DOLAR 8,6280-0.03%
EURO 10,12340.01%
ALTIN 493,240,22
BITCOIN 364652-2,08%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Alınan besinler, ilaçların etkisini değiştirebiliyor

ABONE OL
16 Mayıs 2017 11:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel Polatlı Can Hastanesi Eczacısı Tutku Atak, ilaçların besinlerle olan etkileşimi hakkında bilgiler verdi.

Alınan besinlerin, kullanılan ilaçlarla bir araya geldiğinde, ilaçların vücut üzerindeki etkilerini değiştirmesi durumuyla ilgili açıklamalar yapan Özel Polatlı Can Hastanesi Eczacısı Tutku Atak, merak edilen sorulara yanıt verdi. Bütün ilaçlarda etkileşimin söz konusu olmadığını, etkileşimin daha çok hangi ilacın hangi besinle, ne zaman ve hangi miktarda alındığına bağlı olduğunu söyleyen Atak “ Bazı besinler kullanılan ilaçların etki mekanizmasını dolaylı yollardan etkileyerek azaltır, bazısı ise doğrudan ilacı etkileyerek ilacın metabolizmasını yavaşlatır. Diğer bir etkileşim türü ise gıdaların içeriğindeki besinsel değerlerle ilgili olmaktadır.  Genellikle ilaçların ilaçlarla etkileşimi bilinirken, besin maddeleri ve içeceklerin ilaçlara olan etkisi pek bilinmemektedir. Besin ve içeceklerin içerisinde bulunan kimyasallar, mineraller, enzimler ve proteinler ilaçların etkisini değiştirebilmektedir.”dedi.

 “Bu ilaçlar sadece içme suyu ile yutulduğu takdirde etkili olmaktadır”

Atak, kemik erimesi tedavisine yönelik olarak “Kemik erimesini önlemek amacı ile kullanılan Bifosfonatlar kemiklerde kalsiyum kompleksler oluşturarak kemik erimesine karşı koruyucu önlem alırlar. Bu ilaçların içeriğinde Alendronat veya Risedronat  bulunur, bu yüzden bu ilaçlar sadece içme suyu ile yutulduğu takdirde etkili olmaktadır. Maden suyu veya yüksek kalsiyum içeren diğer gazlı içeceklerle alındığı taktirde etkisini kaybeder. Antiasit ilaçlar ve etkileştiği besinlere yönelik yaptığı bilgilendirmede ise “ Mide yanması vakaları için üretilen ilaçların çoğunda alüminyum tuzlarını içeren Antiasit kullanılır. Bu ilaçların meyve suları, limonata, ve efervesan tabletler ve şarap gibi sitratlarla birlikte alınması vücutta gereğinden fazla alüminyum emilimine sebep olur.”dedi.

Asla alkollü içeceklerle beraber kullanmayınız

Unutulmaması Gereken Noktalar ise; kullandığınız ilacın prospektüsünü okuyunuz ve anlamadığınız noktaları eczacınıza danışınız. Aksi belirtilmedikçe ilaçlarınızı sadece su ile alınız. Asla alkollü içeceklerle beraber kullanmayınız. Aksi belirtilmedikçe ilaçlarınızı yemek içine karıştırmayınız ve sıcak içeceklerle beraber almayınız. Kullandığınız ilacın son kullanma tarihine dikkat ediniz. Bir sorunla karşılaşırsanız doktor ve eczacınıza mutlaka danışınız.”diyerek ilaç ve besin ilişkisine yönelik merak edilen konuları aydınlattı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.