DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 725017-6,49%
Ankara

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

MÜCADELE – Köşe Yazısı

ABONE OL
31 Mayıs 2017 10:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tükenmişliğin içinde var olmak!

Vazgeçmemek ilk söylendiğinde çok kolay, belki cümle içinde anlamlı ama hayatta karşılaşabileceğin yorgunluklara, yenilgilere, geri dönüşlere karşı direniş göstermek ve asla pes etmemek!

Çok küçük yaşta öğretmeli bu öğretiyi tüm aileler çocuklarına… İlk bunu öğretmeli ve temeli sağlam atmalı bu duygunun! Tabii ki doğru öğretilerek bunu içselleştirmeli ve sonrasında hiç bir zaman vazgeçmeyerek başarının arkasında olmalı, kovalamalı onu hiç yorulmadan, bıkmadan geriye dönmeden… Bunun enerjisini bir şekilde bulabilmeli!

İnsan ruhu aslında mücadeleyi sever ve mücadele sonucunda kazanılmış bir olguyu daha çok değerli bulur. Bazen herkesin içinde bulunduğu durumdan daral geldiği, artık gözlerinin önünü göremez hale geldiği zamanları yaşamış olur ve bir bitmişlik, tükenmişlik içerisinde hayata küsebilir. Tabii ki siz bu yazıları okurken bile duyabiliyorum sesinizi; uzaktan gazel okumak kolay bir şeydir. Vazgeçme işte bu ihanetin ta kendisidir. Arkadaşlar bu acizliğin göstergesi her ne olursa olsun her ne yaşanmış veya yaşanıyorsa, yaşansın tüm bunların sonunda zaman ve düşünce aracılığıyla bir çıkışın varlığı keşfedilebilir. Belki bir sığınak bulunsa ve dinlenmeye fırsat verilse ki beynimiz, düşüncelerinde biraz sıkılgan ve tepkili davranıp kendini bırakma yoluna girdiği vakit bir ara verilse, eminim ki bu yol çok daha çabuk bulunacak ve cesaretle yola tekrar devam edilebilecektir.

Tabii ki tam tersi durumlarda olmaz değil. Hayat sürecinde beynimizin durduğu, ümitsizlik vakaları da olur. O zaman bu konuda aklına ve bilgisine başvuracağınız etrafınızda bu türden yardım edecek kişi veya kişilerin varlığı size bir ümit yol gösterici olacaktır.
Belki çok umutsuz durumların tablosunu çizdim. Çok sıkıcı geldi aslında benim de yazarken içeme bir sıkıntı çöktü. Hiçbir şey yokken hani derler ya havanın bozuk olduğu puslu zamanlarda insanın içine daral gelir ve aniden sıkılır ve bir türlü de bulamaz içinin neden bu kadar sıkıldığını hemen hemen herkes bunu der; yakınındakine bu gün kötü bir şey olacak galiba içim sıkılıyor. Aslında doğrudur, bunu dedikten sonra en sıradan bir ters gidiş; ben demiştim ile başlayan cümlenin yüklemi oluşturur sebep bulunmuş sıkıntının nedenine ulaşılmıştır. Gariptir, bu insana garip bir rahatlama hissi verir biliyordum, deriz.  Bunun gibi düşünün öyle değil mi? Daha beterinden korusun bizi, deriz ve sıkıntı yaşıyor olsak da sebebini bilmemiz bizi ileri götürür. İşte bu sebeple bende bunu demek istiyorum; işte başarının sırrı vazgeçmeden, ısrar ederek çözüm üretebilmektir.

Ben kızıma daima söylüyorum; ne olursa olsun biz vazgeçmeyeceğiz, bir neden-sonuç ilişkisinde bu öğretmek istemeden bunu beynine dantel gibi işlemek adına diyorum; vazgeçmiyoruz! Neden mi? Çünkü bunu başaracak gücümüz ve inancımız mevcut!  Benim asıl amacım başarı yolunu öğretmek değil. Aslında zor durumlarda hep bir ümit ışığı olabilmek, geleceği için şimdiden konuşuyoruz. Belki yorumlarken bir-iki konu üzerinde oluyor konuşmalar, belki aldığı düşük bir not veya isteyip de yapamadığı bir şey olsa da şimdilik, yalnız başınayken hep bir ümitsizlik içinde kalmaması için bir de beni yanında hissetmesi için. Bilecek ki her ne olursa olsun her ne yaşanırsa yaşansın onun arkasında duran bir babası var.  Vazgeçmenin acizliğini hiç yaşamasın hep düşünsün, başarı yolu var veya içinde bulunduğu ortamdan istemiyorsa her an çıkabileceğini veya düştü çukur diyelim illaki bir düze çıkışın olabileceğini veya bir bitiş gibi görebileceği şeylerden bir ümit çıkarmaya yardımcı olacak tek bir cümle belki asla vazgeçme olacaktır. Bir şeyi istiyorsanız hiç vazgeçmeyin gidin üzerine, bilin ki istediğinizin şiddeti nispetinde olacaktır. Mücadeleniz, her daim doğruya, beyaza ve ışığa  yönelik olsun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.