DOLAR 9,28910.29%
EURO 10,78960.24%
ALTIN 525,82-0,10
BITCOIN 566153-0,31%
Ankara
13°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

O Bir Polatlı Sevdalısı!

ABONE OL
5 Mayıs 2017 10:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli Astsubay ve şimdilerde Çankırı Grup Hasar İl Müdürü Özcan Çalışkan, zamanında Polatlı’ya tayin olmuş, askeri yaşamının yanında futbol hakemliği de yapmış, Polatlı’da bulunduğu süre boyunca Polatlı’ya gönül vermiş bir isim…

Polatlı’da bulunduğu süre boyunca tanınan ve sevilen, Emekli Astsubay ve Çankırı Grup Hasar İl Müdürü Özcan Çalışkan, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Çalışkan, 90’larda ağlayarak geldiği Polatlı’dan, 2000’lerde yine ağlayarak ayrılmış bir isim… Gazetemizi ziyaretinde Özcan Bey ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik, Polatlı sevdasını konuştuk…

( Özcan Çalışkan: Ö.Ç – Sevim Işık: S.I )

Ö.Ç. : Polatlı’ya ağlayarak geldim, ağlayarak gittim. Polatlı’yı hiç düşünmeden buraya gelmem çocuklarımın yüzünden oldu üniversite olduğu için. Buraya geldik Topçu ve Füze Okulu Komutanlığına görev yaptım. Türk futbol Federasyonunun hakemliğinden başladık, astsubaylığımızın yanı sıra Polatlı’da musiki korosu üyesi Sayın Vedat Kaplan Yurdakul hocamız ve Sami Elçi Bey ile çalışmalarımız devam etti. Salı günleri Türk Halk müziği, Perşembe günleri Vedat Kaplan Yurdakul hocam ile koro ve bunun yanında futbol hakemliğime devam ettim. Polatlı ve köyleri güzel bir birliktelik geçirdik. Bu arada bana yardımcı olan İstiklal Gazetesi sahibi Sevim Hanım ve komutanıma da şükranlarımı sunuyorum. Burada görevim bittikten sonra Kara Havacılık Alay Komutanlığına tayin oldum. Oradan sonra bir yıl baktım çocuklarımın istikbalini sağladıktan sonra 31 yılımı bir fiil tamamlayarak kendi isteğimle emekli oldum.  Bu arada hangi işi yapayım derken Grup Merkez Hasar Çankırı İl Müdürlüğünü teklif ettiler. Çankırı Grup Merkez Hasar İl Müdürü olarak, trafik iş yeri kazalarında her türlü sigorta zararlarını karşılıyoruz. Bazı durumlarda Trafik sigortasına beyan edilen teminatta paralarını mağdurlarımız alamıyorlar. Biz bunu yasal yollarla sigorta şirketinden alıyoruz.

S.I. : 2005-2011 yılları arası ağlayarak geldiğiniz Polatlı’dan yine ağlayarak ayrıldım dediniz ve çok güzel dostlar edindiniz. Sosyal medya üzerinden de sürekli Polatlı’yı hem tanıtmaya devam ediyorsunuz hem takip ediyorsunuz burada yapılanları yaşananları. Biz şunu görüyoruz sanki Özcan Çalışkan Polatlı’dan hiç ayrılmamış gibi hala Polatlı’da yaşıyormuş gibi iyi bir Polatlı sevdalısı olmuş.

Ö.Ç. : Zaten Polatlı ve Çankırı aynı Anadolu, aynı örf ve adetlerimiz o yüzden hiçbir sıkıntı çekmedim. Polatlı’ya ağlayarak gelmemin sebebi istemediğim halde neden geldim diye yoksa Anadolu olarak sıkıntım yok yine ağlayarak gittim. Yine Polatlı’da İstiklal Gazetesi sayesinde ve de Hür radyo sayesinde de kendimi tanıtmaya devam edeceğim ki ben ayrılmadım ki buradan. Sevdam devam ediyor. Grup Merkez Hasar Çankırı İl Müdürü olarak Polatlı’da meydana gelen trafik, işyerleri kazalarında bir durum olurda bize haber verilirse biz seve seve yardımcı oluruz. Hiç kimseyi zan altına sokmuyoruz. Hayvancılıkta da sigorta konusunda da işleri alıyoruz. Mesela kendiliğinden hasta ettiniz öldürdünüz diyor, telef ettiniz diyorlar. Her türlü sigorta zararlarını alıyoruz.  Pek çok çeşitli konularda sigorta yapıyoruz.

S.I. : Polatlı’da sizin unutamadığınız yani iz bırakan şeylerden bahsedelim.

Ö.Ç. : Sakarya Meydan Muharebelerini duyunca tüylerim diken diken oluyor. 1921 yanılıyorsam ikaz edin her yıl kuruluş dönemini iple çekiyordum. Çünkü vatanın vatan olmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı Sakarya Meydan Muharebeleri burada başladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz arkadaşları kahramanlık uğruna bu vatanı kazandılar, İzmir’e doğru püskürttüler.  Bu onur bize yeter. Duatepe’de bir yürüyüşte 5 sene önce komutanımızla ben o yürüyüşü Mustafa Kemal Atatürk ve aziz arkadaşları için yürüdüm ve komutan benim yorulmadığımı görünce ertesi gün Özcan sen neden yorulmadın dedi. Komutanım bir görev verdiniz asker yorulmaz eski tarihi savaşları yad etmek için şehitlerimizi anmak için yorulmadım. Bir de hakemliğim beni çok etkiledi burada.

S.I. : Evet futbol hakemliğinizle de birlikte çok değişik çevreye askerliğinizin dışında açılmış oldunuz. Peki Polatlı’da yaşayanlara mesajınız ne olacak?

Ö.Ç. : Polatlı’yı sevin, Polatlı’yı kucaklayın, Polatlı’yı hep birlikte yücelttin. Polatlı, Sakarya Meydan Muharebelerinin Mustafa Kemal Atatürk’ün kanla yazdığı bir destanın başlangıç noktası bunu hep birlikte kucaklayacağız, Polatlı’da birlik beraberlik ve kardeşliğimiz Cumhuriyetimizin sevdası olacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Polatlıyı, halkını çok seviyorum benden onlara şahsım adına selamlar saygılar büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim. İyi ki varsın Polatlı, iyi ki varsın Sevim Işık hanımefendi. Hizmet ettiğim vatana onurla namusumla şerefimle vatanımı milletimi satmadım hainlik yapmadım. Sizleri seviyorum, yolum Atatürk yolu ilke ve inkılapları sizlerin yoludur. Polatlıyı hep birlikte kucaklayalım daha büyük bir seviyeye getirip yüceltelim. Polatlı, her şeyi hak ediyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.