DOLAR 8,67010.01%
EURO 10,18220.15%
ALTIN 490,99-0,08
BITCOIN 379364-8,11%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçiler destek bekliyor

ABONE OL
22 Mayıs 2017 14:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçemiz çiftçilerinin 2012-2013-2014-2015 ve 2016 yıllarında meydana gelen dolu, sel, kuraklık gibi afetlerinden dolayı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları 1 yıl süre ile ertelenmişti. Fakat çiftçilerimiz bu hasat sezonunda da zor durumda.

Çiftçilerimizin yaşadığı sorunlar hala sürüyor. Özellikle çiftçi desteklerinin yeterli olmaması tarım sektöründe yer alanların zor durumda kalmasına neden oluyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan, kendisi de çiftçilikle uğraşan Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse bir açıklamada bulundu. Köse “2017 yılı hububat hasat sezonunun yaklaştığı bu günlerde ekim aylarında 59,8 ml, kış aylarında 45,2 ml bahar ayları olan Mart ve Nisan ayında ise toplam 59,8 ml mayıs ayında ise 7 ml yağış almıştır. Son derece düşük olan yağış miktarı buğdaylarımızı ve arpalarımızı hasat ettirecek seviyede değildir. Bu aşamadan sonra yağmur yağsa da kurtarılamayacak arazilerimiz bulunmaktadır.”dedi. Köse, ayrıca dilekçe yazarak yetkili mercilere bu konuda başvuruda bulunduklarını da bildirdi.

“İlçemizle özdeşleşmiş ürünler başta olmak üzere diğer ürünlerde büyük kayıplar yaşanıyor”

Köse “Ayrıca Sakarya nehri üzerinde yapımı devam eden Gök pınar barajının biran önce bitirilmesi gerekmektedir. Çünkü yeterince yağış almayan ilçemizin içinden geçen Sakarya nehri ve Porsuk Çayının suyu 3-5 mahallemizde tamamen kesildiği için yağmur yağmaz ise bu sayının önümüzdeki birkaç gün içerisinde artacağı düşünülmektedir. Yeşil mahsulün sulandığı bu kaynaklar kuruduğu içi de ekonomik anlamda katma değeri çok yüksek olan Şekerpancarı, Kuru soğan gibi ilçemizle özdeşleşmiş ürünler başta olmak üzere diğer ürünlerde büyük kayıplar yaşanmaktadır.”dedi.

Son 15 yılın en kurak sezonu yaşanıyor

Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse “Son 15 yılda yaşanmayan kuraklığı yaşamaktayız. Çiftçilerimizin ayakta kalabilmeleri için Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının faizlerinin silinerek anaparalarının öncelikle ertelenerek 5 veya 8 seneye yayılarak YAPILANDIRILMASINI ve ÇİFTÇİLERİMİZE KURAKLIK DESTEĞİ ADI ALTINDA DEKARA BELLİ MEBLAĞ BELİRLENEREK DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILMASINI, çiftçilerimiz adına talep etmekteyiz.”sözlerini ifade ederek durumlarının vehametini dile getirdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.