DOLAR 8,82350.04%
EURO 10,32730.03%
ALTIN 497,050,19
BITCOIN 375909-3,83%
Ankara
20°

AÇIK

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Namık Kemal’de Bilim Coşkusu

ABONE OL
13 Mayıs 2017 14:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçemiz Namık Kemal Ortaokulunda, TÜBİTAK 4006 Projesi kapsamında düzenlenen bilim şenliği etkinliği dün yapıldı.

İlçemizde 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin eğitim- öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergilenebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturma amacıyla oluşturulan TÜBİTAK Bilim fuarlarının bir yenisi, dün Namık Kemal Ortaokulunda düzenlendi. Programa; İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Okul Müdürü Atilla Akıncı, Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, öğrenciler tarafından bir yıl boyunca üzerinde araştırma yapılarak hazırlanan fuarda bazı çalışmalar ilgi ile izlendi. Fuarda 20 proje sergilendi.

Bu yıl dördüncüsünü düzenliyorlar

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Atilla Akıncı; “Okulumuzun hazırlamış olduğu 4. TUBİTAK 4006 bilim şenliğine hepiniz hoş geldiniz. Bilgi üretimi; çevrede olup bitenleri merak ederek, merak edilenleri araştırarak ve araştırma sonuçlarını paylaşarak gerçekleşir. Okulumuzda düzenlenen bilim fuarının amacı; öğrencilerimizin, bilim ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Bu tip bilim fuarları katılımcılara; problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağının sağlanması nedeni ile önemlidir. Bu etkinliğin hazırlanmasında başta Teknoloji Tasarım Öğretmenimiz Sevtap Çelik, İsmail Güden ve bütün öğretmen ile öğrencilerimize huzurlarınızda teşekkür ederim.”dedi.

Amaç, bilime ve bilimsel düşünceye ilgiyi artırmak

Okulun TÜBİTAK Proje yürütme sorumlusu Teknoloji Tasarım Öğretmeni Sevtap Çelik ise yaptığı konuşmada proje hakkında bilgiler verdi. Çelik; “İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet; yaratma ve icat yeteneğidir, der Mustafa Kemal Atatürk… TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Toplum Bilim Dairesi tarafından yürütülen, eğitim ve iş birliği protokolü kapsamında ülkemizde bilim kültürünün gelişmesine yönelik olarak hazırlanmış olan bir destekleme programıdır. Ülkemizde düzenlenen bilim fuarlarının temel amacı; öğrencilerimizin bilimle uğraşması, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Bu amaçla bir yarışma havasında değil, bilim kültürünün tabana yayılmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Bu anlamda öğrencilerimizin üretebilme heyecanına, ürettiğini eğlenerek başkaları ile paylaşmanın coşkusunu, bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacak ve bilimsel çalışma basamaklarını fark edebileceklerdir. Okulumuzda dördüncü kez düzenlediğimiz bilim fuarımızda 20 proje sergilenmektedir. Bu fuara Polatlı’da katılan okullardan biri olmanın gururunu duymaktayız. Dünyamız, yeni yüzyılın ergenlik çağını yaşıyor ve bu süreçte düşünen ve üreten beyinler öne çıkıyor. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir, hayal eden üreten öğrencilerin hazırladığı çalışmalar bu fuarda sergileniyor.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.