DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5718804,89%
Ankara
15°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Direnmek – Köşe Yazısı

ABONE OL
3 Haziran 2017 10:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

“İnsanın çevresine gösterdiği direnmeyle adam olduğunu çok önceleri sezmiştim.”   Maksim Gorki

İnsan direnir her şeye rağmen direnir. İnsanlığın  tarihi de bir bakıma direnenlerin tarihidir.

Yaşam hakkının devamlılığını savunmak ve karşı koyarak ısrar etmektir   direnmek. Dik durmaya çabalamaktır.

Mücadeleci ruhu kaybetmemektir. Israrla sabırla kararlı oluştur. Fedakarlığı  ve riskleri de göze alarak boyun eğmemektir.

Direnmek dayanma gücüdür. Dik duruşu getirerek toplumların ve tarihin akışını da değiştirmektedir.

Direnenlere karşı olanlar da tarihin kara sayfalarında yerini almaktadırlar. Direnmek zalime karşı dik durmayı da getirmektedir.

Grup hakimiyetinin dayatttığı  uzlaşmacı  çaresizliği de her alanda kabul etmemektir direnmek.

Haksızlığa,zülme  yurdun yabancılar tarafından işgaline direnmek her çağda, her ülkede  geçerli bir haktır.  . İnsanlığın  da onurudur.

Emperyalizmin saldırılarına  direnmek halkların kültürel mirasının yok edilmesine karşı mücadeleyi de getirmektedir. Direnmek her ihtimali ön görüpte tüm gücünü ortaya koymaktır.

Toplumların ilerlemesi olumsuz koşulların değişimiyle olmaktadır. Değişim her çağda direnme ve kökten değişikliklerle  olmaktadır.

Bugüne kadarda  direnenler tarihi yazmıştır.   Direnmede en belirleyici olansa sonuna kadar sürdürme kararlılığını ortaya koyabilmektir.

Adaletsizliğin,eşitsizliğin, soygunun sömürünün olduğu bir dünyada  direnmek tüm hakların  da güvencisidir. Güçlüden yana  da olmamaktır.

Direnmek kendini koruma altına almaktır. Kendin olmaktan da vazgeçmemek ve teslim olmamaktır.

Yeşertebilmektir  parkları  güçlüden değil haklıdan yana olmaktır. Dilimize de can vermektedir direnmekle ilgili deyimler:

-Eyvallah etmemek: Minnet altına girip boyun eğmemek.”Aç kaldı, susuz kaldı ama kimseye eyvallah etmedi.”-Karşı çıkmak: 1. Gelenleri karşılamak üzere yola ya da kapı önüne çıkmak.

2-İleri sürülen fikrin, tutulan yolun yanlış olduğunu söylemek.”Her fikrime karşı çıkmak zorunda mısın?”-Karşı durmak: Bir güce boyun eğmemek, direnmek.

”Düşmana karşı durmak boynumuzun borcudur.”-Karşı koymak: Engel olmaya çalışmak, direnmek, güç kullanarak dayanmak, boyun eğmemek.”

Gözlerin kalbini  ruhunu da doğrululuğa açmaktır. Gecenin ormanlarını aydınlatmaktır direnmektir. Vaktide saatide yeride yoktur.   Açlığa sefalete karşı çıkışı getirmektedir.

Bugünü ve geleceği savunabilmektir. Tüketime karşı üretimi bireyciliğe karşı da paylaşımı faydacılığa karşı da eşitliği karanlığa karşı da aydınlıktan yana olmaktır.

Tarihin bilinciyle hareket ederek hayır diyebilmektir. Ötekini anlama ve ötekileri de bulaşturabilmektir.

Hayatı düzleştirenlere karşı  başka türlü düşenebilmektir direnmek. Sadece günü de  kurtarmak değildir  günlerin kazanmanın adıdır direnmek.

Malcom x ınde dediği gibi “Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır.Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır”.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.