DOLAR 8,63750.11%
EURO 10,14150.2%
ALTIN 493,490,27
BITCOIN 3743984,31%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kuşların Cennetini Üzme!

ABONE OL
16 Mayıs 2017 11:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Ankara Temsilciliği Türkiye’nin önemli tarım ve sulak alanlarından Nallıhan Kuş Cenneti’ne düzenlediği gezi ile kömüre ve kurulması planlanan termik santrale dikkat çekti.

Türkiye’nin gıdasını üreten önemli tarım alanlarına kömür ocakları ve kömürlü termik santraller kurulması planlanıyor. TEMA Vakfı, bu durumun gıda güvencesine ve tarımsal üretime vereceği zararlara dikkat çekmek üzere Türkiye çapında “Kömür Üzer” sloganıyla bir kampanya başlattı. Kampanya boyunca TEMA gönüllülerinin katılımıyla düzenlenen etkinliklerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, tarım alanlarındaki kömür yatırımlarına izin vermemesi için çağrılar yapılıyor. Ankara’nın Nallıhan ilçesinde de Çayırhan B adıyla Nallıhan Kuş Cenneti’nin yanı başında yeni bir kömürlü santral projesi planlanıyor. TEMA Vakfı Ankara Temsilciliği çok sayıda gönüllüsü ile İklim ve Enerji uzmanı Önder Algedik ve Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Bektaş’ın rehberliğinde  santralin etkileyeceği alanlara inceleme gezisi düzenledi. 1994 yılında koruma altına alınan  Türkiye’nin önemli kuş türlerine ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti, mevcut santralin etkileri, bölgenin tarım, turizm potansiyelleri gezi süresince tartışıldı. TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat ÖZER; “ ülkenin kömür odaklı enerji politikaları verimli tarım toprakları, su varlıkları ve sulak alanlarımıza, temiz hava hakkımıza yönelik ciddi riskler oluşturmaktadır” dedi.

En az 740 hektarlık alan yok olacak

Mevcut ÇED Raporuna göre termik santral alanı ve kül deposunun 740,3 hektarlık bir alanı kapladığını, bu alanın %65’inin verimli tarım alanı olduğunu ifade eden ÖZER; kömür santralinin yaratacağı sakıncaları şöyle sıraladı: “İç Anadolu’nun batısında önemli meyve sebze üretiminin yapıldığı bölge de tarım ve toprak ciddi bir şekilde etkilenecek. Sadece yatırım alanı değil, santral yılda 1 milyon ton kül üretecek külün savrulmasıyla çok daha geniş alanda toprak, su ve bütün canlılar etkilenecek. Termik santraller, sistemlerini soğutmak için büyük miktarda suya ihtiyaç duyar. Deniz kenarındaki santraller bu suyu denizden temin eder. Nallıhan gibi  iç kesimlerdeki santraller  su ihtiyaçlarını yer altı suyundan, çevredeki göl ve derelerden karşılar, çiftçinin kuşların sularına ortak olurlar. Termikler santrallerden çıkan kül, meyve, sebzeleri kaplar, zehirler, kurutur.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.