DOLAR 8,35400.03%
EURO 9,9278-0.01%
ALTIN 485,83-0,17
BITCOIN 326234-2,90%
Ankara
31°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Polatlı’nın hafızası POTA’da toplanıyor

ABONE OL
28 Haziran 2017 10:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2014 yılında kurulan Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezinin Genel Koordinatörü Kadim Koç ile POTA çalışmaları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Polatlı’yla ilk defa 2004 yılında tanışan Kadim Koç, Polatlı bölgesindeki tarihi zenginliği ve tarihi dokuyu inceledikten sonra bu bölgede bir şeyler yapılması gerektiğine inanan biri olarak Polatlı’yı incelemeye başladığını ifade ederek “Bu bölgenin Gelibolu Yarımadası’na benzer bir gezi güzergâhı haline nasıl getirilebilir konusu üzerinde durduk. Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı Turgut Özakman ile Bilgi Yayınevi’nde dört saatlik bir görüşme yaptıktan sonra Polatlı’daki tarihi zenginliğin öne çıkarılması yönünde çalışmalara başlamış olduk.”dedi. Polatlı’daki kurumların daha öncesinde kendi çaplarında tarihi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Koç “Alan milli park ilan edildikten sonra Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya bizlerle temasa geçerek, bizleri bu kurumun başına getirdi ve tarihi çalışmalara destek verdi. 23 Ağustos 2014’ten beri günde yüzlerce kişiyi ağırlayan bir kurum haline gelen POTA geçen yıl rakamlarıyla toplamda 12 bin 723 kişi POTA tarafından Polatlı topraklarındaki tarihi alanlarda dolaştırıldı.”diyerek faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

POTA ne yapar?

Polatlı’nın en merak ettiği konulardan biri olan POTA’nın işlevi hakkında da bilgiler veren Kadim Koç “Polatlı tarihi alanları hakkında gelen ve bilgi almak isteyenlere gerekli bilgi, belge ve dökümanları sunar. Bünyesindeki alan rehberleri tarafından Polatlı’nın tarihi zenginliğini tanıtır. Biriminde yer alan tarih öğretmenleri, arkeolog ve üniversite mezunlarından oluşan alan kılavuzları ile birlikte Polatlı Belediyesi bünyesinde sosyal sorumluluk projesi kapsamında ücretsiz olarak tarihi alanları gezdiriyor.”dedi.

Balon turizmi fikri nasıl oluştu?

Türkiye’de ilk kez bir belediyenin balon turizmini başlatmasına değinen Koç “Tanıtım çok farklı bir olay. Yalnızca gelen insanları dolaştırmaktan ibaret değil. Bunu mutfakta hazırlamak çok zaman alan ve önemli detayları olan bir olay. Balon Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın fikriydi. Bir yıl boyunca biz bu balon seyahatini nasıl hayata geçiririz yönünde çalışmalar yaptık ve bir yıl sonra bu projeyi hayata geçirdik. Türkiye’de çok ses getiren bu projemiz ilk defa bir ilçe belediyesi tarafından yapıldığı için çok büyük bir yankı yaptı. Türkiye’de nerede balon denilse akla ilk gelen şey Polatlı oluyor.

Balonla tarihi alanları izlemek 27 Eylül 2016’da hayata geçirilen balon turizminde gün doğumu ve günbatımı seyahatleri randevuları oldukça yoğun ilgi görüyor. Projemiz Ankara Kalkınma Ajansı’nın da destekleriyle ilerlediği için şimdilik ücretsiz yapılıyor.

Yamaç paraşütü konusunda da yer tespitleri yapıldı ve Polatlı halkı bu yaz itibariyle yamaç paraşütünü de tecrübe edecek.”ifadelerini kullandı.

