DOLAR 9,28090.18%
EURO 10,76310.13%
ALTIN 525,76-0,11
BITCOIN 5710530,17%
Ankara
13°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

SİYAH – Köşe Yazısı

ABONE OL
11 Mayıs 2017 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyah, yazmaya çalışıp da en çok zorlandığım renksizliktir. Çünkü, doğada yoktur ve anlatılması pek güçtür. Karanlığı ancak bir ışıkla anlatırsan anlam bulur. Derler ya hani, her şey zıttı ile değer kazanır. İşte, siyahı böylede anlatamazsınız.  Çünkü zıttı beyazdır. Beyazı da ışıkla ayrıştırırsan doğadaki her renktir. Siyah da aslında içinde her rengi barındıran çok yüklü bir enerjidir. Yazmaya başlarsan derin ve bilinmez dehlizlere yolculuk ,işte o an başlamıştır. Buna dayanma gücün yetmeyecekse, hiç yazmaya kalkma uzak dur. Çünkü yazarken bile yok olup içinde kaybolabilirsin.

Bin bir tuzağı olan, Mısır piramitlerinin esrarengiz gizemini halen koruduğu gibi, siyah da aynen öyle kendi gizemini korur. Bir yanıyla da hala bilinmezliklerle doludur. Bu esrarlı duruş ona ayrı bir asalet katar. Aslında, siyahı özdeşleştiremezsiniz bir başkasına, o tek başına bir duruştur. Tezattı asla değildir. O kendine has bir özel davranış şekli gibidir.

Ben çok siyah bedenler tanımadım. Siyah görünüp de durmadan renk değiştirenleri çok gördüm. Ama siyahta inatla duranları da az da olsa görebildim. İşte bunlar çok nadir kişiliklerdir. Zaten bunu görür görmez hissedersin. Tanırsın tanıdıkça onda kaybolursun. Tekrar tekrar her defasında kaybolmayı yeniden tadarsın.  Labirent misali girdin mi içine kaybolursun. Bulduğunu sanırsın tekrardan kaybolursun. Siyahın etki alanı da çok büyük güçlüdür. Çok kuvvetli bir çekim gücüne sahiptir. Genellikle çok net bir duruş sergilerler. Kimseyi yanına bile yaklaştırmaz. Ona yaklaşmak için kaybolmayı ve yenilgiyi baştan göze almaktır.

Çok tuzaklı, çok iyi korunan bir kale gibidir. Çevresi kalın duvarlar örülüdür. Her köşesinde asaletini temsil eden yüksek kuleler bulunur. İşte oradan yükseklerden seyreder tüm alemi. O yüzden çok görkemlidir. Sırdır. O kapıdan içeri giren bir daha çıkamadığından mıdır? Gizemi… Yoksa girenler çıkmak mı istememiştir bilinmez. İşte bundan ötürü aşkın da bir başka rengidir. Bu gizemli doluluğu ile etki alanı içine çeker. Aşk bir bilinmezlikler yolu değil midir zaten. Her defasında farklı hissedilen,  aşkın rengi olan kızıl kırmızı ile ifade edilse de, bir bakıma karanlık bir yol oluşu ile de siyahtır. Bilinmezliklerinin oluşturduğu merak ve esrarlı bir hal, macera dolu bir yolculuğun başlangıcının ta kendisidir. Siyah, birçok şeyi içinde saklar.  Başını sonunu göremezsin ancak, hissedersin tüm derinliklerini o boşluğun…

Bu boşluğu hissedemiyorsan ve anlayamıyorsan yorulma boşuna. Çıkma yolculuğuna hiçbir şey anlayamazsın. Onu görmeden ve dokunmadan hissetmelisin. Çok iyi duymalısın ki karanlıklarında kaybolmayasın. Yoksa yolunu kaybedip darmadağın olursun. Bir başkadır siyahın içindeki yolculuk

Gecenin en zifiri karanlığında çok uzaktaki yıldızlar daha net görünür ya…  Siyah içinde kaybolmadan yürümek için net görüşün sadece o hissiyatın olmalıdır. Daha çok hissederek ve daha çok dinleyerek gizli dehlizleri geçebilirsin. Karşına çıkan esrarlı odaların kilidini açabilirsen bilginle, siyahın gizli hazinesine ulaşırsın. İşte bu açılmaz kapılı odaları ile de tüm asaletini korur.  Siyahi bilerek yaşayan ve hisseden kimselerdeki huzur gecenin en zifiri karasında rüyalarında cenneti görenlerdir.

Bir sonsuz boşluk gibi tarif edilir ki bu yolculuk, bazılarına göre kuvvetli düşüş, Bazılarına hoş bir gezinti ve derin bir huzurdur. Siyahı tanıyan  onun odalarında tüm renkleri  bulanlar geri dönemezler derler…. Zaten siyah tüm renklerin karışımından oluşur.

Kendime hep sormuşumdur siyah renginin sayısal karşılığı ne olabilir diye? Hep içimden geçen sıfır olmuştur. Daha çok boşluğu, bana o hissettirmiştir. Sıfır tek başına bir değer olmasa da, hangi rakamın yanına geldiğinde, onu on kat değerli kılar. İşte kendisinden çok, etrafına değer katan asil bir sayıdır vesselam… O yüzden kendisinde siyahı gördüğüm insanları bir başka severim.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.