DOLAR 8,8189-0.54%
EURO 10,3366-0.96%
ALTIN 496,64-0,47
BITCOIN 381852-0,87%
Ankara
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilgiç; “Manevi yaraların sarılması bu gece mümkün”

ABONE OL
10 Mayıs 2017 10:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, Berat Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında, bugünün islam alemi için anlam ve önemine değindi.

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bilgiç, yayımladığı mesajında; “Her türlü olumsuz ve bunaltıcı gelişmeyi yaşadığımız bir zaman diliminde bir kez daha mübarek bir akşamın, kutlu bir Kandil’in manevi nuruyla aydınlanıyor, ruhumuzu ısıtıyor, ellerimizi semaya huşuyla açıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Bilgiç; “Berat Kandili; ihsan ve mükafat hazinesidir”

MHP İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, Berat Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında, bugünün islam alemi için anlam ve önemine değindi.

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bilgiç, yayımladığı mesajında; “Her türlü olumsuz ve bunaltıcı gelişmeyi yaşadığımız bir zaman diliminde bir kez daha mübarek bir akşamın, kutlu bir Kandil’in manevi nuruyla aydınlanıyor, ruhumuzu ısıtıyor, ellerimizi semaya huşuyla açıyoruz.”ifadelerine yer verdi. Bilgiç, mesajının devamında şunları söyledi:

“Nefislerimizi terbiye etmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz”

“Berat Kandilini idrak edeceğimiz bu gecede; Yüce Rabbimiz’den dua ve yakarışlarla bağışlanmayı umuyor, himmet, hikmet ve hidayetine muhtaç olduğumuzu ümitle haykırıyoruz. 15 gün sonra kavuşacağımız Ramazan-ı Şerife’nin müjdecisi olan Berat Kandil’i aynı zamanda af ve mağfiret çeşmesi; ihsan ve mükafat hazinesidir. İnanıyorum ki, manevi yaraların sarılması, manevi buhranların, maneviyatta yaşanılan krizlerin tamir ve tedavisi Berat’in eşsiz imkânlarıyla mümkündür. Bu kutsi gece vicdan muhasebesi, kalp sorgulaması için iyi bir fırsattır. Şüphesiz, nefislerimizi terbiye etmeye belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu geceyi bir fırsat bilip, Berat’ın affedici manası ve mesajlarıyla bir an önce silkinmeli ve kendimize gelmeli, özümüze dönmeliyiz. Kötülüklerden arinmak, dünyevi heva ve heveslerden uzak durmak, inananların üzerinde oynanan bozguncu oyunlara, bölücü ve yıkıcı emellere karşı durmak, hepimizin başlıca sorumluluğu olmalıdır.”

“İslam’da Allah sevgisine giden yol insan sevgisinden geçer”

Bu geceye, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları nedeniyle ‘Berat’ adı verilir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmaya vesiledir. İslam’da Allah sevgisine giden yol insan sevgisinden, Yüce Yaratan’ın eseri olan her şeyi sevebilmekten geçer. Sevgi ve saygı olmadan birlik olmaz, dayanışma ve kaynaşma olmaz. İnsani ve ahlaki erdemler de zaten sevgi ve samimiyet zemininde doğar ve gelişir. İslam dini sevgi, kardeşlik, şefkat ve merhamet dinidir. Hz. Peygamber (s.a.v.) çeşitli hadis-i şeriflerinde Cenab-ı Hakkın bu mübarek gecede kullarına rahmet nazarı ile baktığını, bağışlanmak isteyenleri bağışladığını ve ilahi rahmetten istifade etmek isteyenlerin bundan yararlandığını haber vermektedir. Asrın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olmasını dilerim.”

 “Önemli olan bedensel engelleri aşmak değil, beyinlerdeki engelleri aşmaktır”

“Bilindiği üzere Berat kandili Engelliler Haftasının başlangıç günüdür.  10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmakta ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Engellilik meselesine toplumun dikkatini çekerek farkındalık oluşturma bakımından bu aktiviteler elbette gereklidir. Ancak engelli insanlarımız sadece böyle günlerde hatırlanmamalıdır. Onlar yılın hiçbir günü unutulmamalı toplum içinde yer alacakları şartlar hazırlanmalı imkanlar sağlanmalıdır. Önemli olan bedensel engelleri aşmak değil, beyinlerdeki engelleri aşmaktır. Onlara eğitim imkânları hazırlanıp, sosyal-kültürel anlamda toplumla tamamen kaynaştırmak gerekmektedir. Bununla beraber İstihdam şartları yaratarak ekonomiye etkin bir şekilde katılmaları sağlanmalıdır. Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını ve herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmayalım. Bu vesileyle başta engelli kardeşlerim ve aileleri olmak üzere tüm hemşerilerimizin engelliler haftasını kutlar, Berat Kandillerini tebrik eder, şehrimiz başta olmak üzere ülkemiz, İslam alemi ve tüm insanlık için bu gecenin barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.