DOLAR 8,67400.27%
EURO 10,17560.29%
ALTIN 491,360,70
BITCOIN 380514-7,69%
Ankara
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

‘’Baklava Baklavacıdan Alınır’’

ABONE OL
21 Temmuz 2017 10:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘’Geleneksel Türk tatlısı Baklavanın, Polatlı’mızdaki lezzet durağı Camuzoğulları Baklava Polatlı şubesi sahibi Nurten Koyuncu ile baklava tadında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Cesaret, disiplin ve iş azmiyle, baklavanın en lezzetli ve kaliteli Camuzoğulları Baklavaları markasını Polatlı ile buluşturan başarılı, genç ve girişimci iş kadını Nurten Koyuncu sorularımızı yanıtladı.

Polatlı’nın Ağız Tadı; Camuzoğulları Baklavaları

Ağız tadının, özel günlerin ve elbette bayramların olmazsa olmazıdır; Baklava…

Türk mutfağının baş tacı, ünü dünyanın en ücra köşesine bile yayılmış, nam salmış bu tatlıyla lezzet yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Geleneksel Türk tatlısı Baklavanın, Polatlı’mızdaki lezzet durağı Camuzoğulları Baklava Polatlı şubesi sahibi Nurten Koyuncu ile baklava tadında bir söyleşi gerçekleştirdik. Cesaret, disiplin ve iş azmiyle, baklavanın en lezzetli ve kaliteli Camuzoğulları Baklavaları markasını Polatlı ile buluşturan başarılı, genç ve girişimci iş kadını Nurten Koyuncu sorularımızı yanıtladı.

A.Taymaz: Baklava denilince akla gelen markalaşmış bir kaliteyi Polatlı ile buluşturdunuz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Nurten Koyuncu: Polatlı’da doğup büyüdüm. 2007- 2016 yılları arasında Finlandiya’da yaşadım. Evli ve bir çocuk annesiyim. Çocuğum okul dönemine geldiğinde ülkemizin kültürü ile eğitim alıp büyümesini istedik. 2014 yılında ‘’Camuzoğulları Baklava’’, 2016 yılında da ‘’Sonax’’ markalarının bayiiliğini alarak Polatlı’ mıza iki değerli markayı kazandırmış olduk.

A.Taymaz: Camuzoğulları markasını Polatlı ile buluşturma fikrinizin doğuş ve şubenizin kuruluş öyküsünü sizden öğrenebilir miyiz?

Nurten Koyuncu: Bir kadın girişimci olarak gıda sektöründe bir fizibilite çalışması yaptım. Gördüm ki ilçemizde ülke çapında tanınan bir marka baklava yok… Camuzoğulları kurumsal yapısı, hijyen, düzen ve lezzet olarak farklılık arz ediyordu. Firma yetkililerinin de olumlu yaklaşımları ile düşüncemizi fiiliyata geçirdik. İki buçuk yılı geride bıraktık ve Polatlı Camuzoğulları baklavalarını sevdi. Camuzoğulları kaliteden ödün vermeden gelişime açık bir firma olması vasfıyla, Polatlı’ ya en lezzetli ve kaliteli hizmeti vermek noktasında yol arkadaşlığı yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

A.Taymaz: Polatlı’ da sektörünüzün tek kadın girişimcisisiniz. Bu noktada yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Nurten Koyuncu: Son yıllarda hem ülkemizde hem de ilçemizde kadın girişimcilerin, kadın yöneticilerin nitelik ve niceliklerinin arttığını görüyoruz. Bu konuda örnek vermem gerekirse; Sevim Abla… Hepimizin örnek aldığı bir kadın girişimci, ilçeye yön veren isimlerden birisi… Erkek egemen bir toplumda kadınlarımızın girişimciliği elbette zor… Buna rağmen başarılı kadın girişimcilerin her geçen gün ön plana çıktığını görmek mutluluk verici…

‘’Hijyen, kalite, tazelik ve müşteri memnuniyeti olmazsa olmazlarımız’’

A.Taymaz: Çok önemli bir hizmet sektöründe faaaliyet gösteriyorsunuz. Hizmet verirken olmazsa olmazlarınız nelerdir? Nelere dikkat ediyorsunuz?

