DOLAR 8,36090.08%
EURO 9,92980.01%
ALTIN 486,58-0,02
BITCOIN 326298-2,53%
Ankara
31°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Polatlı’da bir ilk; Serviks Ameliyatı

ABONE OL
9 Mayıs 2017 11:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Özel Polatlı Can Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Günel Najafova ve ekibi Polatlı’daki ilk jinekolojik onkoloji ameliyatını gerçekleştirdi.

Jinekolojik Onkoloji alanında her geçen gün tıp teknolojisindeki yenilikler ile hızla gelişiyor. Buna paralel olarak teşhis ve tedavide daha başarılı sonuçlar alınabiliyor. Aynı şeyi serviks kanseri ( rahim ağzı kanseri)  tedavisinde de söylenebilir.
Serviks ( rahim ağzı) kanseri erken dönemde saptandığı zaman küratif (tamamen) tedavinin mümkün olduğu önemli bir hastalıktır. Ancak tarama programlarındaki yaygınlaşmaya karşın, serviks kanseri özellikle halen gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor.

Tanı konulma anındaki hastalığın yayılımı tedaviyi önemli bir şekilde etkiliyor. Erken dönem kanserlerde tedavi uygulandığı zaman hastanın yaşam süresinde çoğu zaman hiçbir kısalma izlenmiyorken, ileri evrelerde yani yayılımın olduğu zaman saptanan hastalarda tedavi çoğu zaman kısalmış olan yaşam süresini bir miktar uzatıyor veya destekleyici oluyor.

Operasyon başarı ile uygulandı
Jinekolojik Onkoloji alanında ilçemizdeki en büyük adım Özel Polatlı Can Hastanesi’nden geldi. Serviks kanserinde cerrahi tedavide deneyim çok önemli. Bu ameliyatlardan biri de Özel Polatlı Can Hastanesi’nde ilk kez uygulandı. 57 yaşındaki hastaya öncesinde yapılan biyopsi sonucu ile serviks (rahim ağzı) kanseri tanısı konuldu. Hastanın gereken ön muayeneleri ve tetkikleri yapıldıktan sonra Op. Dr. Günel Najafova ve ekibi tarafından Polatlı’da ilk defa olarak serviks kanseri cerrahisi (radikal histerektomi + bilateral salpingooferektomi + bilateral pelvik lenf nodu diseksiyonu) başarı ile uygulandı. Bu tür zor ameliyatların yapılmasında doktorun deneyimi ve hastanenin donanımlı olması oldukça önemli olduğunu vurgulayan doktor Najafova “Bu başarılı ameliyatın yapılmasında hastanemizin güçlü teknik altyapısının payı büyüktür.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.