DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4173371,92%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

İyot Hastalıklarına Dikkat-2

ABONE OL
3 Haziran 2017 11:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi, 1-7 Haziran İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi haftası nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı, açıklamanın ikinci bölümü bugün…

İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi ve tuzun iyotlanması programı kapsamında basın açıklaması yayımlayan Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi, 1-7 Haziran İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi haftası hakkında bilgilendirmede bulundu. Polatlı Toplum Sağlığı Merkezince yayımlanan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı.

Kentte iyotlu tuz kullanım oranı % 89.9, kırda %71.5

İyotlu tuzun halk tarafından tüketilmesi konusunda halkın bilinçlendirilmesi, sağlık personelinin bilgilendirilmesi ile Türkiye’de 1995 yılında programın başlangıcında iyotlu tuz tüketim oranı % 18.2 iken Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasına (TNSA) göre 2003’te aynı oranın % 70’e ulaştığı, 2008’de 85.3’e ulaştığı görülmüştür. TNSA 2008 verilerine göre kentte iyotlu tuz kullanım oranı % 89.9, kırda %71.5 bulunmuştur. İlimizin bulunduğu Orta Anadolu bölgesinde iyotlu tuz kullanım oranı % 85.1’dir. Bu oranların yükseltilmesi ve iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi hususunda her birimize görev düşmektedir. Denetleme aşamasındaki zorluklar nedeniyle sağlık çalışanlarının ve tüketicilerin iyotsuz tuz satışı ve kullanımına karşı bilinçli olmamız gereklidir. Halkın bilinçlenmesine katkıda bulunmalıyız. İyot insan vücudunda çok az miktarda bulunan (15- 20 mg) bir eser elementtir. Günlük gereksinim 150 mikro gramdır. İyoda olan gereksinme çok az olmakla beraber, İyot yetersizliği dünya’da önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarında tek tcınel nedendir İyot; tiroid hormonlarından T3 ve T4’ün yapımında kullanılmaktadır. Bu hormonlar vücut ısı ve enerjisinin devamını, iç organların işlevlerini düzenler, dolayısıyla beden ve zeka gelişimini, sinir ve kas dokularının işlevlerini tam yapabilmelerini, dolaşımın düzenli olmasını sağlarlar.

Bu hastalıkların en fazla bilineni guatrdır

İyot eksikliği, tiroid hormonlarının yapımının az olmasına yol açar. İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; doğurganlık çağdaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklardır. İnsanlarda beynin büyüyüp gelişmesinin büyük bir kısmı gebelik sırasında ve doğumdan ilk 2-3 yıl sonra olur. Bir toplumda günlük olarak alınması gereken miktarda iyot alınamadığında sadece tek bir hastalığın değil, bir dizi fonksiyonel ve gelişimsel bozukluğun ortaya çıktığı saptanmıştır. Bunlar kısaca “iyot yetersizliği hastalıkları” olarak ifade edilmektedir. Bu hastalıkların belki de en fazla bilineni guatrdır. Ancak iyodun yetersiz alınması (iyot gereksinmesinin karşılanamaması); gözle görülmeyen ve ciddi yıkımlara yol açabilen pek çok önemli sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

İyot Eksikliğinde Ne Olur?

Bebeklerdeki Etkileri: Annedeki iyot eksikliği, düşüklere, ölü, erken, düşük ağırlıklı doğumlara, bebeklerde bağışıklık sistemi yetersizliğine, bebek ölümlerinde artışa, doğumsal anomalilere, guatr, hipotiroidi, sağırlık-dilsizlik, şaşılık, felç gibi hastalıklara neden olur, İyot eksikliğinin en ağır şekline “kretiııizm” bu tür insanlara da kreten denir. Kretinizm zeka geriliği ile karakterizedir; Zekâ düzeyinin akranlarına göre en az 13,5 puan daha düşük olmasına neden olur. Sıklıkla cücelik gözlenir.

Beden ve Zihinsel Gelişime Etkileri-. İyot eksikliğinin bebeklik çağından sonra da çocukların ve erişkinlerin beden ve zeka gelişimini engelleyici etkileri vardır. Fiziksel gelişme genliği, zihinsel fonksiyonlarda baskılanma meydana gelir. Okul ve iş yaşamındaki başarısızlıklara neden olur.

İyot Yetersizliği Hastalıkları

Endemik Guatr: İyot yetersizliğine karşı bir tepki olarak tiroid bezi aşırı bir şekilde büyür, bu duruma “guatr” denir. Bazı ilerlemiş olgularda tiroid bezi o kadar büyür ki nefes borusuna baskı yapabilir. Topluma Etkisi: Yukarıda anlatılan hastalıklar, bir toplumun gelişime ve ilerlemesini önleyici özelliktedir. Beden ve zeka gelişimi geri kalmış bireylerden oluşan bir toplumun üretkenliği düşer, buna karşılık bakım gerektiren hasta ve özürlülerin sayısı daha fazla olur. İyot yetersizliğine bağlı hastalıkları önlemede atılacak ilk adım kişilerin günlük iyot alımlarını artırmaktır. İyot genel olarak yüksek oranda deniz ürünlerinde daha az oranda süt, yumurta ve ette çok az oranda sebzelerde ve meyvelerde bulunur. İyotlu tuzun kullanımının artırılması kadar nasıl saklandığı ve nasıl kullanıldığı da önemlidir çünkü tuzda bulunan iyot; gün ışığında, fazla nemde, yüksek sıcaklıkta azalmaktadır.

Bunu önlemek için iyotlu tuz;

Renkli, kapaklı bir kapta veya dolap içinde ışık almayacak şekilde saklanmalıdır. Saklandığı yer kuru olmalıdır. Tuz içinde bulunan iyodun yemek pişerken kaybolmaması için yemek ateşten indirilirken konulmalı veya sofrada yerken ilave edilmelidir. Bu önemli sorunun ortadan kaldırılması ve toplumun % 100’ün iyotlu tuz kullanması hedefine ulaşmada, sağlık sektörü ve sağlık sektörü dışında diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmak ve olanakları işbirliği anlatışı içinde kullanmak gerekmektedir. Sağlıklı nesiller için; iyotlu tuz kullanmalı ve uygun kullanılmasını sağlamalıyız. Konunun önemi hususunda çevremizi bilinçlendirmeliyiz.

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.