DOLAR 8,56670.06%
EURO 10,1217-0.05%
ALTIN 496,930,38
BITCOIN 3371886,41%
Ankara
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bağımsızlık

ABONE OL
20 Mayıs 2017 11:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir”.  Mustafa Kemal Atatürk

Bağımsızlık, onurlu varoluştur.Varlık nedenidir. İçersinde gücü barındırır. Kölelik kavramına ters düşmektedir.

İnsanlık tarihi bağımsızlık için çekilen sıkıntıları, katlanılan güçlükleri, girişilen savaşları anlatmaktadır.  Platon’ un,   “özgürlük kişinin kendi olmasıdır” sözünü  de anımsatır.

Kimseye bağımlı olmamayı getirmektedir  İrade serbestliğini sunmaktadır. Hiç bir ülkenin sömürgesi olmama durumudur. Hiç bir ülkeye, hiç bir ayrıcalık tanınmaması demektir.

Kendi içinde bütün olmayı getirmektedir. Ülkelerin uğruna savaş verdikleri en büyük değerdir.

Bir devletin iç ve dış işlerinde bağımsız olarak istediği gibi hareket edebilmesidir. Halkın kendi vatandaşları  tarafından özgürce yönetilebilmesidir.

Başka bir gücün egemenliğine bağlı olmayı red etmektir. Ne içine kapanmak , ne de  herhangi bir ülkeye karşı tavır almaktır. Eğilmemek ancak bağımsızlıkla mümkündür.

Ülkenin dış ekonomik  tehditlere boyun eğmemesidir. Üretim ve finans gücüne sahip olmasıdır. Enerji gereksinimi yurt içinden alternatif kaynaklardan sağlayabilmektir.

Adalet, askerlik, ekonomi, kültür, maliye, siyasal gibi her alanda bağımsızlık  özgürce davranmayı getirmektedir.

Köy enstitüleri halkın, fikri, irfani ve vicdani hür bir şekilde eğitilerek her alanda bağımsız olma düşüncesini yaşatma ve pekiştirme amacıyla kurulmustu. Halkevleri ve halkodaları  bağımsız yaşamın yapısını ve kültürünü halkımıza yaymak icin kurulmuştu. Aksak tarafları düzenlenmek yerine kapatılmıştır.

Halkın kararlarını  baskı altında kalmayarak  serbestçe kendisinin alması demektir. Müdahale varsa bağımsızlık zedelenmis demektir. Sürekli borçlanan bir ülke de mali bağımsızlığını yitirerek iflas eder.

Bağımsızlık, onurlu ve saygın olmayı getirmektedir. İtilip kakılmadan yaşama varlığını sürdürmeyi sunmaktadır. Kaynakların halk icin kullanılmasının önünü açmaktadır.

Bağımsızlık özgürce yaşam demektir. Eğer bir güç etkisine girilirse bağımsızlık kavramı yerini esarete bırakmaktadır. Sömürgeciliği  red etmektir.

Kolaylıkla kaybedilebilen ancak, kazanılması  kaybedilmesinin aksine çok zor olan bir kavramdır.

Düşünebilmeyi  getirir. Zincirlerini kırarak kısıtlanmamaktır. Hayatın esasıdır. Su ve hava gibi gereklidir.

Toplumların öz varlıkların korunmasını sağlayan eyleme dayanan olgu olmasıyla birlikte  halkın hafızasında önemli bir motivasyon değeri taşır.

İnsanlığın, çağdaş toplumların en onurlu varlığı bağımsızlık bayrağı fikri ve inadından vazgeçmemektir. Onur bilerek ödünsüz sahip çıkmaktır.

Özgürlüklerin çiğnenmesine, kayda bağlanmasına karşı çıkar. Her ne pahasına olursa olsun! Bütün anlamıyla özgürlükleri dokunulmaz olarak görmektedir.

Bağımsızlığı erdem olarak bilenlerin  bu ilkeden herhangi bir nedenle ödün vermesi beklenemez…

Mazlum halklar için bağımsızlık güneşin doğduğu güne benzer. Engel tanımayan, Emperyalizme direncin adıdır.Emperyalizm var oldukça  yeryüzünden savaşları eksik etmeyecektir.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Arslan ve daha bir çok genç Emperyalizme karşı direnerek tarihteki yerlerini  aldılar.

Halkların bağımsızlık tutkusunu hiç bir araç söndürememektedir. Uğur Mumcu’ nun  sesleniş yazısında dediği gibi “ Bağımsızlık Mustafa Kemal’ den armağandı bize” Onu koruyup , kötü etkilerden sakınmak da en büyük görevimiz olmalıdır. Zira o olmazsa varlığımızın bir anlamı kalmayacaktır.

Kafese konup özgürlüğü kısıtlanan bir hayvan bile özgürlüğünü her fırsatta yeniden kazanmaya çabalamaktadır ki; biz insanız…

“Ya istiklâl, ya ölüm!” sözü bunun en somut halidir.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.