DOLAR 8,3620-0.93%
EURO 9,9431-1%
ALTIN 487,89-0,87
BITCOIN 332242-4,95%
Ankara
30°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gordion Çalıştayı Yapıldı

ABONE OL
19 Temmuz 2017 13:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Frig Medeniyeti’nin başkenti Gordion antik kenti faaliyetlerini içeren çalıştay, geçtiğimiz gün Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Gordion projeleri ve kazı alanında sürdürülen faaliyetler, dün saat 09.00’da Polatlı Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayda tartışıldı.

Polatlı’nın tarihi eğerlerine sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarımının sağlam bir şekilde yapılabilmesi için geçtiğimiz gün saat 09.00’da Polatlı Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda, Pensilvanya Üniversitesi Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Polatlı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ‘ Gordion Kazı Projesi Ve Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayı’ düzenlendi.

İlçe’nin tarihi alanlarının tanıtımı için yapılması gerekenlere dair fikir alışverişinde bulunmak amacıyla saat 09.00’da Halk Eğitimi Merkezi Toplantı salonunda çalıştay düzenlenen çalıştayda; yabancı kazıların ülkemizde git gide sayılarının azaldığı ve Türk tarih miraslarının daha çok sahiplenildiği konuşuldu.

Ayrıca kazı alanlarından sürdürülen faaliyetler de slayt gösterisi eşliğinde çalıştayda yer alan misafirlerle paylaşıldı. Çalıştayda öncelikli olarak Arkeolog Dr. Brian Rose söz alarak 3 sezondur burada bulunduklarını ve kazı çalışmalarına herkesin destekte bulunduğunu belirten açıklamalarda bulundu. Ardından söz alan Gordion Kazısı 2. Başkanı Amerika Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji bölümü Profesör Dr. Ayşe Salzman ise Yassıhöyük’te yapılan kazıların yanı sıra okullarda öğrencilere tarih bilincinin aşılanması gerektiğini ifade etti. Salzmann, çalıştayda yaptığı konuşmada, bir tarım şehri olan Polatlı’nın, Gordion ile turizm açısından da çok büyük büyük değere sahip olduğunu ifade etti.  Ayrıca Sakarya nehri’nin eski bir videosunu da katılımcılarla paylaşan Salzmann tarımın ne yönde ilerlediğini vurgulamak istedi.

Öğrenciler tarihi tanımalı

Çalıştayın ilerleyen zamanlarında mikrofonu devralan, 30 yıldır hem bir ilkokul öğretmeni olarak hem de bir müzeci olarak Polatlı’ya da hizmet sunan, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Halil Demirdelen de faaliyetlere yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda ağırlıkla tarih bilincine dikkat çeken Demirdelen, kültür miraslarına sahip çıkılması gerektiğini önemle izah etti.

Bitki çeşitliliğimiz çok fazla

Arkeobotanikçi Naomi F. Miller Prof. Dr. Naomi Miller ise çalıştaya; topladığı taze bitkileri getirerek tanıttı. Kazı alanında yer alan ve binlerce yıldır kullanılan bitkileri tanıtan Miller, Polatlı’nın tarihinin tanıtılması ve sesinin daha çok duyurulması, tarihi değerlerinin korunması için yapılması gerekenlerin ele alınacağını söyledi. Miller, Anadolu’da antik dönemlerden itibaren çevrenin değiştiğini ifade ederek, kültürel miras eğitiminde bitki örtüsünün de önemli olduğunu vurguladı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.