DOLAR 8,67400.27%
EURO 10,17560.29%
ALTIN 491,360,70
BITCOIN 380514-7,69%
Ankara
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

O Üst Geçit Hakkında Soru Önergesi!

ABONE OL
27 Mayıs 2017 11:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz gün gazetemizde yer alan E*90 karayolu üzerinde bulunan güvenlik açısından son derece zayıf olan Üst geçit hakkında CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, TBMM’ye soru önergesi verdi.

Eskişehir-Ankara E-90 Karayolu üzerinde bulunan ve Yeni Spor Salonu ve spor sahalarına gidişi sağlayan güvenliği son derece zayıf üstgeçit, hem kaza hem de ölüm tehlikesine davetiye çıkarıyor. İlçemizde özellikle sporcuların ve öğrencilerin son zamanlarda okul müsabakaları nedeniyle sıkça kullandığı, Spor Salonu ve sahalara yolu bağlayan E-90 Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde bulunan güvenliği son derece zayıf üstgeçit, 20 cm’den fazla aralıklara sahip yapısıyla oldukça büyük tehlike arz ediyor. Geçitte bulunan demirlerin tel örgü ile kaplı değil ve oradan geçen bir çocuk veya yetişkinin düştüğü taktirde rahatça sığabileceği de bir aralığa sahip. 20 cm’den büyük aralıklara sahip demirler arasından aynı zamanda elde taşınan çanta veya başka bir materyalin rahatça düşebileceği halde oluşu da, orada yoğun bir şekilde akan trafikte seyreden sürücüler için bir tehlike. Sadece beton üstü demirlerden oluşan ve yapısı itibariyle oldukça da yüksek olan bu geçit hem düşme hem de kazaya sebebiyet verebilir. Bu tehlikelere geçtiğimiz günlerde gazetemizde yer vermiştik. Bunun üzerine CHP Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök bir soru önergesi verdi.

“Yaya üstgeçidinin güvenliği sorunludur”

Gök tarafından Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verilen önergede şu ifadeler yer aldı: “Eskişehir – Ankara E-90 Karayolu üzerinde bulunan Polatlı Kapalı Spor Salonuna ve spor sahalarına ulaşımı sağlayan yaya üstgeçidinin güvenliği sorunludur. Üstgeçidin yakın çevresinde yayalar için başka bir güvenli geçiş imkanı bulunmamaktadır. Üstgeçidin korkuluk demirleri tel ile kaplı olmamakla birlikte geniş aralıklarla yerleştirilmiş demirler yayaların ve objelerin karayoluna düşmesini engelleyecek bir yapıya sahip değildir. Üstgeçitte kullanılan kaldırım taşları da yerinden oynamıştır. Üstgeçidi kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımız şikâyetlerini bildirmişlerdir ve yerel basın aracılığı ile üstgeçidin eksikliklerini kamuoyuna duyurmuşlardır.”

Gök, şu soruları yöneltti:

Söz konusu üstgeçidin inşaatını kim yapmıştır ve hangi tarihte tamamlanmıştır? Üstgeçit hizmete açılmadan önce güvenlik kontrolleri nereye yaptırılmıştır? Korkuluk demirleri hangi standartlara göre yerleştirilmiştir? Üstgeçidin güvenlik kontrolleri hangi sıklıkta ve kim tarafından yapılmaktadır? Polatlı İlçesindeki yerleşimler, yoğun taşıt trafiğinin bulunduğu Ankara – Eskişehir karayolunun iki yakasında bulunmaktadır. Polatlı Halkının, Eskişehir Yolunun iki tarafına güvenli geçiş yapabilmeleri için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.