DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3531558,07%
Ankara
31°

AÇIK

17:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Karaoğlu’dan Eleştiri Yağmuru

ABONE OL
5 Temmuz 2017 12:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk meclis toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan meclis üyesi Gazi Karaoğlu, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya projeler hakkında eleştirilerini ve sorularını yöneltti.

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk meclis toplantısında konuşan Meclis üyesi Gazi Karaoğlu, Polatlı Belediyesi projeleri hakkında eleştirilerini dile getirdi. Karaoğlu, sözlerine başlarken geçtiğimiz gün PKK terör örgütünce şehit edilen iki Ak Parti ilçe başkanı için Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Karaoğlu, yaptığı eleştirilerde projeler yapılırken şahsi fikirlerin ön planda tutulduğunu, sadece meclis üyelerinin değil anketler yapılarak vatandaşların ilgili konularda fikirleri alınması gerektiğini söyledi.

“Ben yaptım oldu ben istedim oldu”

Karaoğlu; “Bizler seçilerek gelmiş, Polatlı’yı temsil eden karar mekanizmasında yer alan kişileriz. Karar mekanizmasında yer almış olmamız ya da Polatlı halkını burada temsil ediyor ol­mamız istediğimiz doğrultuda kararlar alıp, istediğimiz gibi uy­gulamamız anlamına gelmemesi gerekir diye düşünüyorum. Sa­yın başkanın birlikte yöneteceğiz derken, son zamanlara baktığımızda maale­sef bu düşünceden uzaklaşarak ” ben yaptım oldu ben istedim oldu” gibi bir düşünce içersinde olduğu yorumunu çıkarıyorum. Özellikle Polatlı gene­lini ilgilendiren konularda sadece ve sadece meclisteki arkadaşlarımızın görüşleri ya da başkanın şahsi fikri ön planda tutularak kararlar almak yerine küçük çaplı da olsa anketler yapılarak vatandaşlarımızın bu konudaki teveccühü, talepleri değerlen­dirilirdi. Maalesef ki 3-3,5 yıllık dönem içinde bu yaklaşımdan uzaklaşılarak Ben yaptım oldu ben istedim oldu gibi bir çalışma yönetimi izlendiğini üzülerek gör­mekteyiz.”diyerek eleştirilerini yöneltti.

“Emekliler Lokali denildi, restoran oldu”

Sonrasında yeşil alanlar içerisine yapılan konaklar hakkında konuşan Karaoğlu; “Yeşil alanlar içerisinde gerek 100. Yıl gerekse şehitlik parkında iki tane yapı yapıldı. Burada bölge halkının talepleri göz önünde bulundurularak bu­rada ne yapılır? Böyle bir çalışma içerisine girilebilinirdi. Velev ki bu yapılmadı bir binamız Hanım­lar lokali diğeri Emekliler lokali olarak hizmete açıldı. Hanımlar konağı hakkında gidip, yerinde incelemediğim için kendimce yorum yapmayı doğru bulmuyo­rum. Ancak Emekliler lokali ile gördüğüm tablo yapılan binanın maalesef ki maalesef yapım ve tahsis amacına uygun bir şekilde kullanılmadığı ve amacı dışın­da bir şekilde hizmete açıldığını maalesef ki görmekteyiz. Bina­nın genel yapısına bakıldığında üst katta Sayın başkanın konuk ağırlama mekanı, orta kat oyun salonu ve alt katta bir restoran. Gönül arzu ederdi ki gerçekten amacına uygun bir şekilde doğ­ru bir şekilde buradan istifade edilseydi, emeklilerimizi orada çeşitli aktivitelerin içerisinde yer alıp vakit geçirebilseydi.”dedi.