Nurten Koyuncu: Bizim faaliyetimiz gıda ve hizmet sektörü olduğu için olmazsa olmaz önceliğimiz hijyen ve kalitedir. Bu sadece bizim işletmemizi ilgilendiren bir husus olmayıp ana firmamızın da ön plana aldığı bir husustur. Diğer önemli önceliğimiz de müşteri memnuniyeti ve ürünlerimizin tazeliğidir. Ürünlerimiz günlük taze olarak sofralarınıza gelmektedir.

A.Taymaz: Ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Ürün gruplarınız nelerdir?

Nurten Koyuncu: Cevizli baklavalarımız, ev baklavamız, cevizli özel sarı burma ve klasik cevizli baklava… Antep fıstıklı baklavalarımız, Sütlü Nuriye, Havuç Dilimi, Antep Sarma, Camuzgözü, Özel Special Antep Fıstıklı Baklava, Fıstıklı Kadayıf, Kadayıf Sarma, Serpme Kadayıf, Su Böreği, ve herbiri lezzette öncü ürün gruplarımız mevcuttur.

A.Taymaz: “İyi bir baklavanın lezzeti fırında değil toprakta başlar.’’ derler baklavanın üstadları… Bu sözü biraz açmanızı istesek neler söylersiniz?

Nurten Koyuncu: İyi bir baklava gerçek manada toprakta başlar. Yani, unun yapıldığı buğdayın türü buğdayın yetiştiği toprak önemlidir. Fıstığın, fındığın, susamın, cevizin hasat zamanı iyi bir baklava için önemli bir husustur. Sade yağı oluşturan sütün sağıldığı hayvanın beslenmesi, zeytinyağının hasat zamanı gibi birçok detay baklavanın lezzetini belirler. İyi baklavacı ise bütün hammaddelerin en iyisini seçen kişidir.

‘’ En iyi baklava 5 duyumuza da hitap etmelidir.’’

A.Taymaz: Baklava severlerin ‘’ En iyi baklava 5 duyumuza da hitap etmeli’’ şeklindeki tanımlamalarını ve beklelentilerini en iyi şekilde karşılayan marka olarak ‘’ Camuzoğlu Baklavaları ‘’ nı görüyoruz. Siz markanızı 5 duyumuza da hitap edecek şekilde nasıl tanımlarsınız?

Nurten Koyuncu: İyi pişmiş baklavanın rengi, 24 ayar altın renginde nar gibi kızarmış olmalı diri ve iştah kabartmalı, bu yönüyle Görme duyumuza… İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulmalı. Tıpkı kuru yaprakların rüzgârda çıkardığı ses gibi…Bu yönüyle İşitme duyumuza…  İyi bir baklava, ağza yaklaştırıldığında, buram buram kullanılan yağı ve iç harcı kokmalı, bu yönüyle Koku duyumuza… İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mide de yanma yapmaz, bu yönüyle Tat alma ve dokunma  duyumuza hitap etmeli… Camuzoğulları Baklava markamız tüm bu vasıflarıyla,  baklava severlerin tüm duyularına hitap ediyor.

A.Taymaz: Ucuz baklava konusunda okurlarımıza ne gibi uyarılarınız olur?

Nurten Koyuncu: 1 kilo etin 40 TL olduğu düşünülecek olursa , 1 kilo sucuğu 20 TL’ ye aldığında insanlar bir durup düşünmeli acaba içeriğinde neler vardır diye… Ucuz baklavayı da tercih ettiğinizde içeriğinde nelerin eksik olduğunu düşünmenizi tavsiye ederim. Dolaylı giderler de hesaba katılacak olursa 1 kilo cevizli baklavanın maliyeti 25 TL’ ye ulaşmaktadır. Daha ucuz bir baklavanın nasıl imal edildiğini düşünmemiz gerekir. Örneğin ceviz yerine ekmek kırıntısı, yer fıstığı, Antep Fıstığı tozu yerine de bezelye tozu içerebilmektedir. Polatlı halkı sektörde merdiven altı dediğimiz hijyenik olmayan ve içeriğinde bilinmeyen ürünleri almamaları konusunda uyarıda bulunmak istiyorum.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.