Ana sayfa GÜNDEM Pastanecilikte Değişmeyen Adres; İkbal’s

Pastanecilikte Değişmeyen Adres; İkbal’s

2063
0

İkbal’s Pastanelerinin sahibi Durali Yağcı, yıllardan beri pastanecilikte değişmeyen adres olmalarının sebebini açıkladı.

Sağlıklı ve lezzetli ürünler üretebilmenin sırrının teknolojiyi takip etmek ve yenilikten yana olmak olduğuna vurgu yapan Durali Yağcı, köklü lezzet yolculuklarını anlattı.

İkbals, 1959 yılında bu yana Polatlı’da pastanecilik alanındaki köklü hizmetlerinden dolayı beğeniyle ziyaret edilmeye devam ediliyor.

“Biz işimizi severek yapıyoruz”

İkbal’s’in tüm çalışanları ve işletmecileri gıda üretimi konusunda yeterlilik sertifikasına sahip. Sadece gıda üretimi konusunda değil her alanda en iyi olmayı hedeflediklerini belirten Yağcı; “Temizlik ve üretim konusunda kendimizi devamlı yenilemeyi hedef alıyoruz. Babam 1959 senesinde buraya gelmiş ve askerden sonra amcamla beraber Ankara’da Flamingo Pastanesi’nde çalışmışlar. Orada mesleki bilgilerini ve becerilerini ilerletmişler. Babamın Polatlı’daki patronunun ısrarı ile yeniden buraya gelmesiyle birlikte 1979 senesinde biz ilk pastanemizi açtık. 1959 yılından beri Polatlı’da pastanecilik sektöründe yenilikler getirmeye çalışmışız babam sayesinde. Bu kadar köklü bir pastane burada yok, Türkiye çapında da sayılıdır. 3. kuşak da bize yetişti. Oğlum da Mengen Aşçılık Okulu’nu bitirdi. Benden sonra o bu yolculuğu devam ettirecek.”ifadelerine yer verdi.

İnternet satışıyla ülkenin her yerine ulaşıyor

Müşterilerinin damak tadına hitap eden ürünler ürettiklerini ifade eden İkbal’s Pastanelerinin sahibi Durali Yağcı spesiyallerinden bahsetti. Yağcı; “Yıllardan beri müşterilerimizin bizden severek aldığı ürünlerin başında çikolatalı ekler geliyor. Buradan İstanbul’a ve Ankara’ya kadar birçok ile götüren misafirlerimiz var. Yine yıllardan beri vazgeçemediğimiz tatlarımızdan prenses var. Lokum çeşitlerimiz özellikle tercih ediliyor. Burada yer alan ürünlerimiz internetten de satışa sunularak yurdun dört bir yanına dağılıyor.”dedi.

Yağcı: “Neden İstanbul’da değilsiniz diye soruyorlar”

Kurulduğu günden bu yana Polatlı halkına yeni tatlar sunmaya devam eden İkbals’te Polatlı’da hiçbir yerde göremeyeceğiniz yöresel tatlar da yer alıyor. Doğu Karadeniz mutfağına ait yöresel bir tat olan “kete” Polatlı’da yalnızca burada üretiliyor. Durali Yağcı keteyi özel olarak ürettiklerini dile getirerek “Kete’yi üreterek Polatlı’ya tanıtmak istedik. Ankara ve birçok ilde var bu ürün ama tatmadan kimse farkını anlayamaz. Bu yeni tat bizim fırınımızdan çıkıyor ve misafirlerimizle buluşuyor. Bizi ziyaret edip, yemeklerimizden ve tatlılarımızdan tadan insanlar neden Ankara’da veya İstanbul’da değilsiniz diye soruyor.”dedi.

Artık glütensiz ürünler de İkbals’de yer alacak

Yağcı “Glütensiz ekmek ve pasta isteyen bir sürü müşterimiz var. Bilinenin aksine insanlar saf un ile üretilen ürünlere alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bizler de müşteri memnuniyetini hedef aldığımız için üretimde kendimizi yeniliyoruz.  Şimdi bu ürünlerin çalışmasını yapıyoruz. Tam buğday ekmeği ve çavdar unu ekmeği yapıyoruz. Mısır ekmeği yıllardan beri var. Tam buğday ekmeğinin çeşitleri var.”dedi.

Ramazan ayına özel tatlı çeşitleri de müşteriye sunulacak

Artık ürünlerin imalathaneden değil, fırından çıkar çıkmaz tezgaha konulduğunu söyleyen Yağcı “ Pastanemiz içersinde de artık fırınımız var. Ürünlerimiz daha taze olacak. Ramazan ayına özel tatlı çeşitlerimizi genişlettik. 15 çeşit tatlımız tezgâhlarımızda yer alacak. Kalburabastıdan tutun güllacına kadar çeşitli ürünlerle müşterilerimizin seçeneklerini çoğaltmayı hedefledik. İlginçtir ki yeni yapılan çoğu ürünümüz de hemen satılıyor.  Ayrıca Ramazana özel tahinli pidemiz de var. Pide çeşitlerimiz fırın pidelerine nazaran daha taze kalıyor. Hem hafif hem bayatlamayan bir özelliğe sahip. Pastayla ekmek arasında daha yumuşak yapılı pidelerimiz olacak. Ramazan menüsü oluşturmayı düşünmedik. Çünkü çok özel müşteriler gelip burada sevdiği tatları tadıyor.”dedi.