DOLAR 8,64230.15%
EURO 10,14030.19%
ALTIN 493,710,31
BITCOIN 3745233,43%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

İyot Hastalıklarına Dikkat

ABONE OL
2 Haziran 2017 10:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi, 1-7 Haziran İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi haftası nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi ve tuzun iyotlanması programı kapsamında basın açıklaması yayımlayan Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi, 1-7 Haziran İyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi haftası hakkında bilgilendirmede bulundu. Polatlı Toplum Sağlığı Merkezince yayımlanan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:

“Sorunun önlenmesi ise hem çok kolay hem çok ucuzdur”

Sağlıklı yaşamak kişilerin en doğal hakkı, halkın sağlığını korumak da devletin en önemli görevleri arasındadır. Bilindiği gibi; anayasamız ülkenin sağlık şartlarının düzeltilmesini, sağlığa zarar veren tüm etkenlerle mücadele edilmesini ve gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi için gereken tedbirlerin alınmasını bir devlet görevi olarak belirlemiştir. Çünkü sağlık; bir toplumun gelişmesini ve kalkınmasını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, anne ve çocuk ölümlerine yol açabilen sağlık problemlerinin çözümüne ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan biri de ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıkları ve bu hastalıkların yol açtığı sağlık problemlerinin önlenmesidir. Sorunun önlenmesi ise hem çok kolay hem çok ucuzdur. Dünyada ve ülkemizde önlenmesi yolunda yapılan en önemli çalışma doğrudan tüketiciye sunulan,ince toz haline getirilmiş sofra tuzlarının iyotlanmasıdır. Tuzun iyotlanması tuzun renginde tat ve kokusunda bir değişikliğe neden olmamaktadır.

“Türk Gıda Kodeksi Yemeklik Tuz Tebliği” ile sofralık tuzun iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir

İyot eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla 1994 yılında Sağlık Bakanlığı ve UNICEF’in işbirliğinde başlatılan “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” kapsamında 1998 tarihinde çıkarılan ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Türk Gıda Kodeksi Yemeklik Tuz Tebliği” ile sofralık tuzun iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir. Gerekli düzenlemeler için verilen bir yıllık süreyi takiben Temmuz 1999’dan itibaren iyotsuz sofra tuzunun üretimi ve satışı yasaklanmıştır. 13 Ocak 2005 tarih ve 25699 sayılı kanun ile de iyotsuz gıda sanayi tuzunun direkt tüketiciye sunumu yasaklanmıştır. Böylece sofra tuzunun iyotlu olarak üretilmesi kontrol altına alınmıştır. Tuzların satışa sunulan net ambalaj miktarları 125 gr, 250 gr, 500 gr,750 gr,1000 gr, 1500 gr olmalıdır. İyot kullanmaması gereken kişiler için ambalaj büyüklüğü 250g’ı geçmemek kaydıyla sofralık iyotsuz tuz üretimine izin verilmiştir. İzleme Değerlendirme ve Denetim Çalışmaları (Denetim hizmetleri 5179 Sayılı Kanun ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devredilmiştir.) Ülkemizde günlük tuz tüketimi 10-12- gr olarak belirlemiştir. Fakat günlük tuz tüketimini 5-6 gr da sınırlamak sağlık açısından önemlidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.