DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379887-3,81%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güneş ışığının cildimize etkileri

ABONE OL
11 Temmuz 2017 10:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel Polatlı Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas, güneş ışığının cildimizde meydana getirdiği etkiler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Özel Polatlı Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas, güneşe çokça maruz kaldığımız ve mevsim normalleri üzerinde seyreden bu sıcak günlerde, güneş ışığının derimizdeki etkisinden söz etti. Dr. Yusuf Kalas, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

Güneş yanığına dikkat

“Işık, elektromanyetik tayfın bir bölümünü oluşturmaktadır. Cildiyede ışık duyarlılığı ve buna bağlı tablolardan (durumlardan) bahsedildiğinde, güneş ışığı yani iyonize olmayan radyasyon ve görünen ışığın yol açtığı fizyolojik değişiklikler kastedilir. Ultraviyole dediğimiz mor ötesi ışınların ışık iletişim (fotosentez) , görmeye yardımcı olmak, D vitamini salgısı, ısı sağlamak, zararlı patojenleri öldürmek gibi yararlı etkilerinin yanı sıra güneş yanığı ve deri kanserlerine yol açması, ışık duyarlılığı tabloları, deri yaşlanması ve katarakt gibi zararlı etkileri vardır. Işığın normal derideki etkilerinden en önemlilerinden biri ani değişikliklerden olan güneş yanığıdır. Toz ve duman parçacıkları mor ötesi ışıklarını emdiklerinden dolayı güneş yanığı deniz kıyısında ve yüksek yerlerde ayrıca yansıyan ışığın ek bir enerji oluşturmasıyla karda ve kumda daha kolay gelişir. Güneş yanığının oluşmasına etki eden diğer etmenler ise; ışığın etki süresi, boynuzsu tabakanın kalınlığı ve pigmentasyonun derecesidir. Bundan başka deride erken veya geç deri renginde değişiklikler görülmektedir.”

Aşırı pigment artışı ile görülen kahverengi ve siyah lekelerin oluşması

Güneş ışınlarının yaptığı uzun süreli değişiklikler ise; aşırı pigment artışı ile görülen kahverengi ve siyah lekelerin oluşmasıdır. Ayrıca çil dediğimiz yüzde küçük kahverengi lekeler oluşabilmektedir. Ayrıca kollarda ve bacakların alt kısımlarında birkaç mm çapında beyaz lekeler oluşabilmektedir. Ayrıca bunun haricinde ışığa bağlı deri yaşlanması, aktinik keratoz, seboreik keratoz ve bir kısım deri kanserleri vakası görülebilmektedir. Güneş ışınlarına bağlı bir diğer durumda, polimorf ışık döküntüsü dediğimiz vücudun güneş gören kısımlarında güneşe çıkıldıktan 30 dak.-3 gün sonra beliren kırmızılık, kabarcık ve kaşıntıyla seyreden bir tablodur. Ilıman kuşakta %10-20 görülme sıklığı olup, deri tiplerinin tümünde ortaya çıkabilir. Klinik olarak hastalık alın, yanaklar, el sırtları, ön kolların dış yüzü, göğüsün alt kısmı gibi bölgelerde birden bire kaşıntı, kırmızılık ve kabarcıklarla başlar.Tablonun özelliği ilk şiddetli atağın güneşin etkili olmaya başladığı ilkbahar ve erken yaz aylarında gelişmesi, yaz boyunca ise şiddeti giderek azalan ataklar yapmasıdır.Bulgular güneşe çıkılmadığı takdirde bir hafta içinde geriler. Tedavide aslolan güneşten koruma atakların engellenmesinde en önemli etkendir. Bunun için yüksek koruma faktörlü ürünler seçilmelidir. Ayrıca bir takım koruyucu cilt kremleri de kullanılmalıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.