DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4179142,30%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muslu’dan Zekât ve Fitre Uyarısı

ABONE OL
22 Haziran 2017 10:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Müftüsü Mehmet Muslu, Ramazan Bayramı öncesinde yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Muslu, açıklamasında Ramazan ayında fitrelerin verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İlçe Müftüsü Mehmet Muslu yaptığı yazılı açıklamada fıtır sadakası, fıtır sadakası ne zaman ve kimlere verilir konularında bilgilendirirken, Ramazan ayında fitrelerin verilmesi gerektiğini söyledi.

“Ramazan ayında fitrelerimizi vermeyi unutmayalım”

İlçe Müftüsü Mehmet Muslu yaptığı yazılı açıklamada “Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır.

Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki Fıtır Sadakası (fitre), zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.”dedi.

Fıtır sadakası ne zaman ve kimlere verilmelidir?

Muslu şu bilgileri aktardı: “ Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir. Şafii mezhebinde ise; fitreyi meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonra vermek haramdır.  Fitreyi Ramazanın ilk günlerinden herhangi birinde vermek caizdir.

Dinen zengin sayılanlara, usul (anne, baba, dedeler ve nineler), fürua (oğul, kız ve torunlar) ve kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselere fıtır sadakası verilmez. Bir kimse, fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir. Fitrenin belirlenmesinde bir kişinin günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur.”

“En düşük sadaka-i fıtır miktarı 16.00 TL”

İlçe Müftüsü Mehmet Muslu: “Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için, hem sadaka-i fıtır’ın asgarî miktarını belirleyen hadis-i şeriflere dayanarak hem de ülkemizdeki mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak en düşük sadaka-i fıtır (fitre) miktarı 16.00 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu miktar asgari miktardır. Sadaka-i Fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığını, bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi, söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği de Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından uygun görülmüştür.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.