DOLAR 8,65930.07%
EURO 10,16430.47%
ALTIN 491,990,03
BITCOIN 3841414,72%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Onlar Bizim Çocuklarımız

ABONE OL
24 Mayıs 2017 11:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her yıl 24-30 Mayıs tarihleri arasında farkındalık yaratmak amacıyla programlar düzenlenen Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası Türkiye’de sokakta yaşayan en az 42.000 çocuğa umut ışığı olmak için kutlanıyor.

Türkiye’de sokakta yaşayan en az 42.000 çocuk sokaklarda yaşıyor ve sokaklarda çalışıyor. Ancak gayri resmi rakamlar bu sayıyı 80.000’e kadar çıkarıyor.  Bu çocukların büyük çoğunluğu, çok az belediyenin sağlayabildiği daha iyi yaşam standartları arayışı içinde şehirlere akın eden ve sosyal olarak sınırlılıkları olan göç etmiş ailelerden geliyor.

Bu çocukların birçoğu okula düzensiz gidiyor ve öncelik olarak sokaklarda çalışıyorlar; eğitimleri de kaçınılmaz olarak ikinci sırayı alınmış oluyor. Sokaklar hayatlarının büyük bir parçası olsa da bu çocukların çoğu hala aileleriyle yaşıyor ve yoksullukları ailelerinin durumundan kaynaklanıyor.

İlk defa 1997 yılında kutlandı

Yoksulluk ve sosyal dışlanma yaşayan ailelerin genelinde aile içi güvensizlik ve çatışma görülüyor. Bu ortam yüzünden yıpranan çocuklar evleri, aileleri ve eğitim sistemi ile bağlarını kısa zamanda kopararak sokağa çıkıyor, günün büyük bir bölümünü sokakta geçiriyorlar. Türkiye’de yoksul ve korunmaya muhtaç çocuklara ve ailelere bakım, eğitim, sağlık, kültür hizmetlerini sistemli bir biçimde sunmak için oluşturulmuş bir kurum olan Çocuk Esirgeme Kurumu, girişimleri ile her yıl Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası çeşitli etkinliklerle  kutlanıyor. İlk defa 1997’de kutlanmaya başlanan Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası her yılın 24 Mayıs–30 Mayıs Tarihleri içine alan günlerde tüm yurtta kutlanıyor. Evinde uyuması gerekirken kaldırım kenarlarında köprü altlarında uyuyan bu çocuklar bizim çocuklarımız.

Her türlü kötülüğe karşı korumasızlar. Onların kaderi bu olmamalı. O çocuklara karşı daha duyarlı hareket edilmeli ve henüz geç değilken sokak hayatının kötülüklerinden korunmalı.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.