DOLAR 8,6418-0.14%
EURO 10,15150.34%
ALTIN 491,38-0,10
BITCOIN 3797793,96%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çocuk dilenciler konusunda büyük adım!

ABONE OL
14 Haziran 2017 09:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde sokakta çalıştırılan, dilendirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yabancı uyruklu 0-18 yaş arası çocuklar ile bu çocukların ailelerine yönelik verilen hizmetlere yönelik işbirliği protokolü imzalandı. 

Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca’nın makamında imzalanan protokol, Polatlı da dahil olmak üzere Ankara’nın 25 ilçesini kapsıyor. Çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici çalışmaların yapılmasını kapsayan bu protokol ile bu çocukların bu ortamlardan uzaklaştırılması amaçlanıyor. Vali Topaca, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında; “Bu çocukların maddi anlamda yardıma ihtiyaçları varsa, desteğe ihtiyacı varsa devletimizin sağladığı imkânların bu çocuklara ulaştırılması konusunda da yine aile ve sosyal politikalara il müdürlüğü, kaymakamlıklar, diğer ilgili ve sorumlu birimlerimiz gerekli hizmetleri yapacaktır.”ifadelerine yer verdi.

Tüm ilçeleri kapsayan protokol imzalandı!

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde sokakta çalıştırılan, dilendirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yabancı uyruklu 0-18 yaş arası çocuklar ile bu çocukların ailelerine yönelik verilen hizmetlere yönelik işbirliği protokolü imzalandı. 

Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca’nın makamında imzalanan Protokol; Ankara Valiliği koordinatörlüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı arasında gerçekleştirildi. Protokol, Polatlı da dahil olmak üzere Ankara’nın 25 ilçesini kapsıyor.

Çocuklara yönelik koruyucu önleyici çalışmalar yapılacak

İmzalanan protokolün amacı; Ankara ilinde sokakta çalıştırılan ve dilendirilen Türkiye vatandaşı ve yabancı uyruklu çocuklara yönelik koruyucu önleyici çalışmaların oluşturulması ve geliştirilmesi için taraflarca verilen hizmetlerde kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesi; uygulamada yaşanan sorunlarının giderilmesi ve çocukların sağlık, eğitim, sosyal etkinlik gibi temel haklarının karşılanmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilerek psiko-sosyal gelişimlerini desteklemek olarak belirlendi.

Bu çocukların bu ortamlardan kurtulması amaçlanıyor

Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca, protokol imzalanmadan önce hayırlı ve güzel bir iş için toplanmış bulunduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Sokakta çalıştırılan, dilendirilen, bir şekilde istismar edilen çocuklarla ilgili bir protokol imzalayacağız. Bu protokolle bizim öngördüğümüz husus, bu çocukların bu ortamlardan kurtarılması, (tabii orada sadece çalıştırılmakla kalınmıyor başka yasadışı birçok faaliyette de zaman zaman bu çocukların kullanıldığını, istismar edildiğini biliyoruz) bu hususta hem bir kamuoyu oluşturmak, bilinç oluşturmak ve aynı zamanda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını bir araya getirerek, işbölümü yaparak sadece emniyetin veya jandarmanın güvenlik anlamında müdahalesi değil aynı zamanda sağlık açısından, aile sosyal politikalar açısından, spor açısından, belediye açısından bu konularda alınması gereken tedbirlerdir. Yapılması gereken çalışmalar var. Onlarla ilgili hangi kurum neyden sorumlu bu işin, bu projenin hangi kısmını yapacak, uygulayacak ve koordinasyonun nasıl sağlanacağı konusunda hep birlikte bir protokol imzalayacağız. İnşallah bu protokol imzalandıktan sonra çocuklarımızın daha sağlıklı bir ortamda yaşaması, eğitimlerini en güzel şekilde tamamlamaları, eğitimini tamamlamadan yasalarımıza aykırı bir şekilde bu çocuklarımızın çalıştırılmasının önlenmesi, istismarının önlenmesi gibi tedbirleri de yoğun bir şekilde almış olacağız. Bu kapsamda Valilik olarak biz de bu konuyu takip ederek kamu kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu etkili bir şekilde sağlayarak çocuklarımızın, geleceğimizin teminatı olan, en değerli varlıklarımız olan, ülkemizin zenginliği olan çocuklarımızın ortamlarının iyileştirilmesi, geleceğe hazırlanması, eğitimlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarının önünü açacak tedbirleri inşallah hep birlikte alacağız.”

“Uygulanmasının da en güzel şekilde yapılmasını kamu yöneticisi arkadaşlarımdan özellikle istirham ediyorum”

Bir devlet, bir ülke, bir millet çocuklarına sahip çıkamıyor ise orada ciddi sorunlar olduğunu vurgulayan Vali Ercan Topaca, “Çocuklarına sahip çıkamayan bir devlet, geleceğine de sahip çıkamayan devlet demektir. Dolayısıyla biz ülkemizi, milletimizi, devletimizi seviyoruz; geleceğimizin emin ellerde olmasını istiyoruz. Bu sebeple de bu projeyi Vali olarak şahsen ben önemsiyorum ve uygulanmasının da en güzel şekilde yapılmasını kamu yöneticisi arkadaşlarımdan özellikle istirham ediyorum. Bizim hassasiyetimizi, toplumun bu konuda gösterdiği hassasiyeti fazlasıyla yönetici arkadaşlarımın da kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticisi arkadaşlarımın da göstermesini, bu çocuklarımıza sahip çıkmalarını özellikle rica ediyorum.” dedi.

“Kaymakamlıklar ve diğer sorumlu birimlerimiz gerekli hizmetleri yapacaktır”

Vali Topaca; “Bu çocukların maddi anlamda yardıma ihtiyaçları varsa, desteğe ihtiyacı varsa devletimizin sağladığı imkânların bu çocuklara ulaştırılması konusunda da yine aile ve sosyal politikalara il müdürlüğü, kaymakamlıklar, diğer ilgili ve sorumlu birimlerimiz gerekli hizmetleri yapacaktır. Evet, ben tekrar hayırlı uğurlu olsun çocuklarımızın, sokakta çalışan, istismar edilen çocuklar için inşallah iyi bir geleceğin inşası konusunda bu protokol Ankara ilimize önemli katkılar yapacaktır, diye düşünüyorum. Çocuklarımıza sahip çıkma konusunda bir kez daha buradan tüm toplumumuza, tüm annelere, babalara, ilgili herkese sesleniyorum. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Bunlar bizim için önemlidir. Vakti, saati, zamanı gelmeden çalışma şartları oluşmadan da, bunları, çocuklarımızı çalıştırmayalım, diye çağrı yapıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.