DOLAR 8,6327-0.38%
EURO 10,1287-0.34%
ALTIN 492,520,21
BITCOIN 363816-4,70%
Ankara
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ovacık: “Mücadele yeni başlıyor”

ABONE OL
11 Temmuz 2017 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Enes Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından 15 Haziran tarihinde başlattığı adalet yürüyüşü, İstanbul’da düzenlenen dev mitingle sona erdi, mitinge katılan CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık 9 Temmuz, adalet isteyen herkes için bir milattır, dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da Güvenpark’tan başlattığı adalet yürüyüşü, geçtiğimiz gün İstanbul Maltepe’de düzenlenen mitingle sona erdi. Mitinge Polatlı’dan katılım sağlayan CHP İlçe Başkanlığı, miting sonrasında İstanbul’dan bir basın açıklamasında bulunmuştu. CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, dün Polatlı’ya geldi. Ovacık, oradaki coşkuyu ve adalet arayışını anlattı. Polatlı’dan Pazar sabahı iki otobüs halinde yaklaşık 70 kişi mitinge katıldı. Ovacık, mitingde sadece Türk bayrağı ve adalet yazılarının bulunduğunu, gayet düzgün ve sorunsuz şekilde gerçekleştirdiğini aktardı.

“9 Temmuz adalet için bir milattır”

25 gün süren adalet yürüyüşünün 9 Temmuz’da Maltepe’de düzenlenen mitingle final yapmasının ardından konuşan Ovacık, adalet yürüyüşünün adalet isteyen tüm kesimler için, cezaevinde haksız yere yatan gazeteciler, kamu görevlileri için, yıllardır haksızlığa uğrayan taşeron işçiler için ve adalet arayıp da bulamayan herkes için yapıldığını söyledi.

Dünya siyasetinde ilk defa bir siyasi parti genel başkanının bunu yaptığını ve bu yürüyüşün dünya kamuoyunda da oldukça ses getirdiğini belirten Ovacık; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bu yürüyüşü ile sadece bir parti genel başkanı değil topluma lider olma yolunda, liderliğini perçinlemiştir. CHP, sadece yürüyüşle ve mitingle sınırlı kalmayıp her türlü haksızlığa karşı dik duruşunu kararlı bir şekilde sürdürecektir. Bu daha başlangıç, adalet gelene kadar bu mücadeleye önderlik edeceğiz. 9 Temmuz adalet için bir milattır. Ülkemizin demokratik usullere göre yönetilmesi adına CHP muhalefet görevini sürdürüyor ve halkın bu beklentileri karşılık bulana kadar da sürdürmeye devam edecek. Mücadele yeni başlıyor. Miting amacına ulaştı ve oldukça ses getirdi, karşılık buldu.”dedi. Ovacık, miting sonrasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Enes Berberoğlu’na ziyarette bulunduğunu ve dün de CHP İl Başkanları ile İstanbul’da genel bir toplantı gerçekleştirdiğini aktardı.

10 maddelik Maltepe adalet çağrısı

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, açıklamasının sonunda, Kılıçdaroğlu’nun adalet mitinginde okuduğu 10 maddelik adalet çağrısını da hatırlattı. İşte o maddeler;

1- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.
2- İktidar tarafından 20 Temmuz’da getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.
3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.
4- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.
5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.
6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.
7- OHAL ortamında ve devlerin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.
8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.
9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.
10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara  kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.