DOLAR 8,35400.05%
EURO 9,93080.03%
ALTIN 486,940,07
BITCOIN 328966-2,13%
Ankara
31°

AÇIK

04:10

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hayvanseverlerden Ulusal Açıklama

ABONE OL
3 Temmuz 2017 10:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvan Hakları Savunucuları, hayvanları koruma kanununda değişiklik öngören düzenlemenin geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesi için, 1 Temmuz Cumartesi günü saat 13.00’ de tüm yurtta eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Ulusal basın açıklamasının Ankara’daki bölümü için belirlenen Kurtuluş Parkı alanı, yasa tasarısını protesto için, çevre il ve ilçelerden gelen gönüllü ve temsilcilerin akınına uğradı. Yoğun katılımın gözlendiği basın  açıklamasına, Polatlı’dan sokak hayvanları gönüllüleri Aysun Taşçı, Ferhat Taşçı ve Nuriye Türker ile birlikte İstiklal Gazetesi oradaydı.

Hayvanseverlerden Tüm Yurtta Eş Zamanlı Basın Açıklaması

Hayvan Hakları Savunucuları, hayvanları koruma kanununda değişiklik öngören düzenlemenin geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesi için, 1 Temmuz Cumartesi günü saat 13.00’ de tüm yurtta eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Ulusal basın açıklamasının Ankara’daki bölümü için belirlenen Kurtuluş Parkı alanı, yasa tasarısını protesto için, çevre il ve ilçelerden gelen gönüllü ve temsilcilerin akınına uğradı.  Hayvan hakları ile ilgili tüm fedarasyon ve derneklerin ortak ulusal basın açıklaması, Hayvanların Yaşam Hakları Fedarasyonu ‘’HAYKONFED’’ Anadolu Federasyonu Ankara Temsilcisi Haydar Özkan tarafından okundu. Yoğun katılımın gözlendiği basın  açıklamasına, Polatlı’ dan sokak hayvanları gönüllüleri Aysun Taşçı, Ferhat Taşçı ve Nuriye Türker ile birlikte İstiklal Gazetesi oradaydı.

‘’Hiç bir canlı kaderine terk edilemez ‘’

Hayvan hakları savunucuları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak başbakanlığa gönderilen hayvanları koruma kanununda değişiklik öngören düzenlemenin geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesi için tüm yurtta olduğu gibi eş zamanlı olarak Ankara Kurtuluş Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Kurtuluş Parkı’nda toplanan yüzlerce hayvanseverin katıldığı çeşitli sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği eylemde hayvanseverler tasarının geri çekilmesi için slogan attı. Yasa tasarısını protesto için siyah giyinen yüzlerce hayvan sever, ellerinde ‘’Hiç bir hayvan kaderine terk edilemez ‘’, ‘’Sahipsiz sokak hayvanı yoktur, sahipleri devlettir.’’, ‘’Katliam yasa tasarısı istemiyoruz ’’ yazılı pankart ve dövizlerle protestolarını dile getirdi.

‘’Sokak hayvanları aleyhindeki maddeler tamamen değiştirilmelidir’’

Sokak hayvanları için yapılan eylemin amacını anlatan, Hayvanların Yaşam Hakları Fedarasyonu ‘’HAYKONFED’’ Anadolu Federasyonu Ankara Temsilcisi Haydar Özkan, “Bugün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak başbakanlığa sunulan hayvanları ölüme soykırıma sürgüne deneye tecride ve bilinmeze gönderilmemesi için tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak toplanmış bulunuyoruz. Ara talebimiz tasarının başbakanlıktan geri çekilerek sivil toplum kuruluşları barolar, meslek örgütleri meslek profesyonelleriyle tekrardan tartışmaya açılarak hayvanlar aleyhindeki maddelerin tamamen değiştirilmesidir” dedi.

‘’Polatlı’dan sadece üç sokak hayvanları gönüllüsü oradaydı’’

Tüm yurtta, il ve ilçelerde 1 Temmuz Cumartesi saat 13.00’ de eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasının Ankara için belirlenen Kurtuluş Parkı alanına Polatlı’dan katılan sokak hayvanları gönüllüleri Aysun Taşçı, Ferhat Taşçı ve Nuriye Türker ile birlikte sokak hayvanları için hazırlanan yasa tasarısının yeniden düzenlenmesi taleplerinin Polatlı’ dan da duyulması için İstiklal Gazetesi de oradaydı. Tüm Hayvan Hakları Savunucularının ortak basın açıklaması, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısındaki maddeler tek tek sayılarak, sokakları hayvanları aleyhindeki durumlar, uygulamada getireceği sakıncalar, yasal yaptırım eksiklikleri gözler önüne seriliyor ve yeniden düzenlenmesi talep ediliyor.

‘’İnsan ile iç içe hayvanlar, varlıklarını insansız sürdüremez’’

İnsanla iç içe yaşayan hayvanların, varlıklarını insansız sürdürmelerinin düşünülemeyeceğini ifade eden, Hayvanların Yaşam Hakları Fedarasyonu ‘’HAYKONFED’’ Anadolu Federasyonu Ankara Temsilcisi Haydar Özkan, “5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan özellikle sokak hayvanları için sürgün ve ölüm içeren yasa tasarısı katliamlara sebep olmadan çekilmeli ve yeniden hazırlanmalıdır. Talebimiz bu tasarının sivil toplum kuruluşları akademisyenler veteriner hekimler odaları ve baro hayvan hakları komisyon ve merkezleriyle tekrar görüşülüp çözüm odaklı olarak ve sokağın gerçeklerine eko dengeye vicdani ve insani koşullara uygun olarak yeniden hazırlanmasıdır” diyerek, tüm hayvan hakları savunucuların ve hayvanseverlerin haklı taleplerini tüm yurtta eş zamanlı olarak bir kez daha ifade ettiklerini belirtti.

Basın açıklamasına sahipleriyle birlikte gelen, trafik kazaları ile ayaklarını kaybetmiş ve ardından sahiplenilmiş, çöplüklerden hayata tutunma çabasındayken sahiplenilerek hayata tutunmuş köpeklerin ilgi odağı olduğu Ankara Kurtuluş Parkındaki basın açıklaması, yurdun dört bir yanından gelen Federasyon ve dernek temsilcilerinin, bulundukları bölgelerde karşılaştıkları zorlukları anlatan konuşmaları ve sokak hayvanlarının yaşam haklarına dair  sloganlarla son buldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.