DOLAR 8,6414-0.14%
EURO 10,14710.3%
ALTIN 491,30-0,11
BITCOIN 3804344,02%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ovacık’tan 1 Mayıs Mesajı

ABONE OL
1 Mayıs 2017 09:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında; “Emeği yaratan işçi, köylü, emekçi ve çalışan daha kaliteli ve daha çok üretme mücadelesi verirken, demokratik kurallar çerçevesinde ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının korunmasını, örgütlenme, toplu pazarlık, grev ve sendikal haklarının sağlanmasını talep etmektedir. Emekçilerimiz; taşeronluk sistemini, sendikal hakların kısıtlanmasını, kıdem tazminatlarının gasp edilmesini, düşük ücretleri ve mezarda emekliliği reddediyor. Çalışanlar, emekçiler, hakları olan özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam sürecek bir ücret istiyor.”dedi.

“Alın terinin değersizleştiği bir dönemden geçmekteyiz”

Ovacık, mesajının devamında; “Özellikle son 15 yıllık AKP döneminde; içte ve dışta terör ve savaş tehditlerinin yaşandığı, toplumun üzerine korku salındığı, hukuksuzluğunun hukuk olduğu, halkın borç batağına sürüklendiği, orta sınıfın çöktüğü, toplumsal barışın kaybolduğu, üretenin ve üretimin önemsenmediği, alın terinin değersizleştiği bir dönemden geçmekteyiz. Bu nedenle Türkiye’de Açlık ve Yoksulluk sınırına gelen Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.518,00 TL,  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.944,63 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.899,03 TL olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında; işsiz sayısının 3 milyon 985 bin kişi olduğu, işsizlik oranının ise yüzde 13 seviyelerine ulaştığı, yani ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişinin iş bulamadığı, çalışanın, üretenin ise insanca bir yaşam sağlayacak ücret alamadığı, çalışma haklarının kısıtlandığı, gasp edildiği bir düzende yaşamaktayız. Bu duygularla, Yüce değer olan emeğin ve emekçinin haklarının yok edilmesine, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Yüzsüzlüğe bir kez daha hayır diyerek, tüm üretenlerin, işçilerin, köylülerin, emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.