DOLAR 9,53500.07%
EURO 11,17000.03%
ALTIN 550,71-0,01
BITCOIN 5803373,67%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milli Eğitim’den Kaynaşma Toplantıları

ABONE OL
22 Haziran 2017 10:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesi ile Mesleki Çalışmalar doğrultusunda ilçede görev yapan yaklaşık 1.500 öğretmene yönelik Sene Sonu Değerlendirme ve Kaynaşma Toplantıları düzenlendi.  

6 farklı oturum halinde düzenlenen toplantılar; geçtiğimiz Çarşamba günü 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İlkokulu Konferans Salonunda başladı ve geçtiğimiz gün sona erdi. Toplantılarda İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç tarafından genel bir sunum ve bilgilendirme yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç yaptığı konuşmada; “Bizler, aziz milletimizin bizlere emaneti olan çocuklarımızı eğitmek gibi kutsal bir görevi yapıyoruz. İnsanın karakter oluşumu 0-7 yaş arasında olur, bu nedenle büyüklerimiz ‘yedisinde neyse yetmişinde de odur’ derler. Bizler bu yüzden çocuklarımızın gönlüne, kalbine dokunmalıyız. İmam-ı Gazali “İhya” adlı eserinde ‘cevizin kabuğunu kırıp, özüne inmeyenler, cevizi sadece kabuktan ibaret zannederler’ diyor; bizler de çocuklarımızın özüne inmeli, onların gönlünü kazanarak işe başlamalıyız. Sınıfa ilk girdiğimizde öğrencimizi tanımakla işimize başlamalıyız, anne-baba veya yakınlarından vefat eden var mı, parçalanmış ailesi olan var mı, herhangi bir hastalığı olan var mı? Bunlara bakmalı ve ona göre çocuklarla iletişim kurmalıyız.”dedi.

“Her birey farklıdır ve her birey özeldir”

Öğretmenlik bizim inancımızda ilk emri “oku” olan kutsal bir vazifenin sürdürülmesi açısından çok büyük bir görevdir. Çünkü çocuk işlenmemiş olarak, ailesinden aldığı ilk eğitimle bizlere emanet edilmekte, bizler de bazen dokunuşumuzla, bazen bakışımız ve sevgi ifadelerimizle onların ruh yapısının olumlu şekillenmesine katkı sağlamış olacağız. Her birey farklıdır ve her birey özeldir, çünkü insan yeryüzünde Allah’ın “halifem” diye yarattığı; akıl, şuur, irade verdiği tek varlıktır. İnsan medeniyetleri kuran, her canlıya hizmet edebilen tek canlıdır. İnsana yapılan yatırım boşa gitmeyecektir. Değerli meslektaşlarım; bizler her koşul ve durumda bu millet için hayırlı insan modelini yetiştirme gayretinde olacağız, bizler vazifemizi vatanımıza olan borcumuzdur düsturuyla yerine getireceğiz. Çocuklarımıza sormayı, sorgulamayı, araştırmayı ve tartışabilmeyi öğretmeliyiz. Bu şekilde olmalı ki, bu ülke bir daha 15 Temmuz gibi hain ve alçak girişimleri yaşamasın. Körü körüne, sormadan, araştırmadan, eleştirmeden bir fikrin ve yapının arkasından gitmesin. Bu nedenle her birimize düşen görev dünkünden daha fazla, dün bir çalışıyorsak bugün iki, üç misli çalışmalıyız; bizlere düşen görev ve sorumluluk o derece artmış durumdadır.

“Cevizin kabuğunu kırıp, içindeki öze inmeyen, cevizi sadece kabuktan ibaret zanneder” 

Kılıç, konuşmasının sonunda; “Kıymetli arkadaşlar; öyle bir çağda yaşıyoruz ki, tekniğin ve teknolojinin jet hızında yürüdüğü ve değiştiği günler yaşıyoruz. Artık küçük çocuklar dahi 2 yaşında teknolojik ürünlerle tanışıyor. Bizler de millet olarak teknoloji en üst seviyede kullanan ülkelerden biriyiz. Dikkat etmediğimizde ileride önünü alamayacağımız sorunlarla karşılaşacağımız kesin. İmam-ı Gazali “İhya” adlı eserinde; “Cevizin kabuğunu kırıp, içindeki öze inmeyen, cevizi sadece kabuktan ibaret zanneder.” O yüzden bizler insanın “öz”üne inmeli, onu tanımalı, sevdiği-sevmediği, hoşlandığı-nefret ettiği her şeyi çok iyi öğrenmeli ve ona göre çocuğun gönlüne inen şekilde eğitim vermeye gayret etmeliyiz. İnsanın gönlüne girdiğinizde, onda çok şeyi değiştirebilirsiniz, işimiz kolay değil lakin imkansız hiç değil. Biz sadece bizde olan gücün farkında olalım, o yeter. Uzun yıllar bu kutlu vazifeyi vatana ve millete hizmet şuuruyla yerine getiren ve artık ‘tamam’ diyerek emekliliğe karar veren kıymetli büyüklerimiz var. Huzurlarınızda, yetiştirdikleri ülkemin aydınlık geleceği adına her birine şükranlarımı sunuyor, bundan sonraki yaşamlarında sevdikleriyle huzur ve sağlık dolu günler diliyorum. Önümüz Mübarek Ramazan Bayramı ve akabinde sizin için yaklaşık 2 aylık tatil süreci başlıyor. Şimdiden her birinize hayırlı bayramlar ve iyi tatiller diliyorum. İnşallah, Eylül dönemine sizleri dinlenmiş ve enerji toplamış şekilde görmek dileğiyle… Sabırla dinlediğiniz ve takip ettiğiniz için teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.