DOLAR 8,55700.03%
EURO 10,11880.05%
ALTIN 494,22-0,01
BITCOIN 312796-4,40%
Ankara
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

RAMAZAN

RAMAZAN

ABONE OL
27 Mayıs 2017 10:50
RAMAZAN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte mübarek ay geldi de geçiyor. 12 ayın sultanı Ramazan. Bu ay Ebedi bir saadeti müjdeleyen kitabın inmeye başladığı kutlu bir başlangıçtır. Ondan çok bereketlidir .Bu ay içerisinde Rabbim kuluna verdiği ikramiyelerle dolup taşar..  Her gününde ayrı hikmetleri, gecesinde ayrı hikmetleri barındırır. Bu aynı zamanda inananların rabbine itaatlerinin aleni gösterildiği ve insanın kendi iradesinin gücünün farkında vardığı aydır. Bu ay içerisinde tutulan oruç ile bu sınanıp güçlenir. Sadece aç kalmak değildir oruç, aynı zamanda kendi iradenle kendi kendini kontrol edebileceğinin göstergesidir. Her dakikasında huzura kabulün gerçekleştiği ve huzurda tüm emirlere “lebbeyk Allahümme lebbeyk” Buyur, Allah’ım emrindeyim. İşte bu tam bir teslimiyetin resmidir.

Bu bilinçle, bütün hücrelerinle ve tüm davranışlarının kontrol altına alınarak oruçların tutulduğu ay Ramazan-ı Şeriftir.

Bu anlamda “oruç”, Arapçasıyla “savm” bambaşka bir ibadettir. Bu ibadette öncelikle her insanın, kendisini tutmayı öğrenmesi vardır. Biz orucu tutmuyoruz, oruç bize kendimizi tutmayı öğretiyor. Oruç bize kendimizi kontrol edebilme yeteneğimizi geliştirme imkânı sunuyor. Aşırılıklarımızı bir kenara bırakabilme, hırs ve arzularımızı frenleyebilme, başkaları tarafından yönlendirilen değil, kendi kendini idare edebilen ve kendi tercihleri ile hayatına yön veren, saygı değer bir konuma bizi yükseltiyor. Oruç sadece kendi iç dünyamızı ve bireysel olarak kendimizi kontrol etmeyi öğretmiyor. Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerini görüp gözetmemizi de öğretiyor. Hak yolunda hizmet etmenin yolunu da öğretiyor. Sabrın meyvelerini kendi ellerinle yetiştiriyorsun. Sonra onu harcamıyor, korumayı boşa harcamamayı öğreniyorsun. İsraflarının karşısında durmayı, israf yapmamayı kendi ruhunun temizliğini kendin yapabilmenin yollarını yaşayarak öğreniyorsun. Acizliğinin farkına varıp çevrende olup biteni farklı bakış açıları ile değerlendirmeyi ve onunla farklılaşmayı empati kurmayı öğreniyorsun.

Tüm yılın yorgunluğunun ve vücudunu tatile ne kadar ihtiyacı olduğunun fark edip, ruhunun da varlığını keşif edebiliyorsun. Paylaşmayı paylaşıp büyümenin ne demek olduğunun, bunun uygulamalarını bir zat yaparak ve vererek öğreniyorsun. Bu ay içerisin de tüm yılın kazancını ve kendi bedeninin zekatını veriyorsun.bu vesile ile de çevrendeki insanları ziyaret etme ve hatırlama onlarla sohbet edebilme huzuruna -rahatlığına varıyorsun.. Ramazanla başlayan, bir değişim iklimi. İlahi vahyin, rahmet bulutları eşliğindeki tatlı esintisi ve aydınlık yolunda “Bismillah” diyerek çıkılan bir yol… Ramazanla başlayan ama Ramazanla bitmeyen bir yolculuk… Adı Ramazan…

Yazımızı Rabbimizin sözü ile bitirelim.
“Ey iman edenler! Allahtan gerektiği gibi korkup/ sakının ve yalnızca (Ona) teslim olarak can verin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.