DOLAR 8,6252-0.47%
EURO 10,1310-0.33%
ALTIN 488,97-0,52
BITCOIN 373546-4,98%
Ankara
22°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Oğuzlar; “3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bayraklaşan hareketidir”

ABONE OL
3 Mayıs 2017 10:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKAV Polatlı Şube Başkanı Sebahattin Oğuzlar, 3 Mayıs Türkçülük Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayarak bu günün önemine dikkat çekti.

3 Mayıs Türkçülük Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan TÜRKAV Polatlı Şube Başkanı Sebahattin Oğuzlar, 3 Mayıs 1945 tarihinde yaşananlara değindi. Oğuzlar; “Bugün 3 Mayıs Türkçülük Günü Bayramı, Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Reha Oğuz, Alparslan Türkeş gibi dönemin siyasetine damga vuran isimlerinin yargılandığı 3 Mayıs 1945 yılında “Ankara Nümayışı” anmak adına kutlanılan Türkçülük Günü’nün 73. yıl dönümü bugün kutlanıyor. Sadece resmi devlet olarak 2000 yıldan fazla tarih sahnesinde yer alan Türk milleti engin kültür birikimi ve geçmişi sayesinde doğaldır ki çeşitli milli bayramlara sahiptir. Yakın tarihimize baktığımızda Türkçülük doktrinin ne denli önemli ve etkili olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu doğrultuda Cumhuriyetimizin kuruluş dönemini takip eden yıllarda Türkçülük ideolojisin, anti Türkçülerin ve onların dış destekçilerinin büyük çaplı çatışmalarına sahne olmuştur.  Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden  ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.”ifadelerini kullandı.

“Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız”

Oğuzlar, mesajının devamında; “Dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu 5 Ağustos 1942’de TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyler: “Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız.” Ankara Nümayişi’nin ilk yıl dönümünde, 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane’de Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir grup tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anıldı ve daha sonraki yıllarda da devam eden bu kutlama devam eden yıllarda Türk milliyetçileri arasında bir gelenek halini aldı. Yani bu tarihten sonra 3 Mayıs Türkçülük Günü olarak kutlanmaya başladı. Aynı ırka mensup aynı dili konuşan aynı tasayı paylaşmış, aynı inançta bütünleşmiş olan bu büyük milletin birlik ve beraberliği ben Türküm diyen herkese huzur verir. Sadece Türkçü oldukları ve Türk Budunu’nu uyandırmaya çalıştıkları için o güne kadar görülmemiş işkencelere maruz bırakılan ve sonrasında yıllarca hapse mahkum edilen büyük Türkçüler, hapisten çıktıktan sonra da ülkü uğrunda savaşmaya devam etmişlerdir.”dedi.

“3 Mayıs Milliyetçi Türkiye’nin kuruluşunda temel taştır”

“3 Mayıs Türk milletini ilimde, maneviyatta, teknikte en yükseğe çıkarma hamlesidir” diyen Oğuzlar; “3 Mayıs, Türk milliyetçilerinin yabancı kültüre ve yabancı ideolojilere karşı baş kaldırmasıdır. 3 Mayıs kendi milli kültürümüzü çağdaş gelişmelerle yeniden yoğurma hareketidir. 3 Mayıs Türk milliyetçilerinin, Türk milletinin varlık davasında çektikleri ızdırabın, elemin, gözyaşının ifadesidir. 3 Mayıs büyük milletimizin ebediyete kadar yaşayacağına inanan Türk milliyetçilerinin yeniden doğuşudur. 3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bayraklaşan hareketidir. 3 Mayıs Milliyetçi Türkiye’nin kuruluşunda temel taştır. Yarının Büyük Türkiyesi bu şuur ve azimle kurulacaktır.3 Mayıs 1944’den bu yana Türk milliyetçileri bugün bir çığ gibi büyüyor. Yurdun dört bir yanında Türk milletinin hizmetinde; onu ilimde, teknikte, ahlakta dünyanın en ileri seviyesinde getirmek gayesini taşıyor.  Bu şuur la Türk milletinin 3 Mayıs Türkçülük bayramını ben ve yönetimim adına kutlar, Vatan uğruna can veren şehitlerimize Cenabı Haktan rahmet diler, bize bıraktıkları emaneti aynı şuur la bizden sonrakilere bırakmaya and içerim.”cümlelerine yer verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.