DOLAR 8,63650.08%
EURO 10,15610.33%
ALTIN 493,380,26
BITCOIN 3811684,52%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlık Bakanı’nın feryadı: Mücadeleyi kazanamazsak halimiz duman!

ABONE OL
16 Mayıs 2017 10:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hangi mücadeleden bahsediyor?
Okuyalım: “İnsanımızın büyük bir kısmının şişman olduğu bir toplumda ya da aşırı kilolu olduğu bir toplumda, buna hareketsizlik eşlik ediyorsa, buna sigara eşlik ediyorsa inanın halimiz duman.” (Gazete Vatan, 14 Mayıs 2017)
Bu uyarıyı sıradan, günübirlik bir uyarı diye geçiştirmemek lâzım… Sayın Bakan’ın ikaz için seçtiği kelimeler de sıradan değil… “Halimiz duman” diyor!
Halimiz duman ne demek?
Yıkılmak, bitmek, tükenmek, yok olmak!
Şimdi, bu uyarıyı, “ülkenin sağlığı”, “toplumun sağlığı” konusunda en birikimli, en tecrübeli, nihayet en yetkili kişi yapıyor.
Bunları, 15 yıllık iktidarın 1-2 yılı hariç bütününde Sağlık Bakanlığı yapan, kendisi de bir tıp profesörü olan, sağlık konusunda bütün veriler, bütün bilgiler kendisinde toplanan Bakan Recep Akdağ söylüyor.
Bence, Sayın Bakan bilinciyle gördüğü ve bilinçaltıyla sezdiği sorumluluk duygusuyla feryat ediyor. Tarihî bir ikazda bulunuyor.
Bu ikaza kulak vermeli, bu feryadı duymalıyız. Bu yakınma, beyinlerimizde yankılanmalı!
“İnsanlarının büyük bir kısmının şişman olduğu bir toplum”a sağlıksız bir toplum diyebilir miyiz?
Elbette! Hem de tedavi edilmezse, “halinin duman” olduğu bir sağlıksızlık.
Peki, sağlıksız bir toplumda problem sadece fizikî sağlık meselesi midir?
“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” ilkesinden hareketle, toplumun zihnen de sağlıksız olduğu sonucu ortaya çıkmaz mı?
Bu vücut ve kafa sağlıksızlığı “eğitim”de, “trafik”te, “adalet”te, “Güvenlik”te, “ekonomi”de… Vb. her alanda ve bilhassa “çevre” meselesinde kendini göstermez mi?
Gösterir, nitekim gösteriyor.
Bence, sorumluluk sahibi her Bakan’ın, kendi alanında Sağlık Bakanı gibi feryat etmesi, çözemezsek “halimiz duman” demesi gerekir!
Ben gördüğümü söyleyeyim: Evrensel yasalara direnirsek, doğal yasalara uymaz, doğayı merhametsizce tahrip edersek “halimiz duman”!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.