DOLAR 8,3987-0.1%
EURO 9,9795-0.04%
ALTIN 489,580,12
BITCOIN 318017-0,92%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ASLA VAZGEÇME – Köşe Yazısı

ABONE OL
21 Haziran 2017 10:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayata çok sıkıca sarılmak gerek. Hiçbir zaman kendimizi bırakmamalı ve her şeyimizle ona sarılı kalmalıyız. Ümitlerimizi tüketmeden yaşamak ve her olumsuzluktan bir çıkış yolu bularak sıyrılmak gerekiyor. Tabi ki bunu demesi kolay ama yaşaması çok zordur.  Başına gelen bilir derler ya, o cinsten. Bazen, inanılmaz zamanlarda olağanüstü sıkıntılar olabiliyor. İnanın çok iyi bilerek yazıyorum bunları…

Yaşanan her sıkıntının daha önce başkalarınca bir yaşanmışlığı vardır elbet. Bu sıkıntıyı ilk ben yaşıyorum zannedersin. Oysa bu sadece sizin başınıza gelmiş bir sıkıntı değildir. Size göre, bu hayatta sadece sizin başınıza gelmiş bir sıkıntı olarak düşündüğünüzden, kendinizi çok yalnız hissedersiniz. Ondandır ki, siz de ümitsizliğe düşer ve kendinizi bırakırsınız. İşte yıkımın başlangıcında daima bu sorun vardır.

Ben hep derim sevdiklerime; asla vazgeçmeyin. Her ne olursa olsun vazgeçmeyin. Düşünmeyin bile, hayatınızdan çıkarın vazgeçmeyi, mücadele edin, uğraşın… Çözüm mutlaka bulunacaktır. Her problemin mutlaka doğru bir cevabı vardır. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.

Çözüm çok zor olabilir. Olsun. Matematik bilenler bilir, her problem mutlaka çözülür. Önemli olan kuralları iyi bilmek ve çözüme öyle gidebilmektir. Ben hayatımda bunu öğrendim. Çözümün kuralları ve sıralaması var. Önemli olan kuralına göre , çözebileceğine inanmak ve asla vazgeçmemektir.

Bu yolları bilmek veya öğrenmek gerekiyor. Bunu öğrenmenin yolu da bilgi ve tecrübeden geçiyor. Belki en başta yapmamız gereken olaylara karşı biraz sabır göstererek zaman kazanmak ve onu sakin bir ortama çekerek düşünmek gerekiyor. Tüm olumsuzluları bir araya getirerek çözüm bulmak çok zordur. Hatta imkânsız bir hal alır, çözüm yolları tıkanır. O yüzden her olumsuzluğun karşısına mutlaka içinde olumlu bulduğumuz şeyleri de koyabilmeliyiz. Elbette bu kolay bir şey değil.

Sabır ve metanet çok önemli bir dayanaktır. Çözüme giden yolda akıllılık göstergesidir. Aklımızın kapasitesini iyi yönde kullanırsak çözüm yoluna girmişiz demektir. Bence çözüm ne kadar uzun ve zor olsa da en azından mücadele doğru zeminde başlamıştır.

Mutlaka herkesin tecrübesi ve metaneti o kadar güçlü olmayabilir. Her insanın başına kötü bir olay geldiğinde, o kadar sabır göstermesi beklenemez diye aklınıza gelebilir. İşte o yüzden başta dedim vazgeçmeyin ve bunu hayatınızın temel unsuru yapın. Yapın ki güçlü karşılaşma ve yüzleşme gerçekleşsin.

Sadece zorluklara karşı direniş göstergesi değildir vazgeçmemek. Başarının da bilinen tek anahtarı olmuştur. Başarı hikâyelerinde hep gizli bir kahramandır. İnatla ve inançla yaşamımızın her evresinde bize en fazla lüzumlu olan bu duygudur.

Buna verilecek en güzel örnek Edison olmalı. Çünkü Edison, ışığı bulacağını kafasına koymuştu. Bunun üzerine iki bin tane deney yapmıştı. Önüne gelen her şeyi madde olarak kullanıyor, sonra denemediği diğer maddelere geçiyordu. O kadar ki, ziyaretine gelen arkadaşının sakalı kızıl renkliymiş, onu dahi deniyor. Demek ki daha önce beyaz ve siyah renk kılları denemiş. Bu deneylerden sonra asistanı:

–    Hocam artık bıraksak, biz bu ışığı bulamayacağız, deyince:
–    Hayır merak etme, çemberi gittikçe daraltıyoruz. İki bin maddeden ışık olmayacağını öğrendik, geriye diğer maddeler kaldı, diyor.
En son içindeki havayı boşaltıyor ve etraf aydınlanıyor.
O, günde 16 saat ilimle meşgul olmuş. İlmi, deneyi bu kadar tekrar etmeseydi, başarılı olabilir miydi? Vefatından sonra odasında üç milyon karalama kâğıdı bulunmuş. Hangi insan bu kadar çalışacak da dâhi olamayacak? Bu mümkün mü?
Başarısızlık deneme cesaretinden yoksun olmaktır. Başarısızlıklar bizi test eder, gelişmemizi sağlar. Her başarısızlık bir tecrübedir. Yeter ki ümitsizliğe kapılıp vazgeçmeyelim.Edison vazgeçseydi şimdi onu tanımıyor olacaktık…

“Ümidini kaybetmiş olanın başka kaybedecek bir şeyi yoktur. (Bois)

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.