“Estetikten uzak beton ve demir yığını orada tüm heybetiyle duruyor”

Sanayide yeni yapılan tak kemer konusuna değinen Karaoğlu, bu yapının estetik gayeler dışında ve amacına uygun olmadığını söyledi. Karaoğlu; “Bizim sanayi esnafımız tabii ki hizmetin en güzeline layık. Ancak hizmet ya­pılırken bazı şeylerin sembolik, göstermelik ya da estetik gayeler dışında amacına uygun olan bi­naların ve donatıların yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Sa­yın Başkanım da herhalde Ankara Büyük­şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kent girişlerine koyduğu kapılardan esinlenerek sa­nayi girişine koymuş olduğu bir kapı. Kapının halen ne amaca hizmet ettiğini sanayi esnafına ne gibi bir katkı sağladığını anla­mış değilim. Sanayi esnafımızın böyle bir talebi vardır, yapılma­sı da uygundur. Ancak bu denli devasa işlevsel estetikten uzak beton ve demir yığının orada tüm heybetiyle durmasını ve Po­latlı sanayi esnafına ne kattığını sayın başkana sormak isterim. Şayet bu kapı Polatlı girişinde olsaydı ve Polatlı ya gelenleri karşılama veya selamlama an­lamında bir ibare içermiş olsaydı ben de buna canı gönülden des­tek verirdim tıpkı Ankara’da olduğu gibi.”ifadelerini kullandı.

“İhaleye neden bir firma girdi?”

Karaoğlu, bir ihale hakkında yaptığı konuşmada ise; “Elifkent ve bir şahsa ait petrol istasyonu arasında mül­kiyeti belediyemize ait olan bir yerde inşaat yapılmasına ilişkin bir ihale yapıldı. İhalede neden Polatlı es­nafının hiç bir şekilde katılım sağlayamamış olması ve ihalenin içeriği hakkında bize bilgi verir­seniz sevinirim. Çünkü bize ge­len duyumlarda orada bir AVM yapılacağı söyleniyor. Polatlı esnafı­nın durumu belli herkes karınca, kararınca ayakta durabilmek için bir şeyler yaparken bir AVM ne kadar gerekliydi? Polatlı’ya ne katacak? Bunun için gerek oda başkanları gerekse esnaf ve vatandaşlar­la talepleri alınarak anket yapılabilir karar verilebilirdi. Bunun esnafımıza yansımasını merak ediyorum. Bir diğer hususta tek firma tarafından ihaleye girildiği başka talipli çıkmadığı söyleni­yor. Bunun doğruluğunu sayın başkanım mutlaka açıklayacak­tır. Burada yapılacak 500-600 konuttan bahsediliyor. 500 konut 50 konut halinde ihaleye çıkarılsaydı Polatlılı müteahhitlerimiz de bu işten ek­mek yemiş olurdu.”diye sordu.

Yıldızkaya, soruları cevapsız bırakmadı

Başkan Yıldızkaya da sözlerine başlarken yapılan saldırıyı kınadı, “Mensubu olduğum siyasi parti bu saldırılarda 80 öncesinde yüzlerce evladını toprağa vermiştir” dedi. Sonrasında soruları tek tek cevaplayan Yıldızkaya, “Yaptıklarım verdiğim sözlerdir, ben bu sözleri verdiğim için seçildim” dedi. Yıldızkaya; “Hanıme­fendilere çok nezih bir yer yapa­cağım dedim yaptım içerisi cıvıl cıvıl insan kaynıyor. Siz emekliler kona­ğı dediniz belki proje anlamında öyle çıktı ama biz sosyal tesisi olarak değerlendirdik. Toplumu emekliler olarak ayırmak iste­medik. Buradaki inşaat alanının sosyal kültürel tesis alanına çevrilme­si bir önceki dönem de yapılmış planlamaydı. Herkes hayran kalıyor gidip orada fotoğraf çekti­renler var bundan rahatsız olma­mak gerekiyor. Spor salonu var, kütüphanesi var, mescit var, dinlenme alanı da var kafeterya­sı da var. Burası bir sosyal tesisi başka da ne olabilir. Restoran konusunda Polatlı’da nezih bir restoran olsun biraz daha kaliteli olsun anlamında talepler vardı Polatlı Ticaret Odası’na kiraladık çokta güzel yaptılar. Biz de misa­firlerimizi ağırlıyoruz. Ramazan ayında Sayın Gümrük Bakanımı­zı da orada ağırlama şerefine nail olduk çokta mutlu olduk. Halkın içinde olduğu cıvıl cıvıl olduğu sosyal tesislerden rahatsız ol­mak bir siyasetçinin yapacağı en son şey olmalıdır diye düşü­nüyorum. Halka sormak derken ben hep halkın içindeyim. Hafta sonu bayram seyran hep sokak­tayım her zaman yanlarındayım onlara sormadan ve Polatlı Hal­kının istemediği bir şeyi asla yapmam.”dedi.

