DOLAR 8,6263-0.04%
EURO 10,12680.04%
ALTIN 492,550,08
BITCOIN 362738-2,31%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tarihi ve Hukuki Boyutu ile Ermeni Yalanları Konuşuldu

ABONE OL
1 Mayıs 2017 11:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Polatlı Şubesi’nde Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Bahadır Bumin Özarslan’ın sunumu ile “Tarihi ve Hukuki Boyutu ile Ermeni Yalanları” konulu konferans gerçekleştirildi.

Polatlı Türk Ocakları’nda 28 Nisan akşamı düzenlenen konferansta Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahadır Bumin Özarslan, Ermeni meselesini masaya yatırdı. Son günlerde gündemi yoğun bilgi kirliliği ile meşgul eden Ermeni soykırım iddiaları hakkında detaylı bir konferans veren Özarslan konferans öncesinde yaptığı konuşmada “Türk ocağının burada tütüyor olması beni çok mutlu etti. Türk Ocakları kamu yararına çalışan ve halkın her zaman yanında olan bir kuruluştur ve bu başka hiçbir derneğe nasip olmayacak bir iştir. Öyle ki Atatürk bile gezip gittiği yerlerde bu derneğin kurulması yönünde insanlarımızı teşvik etmiştir.”diyerek Polatlı’da da Türk Ocakları şubesini görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

Soykırım herkesin bilebileceği bir konu değildir

Konferansta, Ermeni soykırımı iddialarının birer yalandan ibaret olduğunu belgelerle vurgulayan Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Bahadır Bumin Özarslan “Ermeni soykırımı yalanları konusunda birçok bilgi yığını olmasından dolayı hepimiz yanlış bilinenlerle beynimizi dolduruyoruz. Soykırım aslında herkesin bilebileceği bir konu değildir. Çünkü soykırım uluslar arası hukukun bir konusudur. “diyerek soykırımın aslında herkesin bilemeyeceği bir durum olduğunu vurguladı.

Soykırım tarihin bir konusu değil uluslar arası hukukun bir konusudur

Uluslar arası hukukta soykırım ile alakalı sözleşmelerden bahseden Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Bahadır Bumin Özarslan “9 Aralık 1948 tarihli bir sözleşme ile soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması amaçlanmıştır. Bu sözleşme 12 Ocak 1951’de yürürlüğe girmiştir. Tarihe dikkat ederseniz 1948 İkinci Dünya Savaşı sonrasıdır. İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında Almanya kıtasında bulunan Yahudilere yapılan işkencelerin cezalandırılmasına yönelik yapılmıştır. Soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesini kabul eden devletler bu suçun ortaya çıkmasını önlemekle yükümlüdür. Bu da demek oluyor ki soykırım her önüne gelenin ağzına alabileceği bir durum değildir. Soykırım zaten sadece savaş sırasında yasak değildir savaş yokken de yasaktır. Çünkü bu durum bir suçtur. Bilinenin aksine, soykırım tarihin bir konusu değil uluslar arası hukukun bir konusudur. Bu konuda yayılan yalan ve yanlış bilgiler aklımızı karıştırmasın.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.