DOLAR 8,4310-0.09%
EURO 10,0333-0.13%
ALTIN 491,81-0,07
BITCOIN 345191-2,34%
Ankara
29°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlıktan Kurban Rehberi

ABONE OL
8 Temmuz 2017 12:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılı Kurban Rehberi’ni yayınladı, Kurban Rehberinde kurban alımı, kurbanlık hayvan türleri hakkında birçok bilgi yer aldı.

Kurban bayramına iki aydan daha az bir zaman kaldı, kurbanlık alımları da başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılı Kurban Rehberinde kurban alımı, kurbanlık hayvan türleri hakkında birçok bilgi yer aldı. Rehberde, hangi hayvanların kurban olabileceği ve kurbanlık hayvanların sevki de dahil olmak üzere çeşitli bilgiler yer alırken, alınacak kurbanlık hayvanlar mobil uygulama ile cep telefonlarından da sorgulanabilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesinde yer alan Kurban Rehberi’ni, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü hazırladı.

Mobil uygulama ile sorgulanabilecek

Kurban’ın anlamı ile başlayan Kurban Rehberi’nde, kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaşının https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya “HaySag” isimli mobil uygulama cep telefonlarına indirilerek, küpe numarası ile sorgulanarak, güvenle alınabileceği belirtiliyor. Kurbanlık hayvanların deve için beş; sığır ve manda için iki; koyun ve keçi için bir yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak, koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması da yeterli kabul ediliyor. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azalarının tam ve besili olmasının, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz ettiği belirtilen rehberde; kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmayacağı da yayınlanan bilgiler arasında yer alıyor.

Öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerekiyor

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerektiği vurgulanan Kurban Rehberi’ne göre, çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranması gerekiyor. Kurban Bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riskinin de arttığı, artan risk nedeniyle gerek insan gerek hayvan sağlığının tehdit altına girdiği, dolayısıyla ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden olunduğuna dikkat çekilen rehberde, bu olumsuzlukların önlenmesi amacıyla, yetiştiriciler, hayvan satıcıları ve alıcıların birtakım tedbirler alması gerektiği kaydedildi. Kurbanlık olarak hayvanlarını başka illere sevk eden hayvan sahiplerinin İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden Veteriner Sevk Raporu almaları gerekecek. Kurban Rehberi’nde, Kurbanlıkların Bakım ve Beslenmesi, Nakliye ve Dinlendirme, Kesim, Etlerin Dinlendirilmesi, Etlerin Saklanması, Çevre ve Gürültü Kirliliği başlıkları altında da uyarı ve öneriler yer alıyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.