“Sanayi esnafına ‘Gazi bey rahatsız oldu’ diyeceğim”

Yıldızkaya, Sanayi Tak kemeri hakkında ise; “Göstermelik proje dediniz, göstermelik değil. Öyle büyükşehir belediyesinin yaptığı gibi 6 tril­yonluk değil. O devasa boyutun al­tında çok düşük maliyetle çok da estetik bir kapı oldu. Bunu sanayi­cilere söyleyeceğim, Gazi bey ra­hatsız oldu diyeceğim. Sanayiciler bu kapıdan rahatsız değil çok memnunlar. O çirkin ya­pıyı kaldırıp duvar yapıp aydınlatacağız. Sizde gidip fotoğraf çektireceksiniz. Ben orayı çok estetik buluyorum. İsterseniz anket yapalım. Sonuçta böyle bir proje karar verdim ihale ettim ve daha da proje devam ediyor bittiğinde çok daha güzel olacak. Orada esnaflarımızla görüştüm, orada üç oda başkanın talepleriydi bu kapı. Bu eleştiriyi anlayabilmiş değilim.” şeklinde cevapladı.

“Polatlı halkına AVM sö­züm vardı”

İhale hakkındaki soruları da yanıtlayan Yıldızkaya; “Burasını geçen dönem sizinde meclis üyesi olduğunuz dönem, belediye meclisimizce özel alan olarak ayırmıştı. Arsanın yüzde 25’ine ticari, yüzde 75ine de konut yapma şartı var. Bu planı ben yapmadım geçen dönem siz yaptınız. Polatlı halkına AVM sö­züm vardı. Bu proje bu kurumun 91 yıllık tarihinin en büyük projesidir. 100 milyon civarında bedeli vardır. Vatandaşımız ga­yet mutlu çocuklar hanımlar gençler so­ruyorlar ne zaman başlıyor diye. Bu durumun küçük esnafla hiç­bir ilgisi yok. Polatlı kadar oradan geçen araçlara da hitap edecek.  Salıpazarı vardı hani belediye binası yapacaktık, pazarcılara vermemiştiniz de markete vermiştiniz ya belediye sizdeydi. Onun ihalesine kaç kişi girmiş­ti? Böylesine büyük bir ihaleye keşke çok kişi katılsaydı da rekabet olsaydı. Duyur­duk, bütün emlakçılara her ihaleyi gönde­riyorum. Polatlı’daki müteahhitler görüş­tüm buna bizim gücümüz yetmez dediler ortak olun gelin dedim gelmediler. Bu ül­kede ihaleye Polatlılı müteahhitler dışında kimse giremez mi diyeceğiz? Müteahhitler bizim dönemimizde altın çağını yaşıyor. Bir müteahhitte çıksın biz mağduruz de­sin. Daha çok olacaktı da ben acıdım da 3 bin lira yaptım. Bu iş büyük bir iş ciddi olsun güçlü firmalar girsin. Alan firmayı tanımıyoruz, İzmirli bir firma sorduk araştırdık banka hesaplarına baktık. Yapabilecek görünü­yor, hafriyatı başladı. 2018 yılının 13 Eylülü­ne açılış yapmayı planlıyoruz. İhalemizin hiçbir yerinde tek bir suizan yoktur. Kamuya açık ihale oldu. Arkadaşlarımız 6 ay çalıştı, ihale dışında şartlarımızı sunmuştuk, daireler metre kareler belliydi, meblağ koymuştuk. İha­leyi onayladık firmada bugün yarın gelir imzalar. Bu ihalenin Polatlı esnafımıza hiçbir şekilde zarar vereceğini düşünmü­yorum. Projenin ilçemize değer katacağına inanıyorum. Takdir; belediye meclis üyelerimizin ve değerli hemşerilerimizindir” dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.