96 yıl sonra Sakarya Muharebesi haritasını yeniden çizdi

Sakarya Muharebesi’nin üzerinden 96 yıl geçtiğini ifade eden POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç “Bazı ilkleri başarmak bize büyük bir şevk ve heyecan veriyor. Polatlı’da balon bir ilk, böyle bir kurumun açılması bir ilkti. Polatlı’da tanıtıma çok büyük önem verilmesi gerekiyor. Ne yazık ki harita alanında da öyle. Bu savaşın üzerinden 96 yıl geçmiş fakat kimse bu haritaları ölçekli bir şekilde yapmamış. Bizler bir beyin fırtınası yaparak yapılacakları listeleyip bunları bir takvime bağladık. 2017 başından itibaren bunu planladık ve dört tane haritamız şu anda tamamlandı. Haritaların bütün çizimleri bize ait sadece basımını Harita Genel Komutanlığı’na ait. Bu sene haritalarda geçen kış çalışmaya başladık ve bu yaz hayata geçirdik ve dört tane haritamız Harita Genel Komutanlığı’yla Belediye Başkanlığımız tarafından yapılan bir protokolle basıldı. Özellikle tarihi alanlar açısından önemli olan bu haritalar ilk etapta 10 bin tane basılarak bizler tarafından turizm bürolarına dağıtılacak. Ankara’ya geldiğinizde bu bölgeye ait tarihi alanlardan nereleri dolaşabileceğinizi göreceksiniz.”sözleriyle savaşın nasıl haritaya dökülme fikrinin oluştuğunu anlattı.

Haritanın özellikleri neler?

96 yıllık bu tarihi savaşın haritasını yeniden çizen POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç “Başlangıç olarak 23 Ağustos 1921’deki durumumuzu çizdim. Düşman hangi hatta, hangi hattan geliyor, biz savunmamızı nereden yapıyoruz bunları ele aldık. Sonrasında 22 gün 22 gece süren dünyanın en uzun meydan muharebesi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin haritasını ele aldım. Hangi toprakları savunmuşuz, ilk gün ve sonraki gün arasındaki toprak farkı çok önemli. Bu muharebe 30 km’lik bir derinlikte oluşmuş fakat 22 gün 22 gece sürmüş. Adım adım savunduğumuz bu toprakları haritada görebileceksiniz.”dedi. Sivil vatandaşın rahatlıkla anlayabileceğini vurgulayan Koç “İnsanımız eline aldığında çok rahat anlayabilecek, askeri bilgiye gerek duymadan sivil vatandaşlarımız harita üzerinde savaşa dair çıkarımlar yapabilecek. Diğer haritamız ise tümüyle milli parkla ilgili. Milli parkta neler var, hangi şehitlik nerede olacak hangi anıtlar yapılacak hepsi harita üzerine işlendi. Diğer bir harita da Polatlı’nın tüm tarihini kapsıyor. Polatlı’nın turizm haritası diyebiliriz. Polatlı Belediyesi bünyesinde olmasına rağmen Polatlı’nın bir kurumu aslında. Yalnızca belediyeyi değil tüm Polatlı’yı temsil ediyor. Bütün Polatlı halkının bu birime katkı sağlaması gerekiyor.”dedi.

Eserler belediye envanterine de girecek

POTA bünyesinde bulunan kütüphaneye Polatlı adına 50 kitap bağışında bulunan kişinin adı kitaplığa veriliyor. Yani her bir bağışçının adı kitaplıkta yer alıyor ve ismi gelecek nesillere taşınıyor. Aynı zamanda köylere ait bölümlerden savaşla ilgili objelere de POTA müzesinde yer verilecek. Verilen bir şarapnel parçası olsa bile müzede yer alan her eser için sahibi olan kişiye ait bir de senet düzenlenecek. O belgenin veya objenin sahibi kimse bu değişmeden müzede sergilenme imkânı bulacak. Ayrıca bağış adı altında müzede yer alan eserler belediye envanterine de girecek. Yani kayıt altına alınarak hak sahibi de güvenceye alınacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.