DOLAR 8,68670.42%
EURO 10,19070.46%
ALTIN 492,260,88
BITCOIN 383321-6,56%
Ankara
25°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

MUTLULUK – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
13 Mayıs 2017 10:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutluluğu bir lahzada yaşanan huzur olarak ifade ediyorum. Kısa süreli sevinç olarak da adlandırılabilir. İnsan sürekli mutlu olabilir mi? Bu yaşadığımız yüzyılda bunu sürdürebilir! Yaşamak çok zor… Çünkü günümüzün ekonomik ve sosyal yaşamın getirdikleri bunu uzun süreli bir yaşamın parçası yapmıyor. Maalesef öyle sarıyor ve etkiliyor ki ekonomik durum, haftada bir gün mutlu olacağınız şeylerden birini yapabiliyorsanız kendinizi en mutlu insan olarak görebilirsiniz. Bence mutluluk insanın özel ve bencil yaşadığı bir duygu ve çok değişkenlik gösteren bir his. Bir anda çok mutluyken hemen sonra mutsuzluk en acısından da yaşanabiliyor. Ne zaman ne olacağını daha önceden kestirmek ne mümkün! Ama hedeflerinizi ne kadar küçültürseniz mutluluğu daha çok yaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu demek değil ki büyük hedefleriniz olmasın. Hatta çok büyük hedefleriniz olsun ki hayatın anlamı olsun diyenlerdenim. Ancak mutlu olmak için ve büyük hedefe ulaşmak adına, büyük hedefinize yakın hedefleri kendinize hedef seçerseniz, o zaman ulaştığınızda hem büyük hedefe bir adım yaklaşmış olursunuz bir de hedefinizi başarı ile tamamlamanın vermiş olduğu hazla da mutlu olmuş olursunuz demek istedim. Böylelikle hedeflerimizi basamaklamayı da öğrenmiş oluruz.

Bir de hayallerimizi yaşanabilir ve ulaşılabilir kılabiliyorsak, iç dünyamızda mutluluğu yaşamış oluruz. Düşünün bakalım bizleri şimdiye kadar neler mutlu etmiş bunları alt alta yazarsak, aslında bu da çok güzel bir yol bizi mutlu eden şeylerin benzerleri veya aynıları bizi mutlu edebilir. Aynısını çok da yapmayın derim sıradanlık olur veya aynı hissi bir daha o şiddetle hissetmeyeceğiniz için sizi demoralize de edebilir. O yüzden yakın paralel duyguları ve durumları seçin böylelikle hayatınızı çeşitlendirmiş bir de mutluluk için yol kat etmiş olursunuz.

Dikkat ederseniz şimdiye kadar planlı ve isteklerimiz doğrultusun da yaşanabilir mutluluktan bahsettik. Oysa hayat bir çok sürpriz haber ve olaylarla dolu. İnsanlar ne zaman, neyi, nerede,  nasıl yaşayacak çok da planlı olmayabilir bence en önemlisi de bu.  O yüzden insan her zaman mutluğa hazır veya hazırlıksız da yakalanabilir. İşte ani yaşanabilecek bu mutluluklar çok güzeldir. İnanın hep aklınıza da ilk onlar gelir. Biri size bir sürpriz yapmıştır veya sizin önemli bir anınızı hatırlayan biri veya size sürpriz alınan hediyeler. Evet, bence o anki insanın gözünden okunan mutluluklar… İşte ani şok üzüntülerde, ani şok mutluluklarda beklenmedik yaşanan olaylar hayatımızın unutulmadıklarıdır.  O yüzden mutluluğu tarif ederken başta kısa süreli huzur olarak tarif ettim ama bu kısa süreli sevincin verdiği mutluluk hatırlandıkça her an yeniden yaşayacağımız mutluluk olarak ruhumuza işleniyor. Çok güzel bir duygudur hatırlandığında da hemen hemen aynı mutluluğu veren sürprizler veya plansız yaşanan mutluluklardır. Ben buna çok değer veriyorum. Böyle bir hedefi olmayan ve ani yaşanan mutluluklar o yüzden daha çok anlamlıdır.

İnanın bunu yaşatmak çok kolay, onun için sevdiğiniz insanları onları hatırlayarak veya sürpriz hediyelerle mutlu edelim. Böylelikle şu anda gerçekten sosyal yaşamda ve ekonomik durumlarda insanları mutlu etmek çok zor demeyin. Belki bir hatırlamak bile mutlu etmek için önemli bir sebep olacak veya kişiye onu sevdiğinizi bildirerek yapın bunu. Mutlu edin. Yoksa insanın kendi kendini mutlu etmesi için planlı yaşanmak zorunda kalacaktır.

Bir de kişilere mutluğu tarif edin diye sorulunca çoğunlukla bu soruya sıradan verilen cevaplarda hep yalnız veya sevdiklerimle deniz, göl kenarında ormanın içinde bir ev içinde yaşamak ve doğa ile iç içe diye cevap verilir ya da hep denildiği gibi orman içinde pembe panjurlu orman evidir bu. Aslında hep insanoğlu huzuru tarif ediyor kendince. İnsan ruhen huzur bulunca mutluluk süreğenleşiyor demektir. Bence en doğru tespit bu oldu. İnsan huzuru nerde buluyorsa orda daha mutlu ve aynı zamanda kendini de buluyor değil mi?

Tabiî ki mutluluk hissini kısa sürede anlatmak mümkün değil. Çok çeşitli olan bir konu, ben sadece bir yönüyle anlattım. Mutlaka daha çok şey yazılabilir. Biz sadece biraz dokunmuş olduk  iç dünyamıza.. Sizde birini veya kendinizi mutlu etmek için bu hafta mutlaka bir şey yapın.

Sizde benim gibiyseniz, birini mutlu ediyorsam bende mutlu oluyorum…

”Başkalarının mutluluğundan kendine pay çıkaran insan, en mutlu insandır.”Goethe

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.