DOLAR 9,59310.04%
EURO 11,1411-0.02%
ALTIN 557,310,08
BITCOIN 6073451,77%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aydınlık – Köşe Yazısı

ABONE OL
5 Haziran 2017 10:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

`Sen yanmasan, ben yanmasam biz yanmasak  nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa`-Nazım Hikmet

İnsanlardaki öz farkındalık, öz bilinç yaratma eğitim felsefesinin gözden gecirilmesidir ve uygun eğitimin sağlanmasıdır.

Üzerine yeterli miktarda ışık vuran alandır, aydınlık. Karanlığı geri püskürterek hapsetmektir. Güneş de ilk çağlardan beri insanlara hayat verdiği içinde aydınlığın simgesi olmuştur.

İlkbaharın gelişidir. Kine, öfkeye  yenilmeyiştir. İhtiyaç duyulan  ışıktır aydınlık . Ferahlığı huzuru  getirir insana. Mutluluktan doğan parıltıdır. Anlaşılacak derecede açık olmayı getirmektedir.

Yürürken karşına çıkan insana güzel mi çirkin  beyaz mı siyah mı diye ayırmadan ona kardeşim diye bildiğindedir.

Zengin mi yoksul mu olusuna bakmadan, milletine, ırkına,dinine aldırmadan elini uzattığındadır.

Umudu beraberinde getirir. Karanlığın içinden mutlak doğacak olandır. Yalnızlığın, Ümitsizliğin ve korkunun hayatlarımızı esir aldığı  dönemlerde seslerin ne kadar gür çıkabildiğinin fark edilmesidir.

Vicdan sesine daha çok kulak vermektir. Provokasyonlara gelmeyi önlemektedir. Sorumluluk taşımayı getirmektedir. Barışı inadına savunarak çabasını  canlı tutmaktır.

Ayrımcılığa karşı durarak eşitliği savunmaktır. Yasaklara da karşı  duruşu getirmektedir. Kamuoyunun gerçekleri öğrenebilmesidir..

Ülkemizin şeyhler,dervişler,müritler,ülkesi olmaması için mücadele edenlerin yaktıkları meşaledir aydınlık.  Dogmatik düşünceye karşı olan eleştirel  düşünceden yana tavır  alabilmektir.

Kadınlarımızın sorunlarıyla da yüzleşebilmektir. Çocukların sağlıkla bir şekilde büyütülmesidir. İnsanın insanı sömürmediği bir dünya için mücadele verebilmektir.

İyilik ve güzellik sözlerinin paylaşımıdır. Bilim, sanat eğitim, kültür vb alanlarındaki üretkenliktir.

Reyting kaygısını geri planda bırakabilmektir. Dünyayı hepimizin evi sayabilmektir. Doğaya saygı duyuşun adıdır.

Ülkenin geçmişindeki olayların  tarafsız   bir şekilde irdelenmesi   ülkenin aydınlığına katkı sağlayacaktır. Fikirleriyle ve duruşuyla etrafa ışık saçabilmektir.

Bozuk da olsa bir düzenin içinde yer almayı ret etmektir ve kabullenmeyiştir. Çıkarcılığı benciliğe karşı duruşun yeridir aydınlık.

İnsanları  olduğu gibi  sevebilmektir. Tanımadığı insanlar için de  endişelenebilmektir. Adımlarını karşısındakine zarar vermeyecek bir şekilde atabilmektir.

Takıntılardan ve ön yargılardan uzak durmaktır. En zor koşullarda vazgeçmemeyi ilke edinir. Bağımsız olma seçeneğini sunar insana.

Aydınlığın sevildiğini belirten deyişleri de barındırır bulunduğumuz yurt: , En basit bir örnek verirsek; “Sabahın(aydınlığın) şerri, gecenin(karanlığın) hayrından iyidir” gibi.

Aydınlığın  günümüzdeki  anlamı    İnsanlara öncü olan, yüzü ileri dönük, önyargı taşımayan ama toplumu ileri taşıyan anlamına gelmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.