DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 562140-1,43%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muslu:“Bu ilahi müjdenin farkına varalım”

ABONE OL
9 Mayıs 2017 11:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı İlçe Müftüsü Mehmet Muslu, Müslüman dünyası için büyük önem arz eden Berat Kandili’ne yönelik yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Ramazan ayının habercisi olan “Sakk Gecesi” olarak da adlandırılan, Çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece Berat Kandili yarın Müslüman alemince ibadet ve dualarla geçirilecek.

Berat Kandili ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Müftüsü Mehmet Muslu” Berat,  iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allah’ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” Denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan Şaban ayının onbeşinci gecesidir.”diyerek Berat kandili ile ilgili bilgi verdi.

“Ümitlerimizi tazeleyerek bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmeliyiz”

Ayetlerle birlikte kandil gecesinin önemine değinen Muslu “Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de: “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” (Zümer,53) buyurmuştur. Bu ilahi müjdenin farkına vararak, Rabbimize samimi bir kalple yönelerek günahlarımızdan af dilemeli, İslam’ı güzel yaşama konusunda Rabbimize söz vermeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)?in; “günahlarından dolayı tevbe eden hiç günah işlememiş gibidir” şeklindeki tavsiyesine de kulak vererek tevbe kapısını aralamalıyız. Mübarek Berat Gecesinde geçmişimizin muhasebesini mutlaka yapmalı, geleceğimizi planlamalı ve ümitlerimizi tazeleyerek bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Gönlümüzden geçenleri yüce Rabbimizden istemeliyiz. Mümkünse kandil gününü, öncesini ve sonrasını oruçla geçirmeliyiz. Kur’an-ı Kerim okumalı ve çokça Salâvat-ı Şerife getirmeliyiz. Var ise kaza namazlarımızı kılmalıyız, zikir ve tesbihatta bulunmalıyız. Günahlarımıza tevbe edip, kendimize, ailemize, ülkemize, bütün Müslümanların ve insanlığın kurtuluşu için, Yüce Rabbimize cân-ı gönülden duada bulunmalıyız.”dedi.

Çarşı Camiinde yatsı namazı öncesi Mevlid-i Şerif okunacak

Berat Kandili gecesiyle ilgili dileklerde bulunan İlçe Müftüsü Mehmet Muslu “Bu gecenin, sıkıntılarla bunalan ruhlara, maneviyattan mahrum kalan kalplere, ümidini yitirmiş, günlerini karamsarlık ve gaflet içerisinde tüketen insanlara, bir uyanış ve hidayet olması dileğiyle bütün Polatlı’lı kardeşlerimin, İslam âleminin Berat Kandili’ ni kutluyor, insanlığın birlik, beraberlik, barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Berat Kandili münasebetiyle 10.05.2017 Çarşamba gününü akşam namazından sonra Müftülüğümüzce Çarşı Camiinde yatsı namazı öncesi Mevlid-i Şerif okunacaktır. Tüm halkımızı davet eder, dua, niyaz ve ibadetlerimizin kabulünü dilerim.”diyerek Çarşı Camiinde gerçekleşecek programa tüm Polatlı halkını da davet etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.