DOLAR 8,8183-0.55%
EURO 10,3278-1.06%
ALTIN 496,55-0,48
BITCOIN 380636-1,13%
Ankara
20°

AÇIK

05:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı’nın Yeşil Bayraklı Tek Okulu

ABONE OL
19 Mayıs 2017 10:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehit Cüneyt Sertel Anaokulu, iki yıldır uyguladığı “Uluslararası Eko Okullar programı” kapsamında Polatlı’da bir ilke imza atarak yeşil bayrak ödülünü aldı.

2016-2017 eğitim-öğretim yılı itibari ile 62 ülkede uygulanan Eko-Okullar Programı kapsamında 49.000’den fazla okula, 13.000.000’dan fazla öğrenciye ve 1.170.000’den fazla öğretmenin yer aldığı projede Polatlı’dan bir devlet okulu da katıldı. Anaokulu olarak hizmet veren Eski adı İlk Adım Anaokulu olan Şehit Cüneyt Sertel Anaokulu Polatlı’da bir ilke imza atarak yeşil bayrak ödülünü alan ilk ve tek devlet anaokulu oldu.

“Yeşil bayrak aynı zamanda bir ödül programı”

Okul olarak iki yıldır projede yer aldıklarını ifade eden Şehit Cüneyt Sertel Anaokulu Müdürü Hatice Kaval “Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Eko-Okullar Programı, program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara “Yeşil Bayrak” ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşıyor. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir. Eko-Okullar uzun verimli bir programdır. Proje koordinatörü Şeyda Koç başta olmak üzere, eko okullar çalışmalarımızın yürütücüsü olan EKO TİM öğrencilerim başta olmak üzere tüm öğrencilerime, öğretmen arkadaşlarıma, velilerimize ve bizlere destek olan Sayın Kaymakamımız Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Alican Kılıç’ a teşekkür ederim.”dedi.

“Bizim okulumuzda materyaller çöpe gitmez”

Proje koordinatörü Şeyda Koç “Bizim okulumuzda beş yıldır kağıtlar, şişeler ve diğer geri dönüşüm olarak materyaller çöpe gitmez. Polatlı Belediyesi ile işbirliği içinde geri dönüşüme veriyoruz. Her sınıftan seçilen öğrencilerle programın yürütülmesinde etkin rol alacak EKO TİM oluşturduk. Eko tim öğrencileri hazırlanan yıllık plan dâhilinde sınıftaki ve okuldaki arkadaşlarının programa etkin katılımını sağlıyor. Atık malzemelerden oyuncaklar, kostümler yaptık. Mavi kapak ve atık piller topladık. Polatlı Belediyesi Kent Konseyinin ilçemiz okulları arasında yaptığı atık pil toplama yarışmasında en çok pil toplayan okul olarak birinci olduk. Eko tim öğrencilerimizde programımızı tanıtmak ve destek almak için; Sayın Kaymakamımız Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Alican Kılıç’ı ziyaret ettik. Okul hobi bahçemizi her fidelerle donattık ürünlerini topladık. Okulumuzu çiçeklendirdik. Proje kapsamında projede yer alan anaokullarını dolaşan “GLOBAL SCRAPBOOK” çalışmasına katıldık. Kısacası çocuklarımıza doğa ve çevre sevgisini kazandırdık. Okul olarak, yeşil bayrak ödülünü alan okul devlet okulu olmaktan gurur duyuyoruz.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.