DOLAR 9,57240.73%
EURO 11,14750.55%
ALTIN 550,300,95
BITCOIN 6017900,03%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tunçer: “İnşallah Panpek’le bir markayı yakalarız”

ABONE OL
4 Temmuz 2017 10:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesinin kapanış toplantısı Yassıhöyük Mahallesi Gordion Müze Bahçesinde gerçekleştirildi.

Polatlı Ticaret Odası tarafından yürütülen, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesinin kapanış toplantısı Yassıhöyük Mahallesi Gordion Müzesi’nde yapıldı.

Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Jandarma Komutanı Özcan Demirel, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Proje Koordinatörü Arzu Fırlaer, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Kent Konseyi Kadın Kolları Başkanı Gülşah Bilge ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Program açılışının ardından “Anadolu Bacıları” ile “Panpek” çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Polatlı Ticaret Odası tarafından bir yıldır başarı ile yürütülen olan proje ile Polatlı’nın ilk Kadın Kooperatifi Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi kurulmuştu. Bu projenin kapanış toplantısı ise 30 Haziran Cuma günü gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifinin yolculuğunu anlatan tanıtım filminin gösterilmesi ile devam etti.

“Kadınlarımız için yeni bir başlangıç olacak”

Projeye yönelik bir konuşma gerçekleştiren proje koordinatörü Arzu Fırlaer “Bu bir kapanış toplantısı ama bir başlangıç toplantısı aslında. Bugün Gordion Müzesi’nde olmak istedik. Anadolu Bacılarının isminin geldiği toprakların adıdır burası. Burada ilk kadın girişimciliğinin adımlarının atıldığı yer. Anadolu bacıları bizi gençleştirmek için kuruldular. Pancar pekmezi üretiyorlar. Pek çok minerali kendi içinde barındıran güçlü bir potasyum ve demir kaynağıdır. Bu proje, Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile yapıldı. Sözleşmenin imzalanma tarihi 1 Temmuz 2016’ydı. 365 günün sonunda söz verdiğimiz gibi bugün bu projeyi sonuçlandırıyoruz ama kadınlarımız için yeni bir başlangıç olacak. Polatlı’da ve Ankara’da şu anda 19 farklı noktada ürünler satılıyor. Bununla yetinmediler. Onlar her zaman daha fazlasını istiyorlar ve yürekleri her zaman bir adım ötesi için atıyor. Birçok fuara katıldılar. Pekmezli tatlı yarışmasında derece aldılar, bu yetmedi Ankara’da 3 farklı fuara katıldılar. Ankara Kalkınma Ajansının yürütmekte olduğu “Güçlü Eğitimciler, Güçlü Kooperatifler” projesinin bir ortağı oldular. Bugün, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından alınan desteğin son günü ama Polatlı Anadolu Bacılarının birinci yaşının doğduğu gün. Şimdi daha sağlam adımlarla gidiyorlar. Onlar bugün, buradaki başarıyı hak ettiler.”dedi.

“Bir ürünle başlandı, 20 ürüne çıktı”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer çalışmalarından ötürü Anadolu bacılarını tebrik ederek, “Polatlı ilçemize baktığımız zaman, Ankara’nın 25 tane ilçesi var ve Polatlı Ankara’nın batıya açılan kapısı. İki milyon iki yüz bin dekarlık bir tarım arazisine sahip ama marka değeri olan ürünü maalesef yakalayamamışız. O yüzden Anadolu Bacılar Kadın Kooperatifini bir kez daha tebrik ediyorum. İnşallah Panpek’le bir markayı yakalarız. Polatlı’mızın adına yakışır, Polatlı’yı tanıtacak bir ürünle temsil etmiş oluruz. Bir ürünle başlandı, 20 ürüne çıktı. Hem ilçemiz için güzel bir reklam hem de ayrı bir kazanç kapısı oluyor. Bu konuda Ankara Kalkınma ajansına, Başkent Üniversitesine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Kalkınma Bakanlığımıza ve emeği geçen kişi ve kurumlara çok teşekkür ediyorum.”dedi.

“Polatlı’nın ilk kadın kooperatifi”

Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya “Biz bu projede yola çıkarken, Polatlı’nın eksiklerinden bir tanesi marka değeri olan bir üründü. Polatlı dediğimizde aklımıza gelecek bir ürün nasıl oluşturabiliriz diye bu projeye başladık. Panpek ismini koyduk. Proje bu amaçla başladı. Başkent Üniversitesinin, Belediyemizin, Kalkınma Ajansının ve birçok kurumun desteğiyle projemiz başladı. Proje ilerledikten sonra biz daha güzel bir durum gördük, Polatlı’nın ilk kadın kooperatifini kurabilir miyiz dedik. Kadın isterse her şey olur, bizlerde elimizden geleni yaparız.”dedi.

“En önemli kaynak, projeyi yürütücü güçtür”

Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, “Bu projenin açılış toplantısında da yine birlikteydik. Polatlı Ticaret Odası, Ankara Kalkınma Ajansı, Belediyemiz, Kaymakamlık, Üniversitemiz, her türlü sosyal sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu projede yer alındı. Projelerin hayata geçmesinde en önemli kaynak, projeyi yürütücü güçtür, yani 13 mücadeleci azimli kadınımızla bu proje gerçekleştirildi ve sonunda hedefe varıldı. Yola çıkıp hedefe ulaşmak işin ayrı bir zevki onuru ve başarısıdır. Bunun en güzel örneği çıkan ürünlerdir. Ülkenin nüfusunun yarısı kadındır. Eğer bu 13’ler çoğalırsa bu ülkede yapılmayacak, başarılmayacak hiçbir şey yok. Polatlı, Ankara’nın en önemli merkezlerinden biridir. Burada bu ürünlere sahip olmamız lazım, bu tohumların güvenilirliği için kendi tohumlarımızı, ürünlerimizi korumaylayız. Polatlı’da bu işler gayet güzel bir şekilde yürütülüyor. İnsanların yaşaması için beslenmeye ihtiyacı var dolayısıyla bu verimli topraklara sahip çıkmalıyız, bunları en iyi şekilde ürüne dönüştürmeliyiz. Bu proje vasıtasıyla, Başkent Üniversitesi olarak bir parça katkımız olduysa biz bundan büyük bir onur duyuyoruz, mutluluk duyuyoruz.”dedi.

“Anadolu Bacılarını kutluyoruz”

Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın katılamadığını ifade ederek “Belediye Başkanımızın selamlarını getirdim. Biz Belediye ve Kent Konseyi olarak, Anadolu Bacılarını kutluyoruz, Ticaret Odası’na, Ankara Kalkınma Ajansı’na, Başkent Üniversitesine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu projede bizde gücümüzün yettiğince yardımcı olmaya çalıştık. Tebrik ediyor, başarılarının devamlarını diliyorum.”dedi.

Kapanış programı konuşmalarının ardından Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer’e, Başkent Üniversitesi Rekötürü Ali Haberal’a, Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya’ya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü’ye, Anadolu Bacılarında çalışmalarını sürdüren kadınların destekçisi olan; eşlerine ve çocuklarına ödüller verildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.