DOLAR 8,6323-0.39%
EURO 10,1337-0.3%
ALTIN 489,45-0,42
BITCOIN 374525-3,91%
Ankara
22°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Atak: “Birlikte mücadele etmemiz gerekiyor”

ABONE OL
5 Temmuz 2017 12:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediyesi Temmuz Ayı ilk meclis toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan Meclis Üyesi Mithat Atak, Polatlı’nın il olması ve Polatlı Üniversitesinin kurulması için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk meclis toplantısını geçtiğimiz gün gerçekleştirdi. Toplantıda gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan Meclis Üyesi Mithat Atak, öncelikle serbest ticaret bölgesi çalışmaları hakkında daha sonra Polatlı Üniversitesinin kurulması hakkında konuştu. Polatlı’da ihracat yapacak bir firma olması durumunda serbest bölgenin kurulacağını belirten Atak; “Bundan bir yıl kadar önce organize sanayide serbest bölge ile ilgili çalışma görevi almıştım. Sayın Belediye Başkanımızın da destekleriyle bölge milletvekilimiz Erkan Haberal, Ekonomi Bakan yardımcısına bizleri yönlendirdi. Ben ve OSB Başkanımız Erol Ünal, Ekonomi Bakan Yardımcısı Ak Parti Bolu Milletvekili ile görüştük. Sağ olsun bizi çok iyi karşıladı ve gerekli yardımlarda bulundu. Polatlı’da yurt dışına satış yapabilecek bir firma olursa, Sayın Bakanlık yetkilileri serbest bölge yapmaya hazır olduklarını ve her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söylediler. Orada Torku örneğini verdiler. Torku yurt dışına ürün sattığı için Konya’da serbest bölge açıyorlar. Oradaki daire başkanları da eğer Polatlı’da yurt dışına satış yapabilecek firma varsa her türlü yardıma hazır olduklarını belirttiler.”dedi.

“Türkiye genelinde 35 ilden büyük durumdayız”

Sonrasında Polatlı’nın il olması ve Polatlı Üniversitesinin kurulması konusuna değinen Atak; “Son günlerde Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamada Türkiye’de 48 ilde üniversite kurulacağını, Üniversitesiz yerimizin kalmayacağını söyledi. Biz de Polatlı’da yıllardır Üniversite olması için uğraşıyoruz. Meclisimiz kurulduğu yıl çeşitli kurumlar ile toplanarak o zamanın meclis başkanı Cemil Çiçek ile görüşmüştük. O bizi biraz savuşturmuştu ve bizim hedefimizi kesti. Ama Cumhurbaşkanımız 48 ilde üniversite açılacağını söyledi, bizim tekrar birlik ve beraberlik içerisinde bu çalışmaları sürdürmemiz lazım. Başkanımız Gazi Üniversitesi ile irtibatlarını sürdürmekte ve bu iş baya hızlanmış durumda. Bizim burada alt yapımız zaten hazır. YÖK’e baskı yapılarak karar aldırılacak, meclis onaylayacak, plan bütçede onayı çıkacak ve Polatlı Üniversitesi olacak. Ayrıca Türkiye’de il sayısı 119 olacak deniyor. Polatlımız Ankara ilçelerinde %14 toprak büyüklüğüne sahip, %2,5 da nüfus büyüklüğüne sahip. Türkiye genelinde 35 ilden büyük durumdayız. Hem il olmak hem de Polatlı Üniversitesinin açılması için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.”cümlelerine yer verdi. Bunun üzerine Meclis Üyesi Aysel Demir, Ankara’da “Polatlı Üniversiteyi hak ediyor” denildiğini söyledi. Sonrasında konuşan Başkan Mürsel Yıldızkaya ise, ileriki zamanlarda sürpriz isimle bir üniversite kurulma ihtimalinin de olduğunu, 2000 dönümlük bir arazinin de ayrıldığını söyledi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.