DOLAR 8,4159-0.48%
EURO 9,9934-0.79%
ALTIN 491,48-1,14
BITCOIN 328483-2,37%
Ankara
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

CHP, Dava Açmaya Hazırlanıyor

ABONE OL
15 Mayıs 2017 18:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, Karaağaç ve Üç Pınar İmar Planında yer alan 283 hektarlık alanın emsal değerinin 0,8’den 1,8’e çıkarılması gerekçesiyle itirazda bulunduğunu, itirazın değerlendirilmemesi halinde İdare Mahkemesine dava açacağını açıkladı.

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, Karaağaç ve Üç Pınar Mahalleleri İmar Planı hakkında geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenledi. Ovacık; “Belediye Meclis üyeliği rant için yapılmamalı, ne yazık ki Polatlı Belediye Meclis Üyeliği rant kapısı olmuştur. Polatlı tarihinin en büyük rant getirişi bu dönem gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Biz Polatlı Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Teşkilatı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.”dedi.

Ovacık: “Meclis Üyeliği, rant kapısı olmuştur”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, Karaağaç ve Üç Pınar İmar Planında yer alan 283 hektarlık alanın emsal değerinin 0,8’den 1,8’e çıkarılması gerekçesiyle itirazda bulunduğunu, itirazın değerlendirilmemesi halinde İdare Mahkemesine dava açacağını açıkladı.

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, Karaağaç ve Üç Pınar Mahalleleri İmar Planı hakkında geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenledi. Ovacık, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Belediye Meclis üyeliği rant için yapılmamalı, ne yazık ki Polatlı Belediye Meclis Üyeliği rant kapısı olmuştur. Polatlı tarihinin en büyük rant getirişi bu dönem gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Biz Polatlı Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Teşkilatı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Kişiye ve kişilere göre imar düzenlemelerine karşıyız, imar planları uzun vadeli olmalıdır, kişiye göre değişmemelidir. Yaklaşık 48600 kişinin yaşaması düşünülen alan, Yakup Çelik döneminde emsal: 1 olarak düzenlenmiştir. Önceki hali 0,8 olan emsal değer l,8olarak düzenlenmiştir. 0,8 olan emsal ile 1000 metrekarelik arsaya 7 daire sığmakta iken 1,8 emsal ile yaklaşık 15 daire sığmaktadır. Ne oldu da emsal 1,8 ‘e çıkarıldı, işte tüm sorun burada, % 10 komisyon karşılığında 1 olan emsalin 1,8’e çıkarıldığı iddiaları vardır, % 10 komisyona kimler tarafından organize edilmiş ve kimlere verilmiştir. Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediye Meclisinden kimler bu rant paylaşımının içindedir. Polatlı kamuoyu bu konuyla ilgili çalkalanmaktadır.”

Şehitlik bölgesinin özelliği nedir de emsal 1,8 ‘e çıkartılmıştır?

“Şehitlik bölgesinin özelliği nedir de emsal 1,8 ‘e çıkartılmıştır. %10’luk komisyonun karşılığı 283 dekardır. 283 dekarın ham olarak parasal karşılığı yaklaşık 80 ila 100 milyon (eski parayla 100 trilyondur) Bu paralar kimin cebine girmektedir? Polatlı Belediyesinin 91 yıllık tarihinde Polatlı’nın en büyük rantı bu imar değişikliğinde gündeme getirilmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak bu rantın oluşmasına karşı çıkarak planın harita aşamasında ve askı süreci bitmeden imar kanununa aykırı bulduğumuzdan dolayı itiraz ettik. Ve bu itirazımızın kabul görmediği taktirde, idare mahkemesine yürütmeyi durdurma istemli dava açacağız. 1/1000 ve 1/5000’lik planların iptali için Aynı zamanda ortada dönen şaibelerle ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığımıza suç duyurusunda bulunma ve içişleri Bakanlığından konuyla ilgili müfettiş isteme hakkımız saklıdır. Bu şaibelerle ilgili sonuna kadar gideceğimizi kamuoyuna duyurmak istiyorum. Polatlı sahipsiz değildir. Polatlı bu çarpık imar uygulamalarını hak etmiyor. Kişilere özgü imar düzenlemeleri ayyuka çıkmıştır.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.