DOLAR 9,5380-0.51%
EURO 11,0821-0.58%
ALTIN 549,42-1,34
BITCOIN 598523-1,41%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uyuşturucuyla Topyekun Savaş

ABONE OL
13 Temmuz 2017 09:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir MHP Meclis Üyesi Mahir Özel, madde bağımlılığı hususun da verdiği iki ayrı önerge ile konuyu Ankara Büyükşehir meclis gündemine taşıdı.

Ankara Büyükşehir MHP Meclis Üyesi Mahir Özel, biri bir diğerini besleyen ve destekleyen “madde bağımlılığı ve terör” üstüne konuşma yaptı. Özel, madde bağımlılığına yönelik gerçekleştirdiği konuşmasında: “Sayın üyeler Terör ve uyuşturucu sarmalına sokulan Türkiye’miz de Türkiye Cumhuriyeti Devleti uyuşturucuyla top yekun savaş parolası ile yola çıkmıştır. Bu nedenle yerel yönetimler bazında bizim de Ankara ve tüm anakent ve taşra ilçeleri ile önlemler alıp; uyarılar, tanıtımlar, eğitimlerle yoğun ve acil mücadele için de olmamız gerekmektedir.”dedi.

“Acil mücadele için de olmamız gerekmektedir”

Ankara Büyükşehir MHP Meclis Üyesi Mahir Özel madde bağımlılığı hususun da verdiği iki ayrı önerge ile konuyu Ankara Büyükşehir  meclis  gündemine taşıdı. Özel, birbirini besleyen ve destekleyen “madde bağımlılığı ve terör” üstüne  konuşma yaptı. Özel “Sayın üyeler, terör ve uyuşturucu sarmalına sokulan Türkiye’mizde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti uyuşturucuyla topyekun savaş parolası ile yola çıkmıştır. Bu nedenle yerel yönetimler bazında bizim de Ankara ve tüm anakent ve taşra ilçeleri ile önlemler alıp; uyarılar, tanıtımlar, eğitimlerle yoğun ve acil mücadele için de olmamız gerekmektedir. Madde bağımlıların ailelerine Psikolojik Destek Merkezi yapımı hakkında 8 Şubat 2017 tarihli verdiğim önerge de; Ankara anakent ve taşra ilçelerinde madde bağımlı çocuklarımız ve ailelerine psikolojik destek sağlanmalıdır.  Yalnız madde bağımlısı çocuklarımızın değil, anne baba ve ailesinin de hayata tutunmasını sağlayacak ve onlara  psikolojik destek  veren merkezin oluşturulmasını gerektiğini gündeme getirmiştim.  Bu önergemiz sonunda çalışmalar yapılmakta olduğu ve  netice almaya yönelik çabaların sürdüğü ne dair umutlarımız halen sürmektedir.

Sayın üyeler, Dünya ortalamasının altında olmasına rağmen ülkemizde maalesef  hızla artan madde bağımlısı kullanıcılarının iki milyonun üstün de olduğu yetkililerce açıklanmaktadır.”dedi.
“Bonzai kullanımı 2015 yılın da beş kat hızla 2500 sayılarına çıktı”

Ülkemizde uyuşturucudan ölenlerin genel yaş ortalamasının 34 olarak hesaplandığını dile getiren Özel “Geçtiğimiz yıllarda madde bağımlılığına bağlı en fazla ölüm olayının meydana geldiği ilk beş ilimizin sırayla İstanbul, Antalya, Adana, Gaziantep ve Ankara tespit edilmektedir. Yine Ankara madde bağımlılığı konusun da az da olsa Türkiye ortalamasının üstünde görülmektedir. Bu sıralamalar dönem dönem değişse de Başkentimizin çok ciddi bir  madde bağımlılığı sorunları ile karşı karşıya kaldığı net olarak ortadadır. Örneğin tespit edilen rakamla Ankara’mız da 2014 yılında 500 civarında olan bonzai kullanımı 2015 yılın da beş kat hızla 2500 sayılarına çıktığı izlenmiştir. Ucuz oluşu ve kolay temin edilebilmesi nedeniyle maalesef rakam büyük ölçüde katlanarak artmaktadır. Yine Ankara da yalnız Numune hastanesine geçen yıl ki madde bağımlılığı ile ilgili 28 bin başvurunun olması konunun Ankara açısından da ne kadar ciddi ve yaşamsal boyutta olduğunu göstermektedir.”dedi.

“Silahlı terör neyse, uyuşturucu terörü de odur”

Özel “Geçtiğimiz 20 Haziran’da uyuşturucu  kullanımı ve madde bağımlığı konusunu gündeme alan Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan; Türkiye’de nüfusun yüzde 2,7’sinin yasadışı madde kullandığını, devletin, bonzaiye karşı topyekün bir mücadele yürüttüğünü ve PKK muamelesi gösterdiğini açıklamıştır. “Bu ülkenin gençlerini ne Kandil ve Pensilvanya’daki terör baronlarına ne de uyuşturucu terörüne asla feda edemeyiz. Silahlı terör neyse, uyuşturucu terörü de odur.”demiştir. Görüldüğü gibi, gençliği hedef alan bonzai ve türleri terörüne karşı top yekun taarruza geçen devletimiz, öncelikle eğitim seferberliğini yürürlüğe koymuştur. Sokaktaki polisinden mahalledeki aile hekimine, okuldaki rehber öğretmenden hastanelerdeki pedegoglara, gümrükteki memurdan spor tesislerine, yurtlardan dernek ve vakıflara kadar gençlerle ilişkili her noktada önlemler alınmaktadır.  Her şeye rağmen karamsarlık aşılamak gibi bir niyetimiz  yoktur. Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uyuşturucu ile mücadele eylem planı ile terör örgütü PKK’yla olduğu gibi hayatın her alanındaki uzman kadrosuyla mücadele etmektedir. Bizim beklentimiz de tüm çabalar ve çalışmalar sonucun da Temelli de kurulan madde bağımlılığı tedavi merkezinin, rehabilitasyon çabalarıyla birlikte bir an önce açılarak çalışmalarına başlamasıdır.”ifadelerini kullandı.

“Terör ve Madde Bağımlılığı çağın vebasıdır”

Özel, açıklamasının sonunda “Buradan, ellerindeki  imkanlarla  mücadele veren Büyükşehir Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın çok değerli personeline ve daire başkanı Sayın Şafak Uğur hanıma  buradan teşekkür etmek istiyorum. Madde bağımlılığı aktif mücadele komisyonu kurulması ve eğitim verilmesi  konusun da öncelikle tüm anakent ve taşra belediye çalışanları ve tüm yan şirketlere ait personelin; çevrelerinde ki insanları ve çocuklarını madde bağımlılığından koruma ve kollama konusunda aile ve çocukları ile birlikte eğitimlerden geçirilmeli.  Madde bağımlılığı ile aktif mücadele komisyonu kurulması yönünde çalışma yapılması maddeleriyle anlam bulan önergemin kabulüyle ciddi mesafe alınacağı açıktır. Terör ve Madde Bağımlılığı çağın vebasıdır. Bunları ya yeneceğiz ya da yine yeneceğiz. Başka yolu, başka çaresi, seçeneğimiz yok. Her türlü siyasi düşüncenin üzerindeki ve devletin en önemli iki  “terör ve madde bağımlılığı” sorunu kabul ettiği bu konuda, önergemin gereğinin yerine getirileceği inancını taşıyarak. Saygılarımı arz ediyorum.”dedi

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.