DOLAR 8,56260.1%
EURO 10,12040.12%
ALTIN 496,310,42
BITCOIN 329975-0,49%
Ankara
28°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ankara Matbaacılar Odası’ndan istihdamı artıracak proje

ABONE OL
29 Nisan 2017 11:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Matbaacılar Odası Başkanı Gürbüz, “Nitelikli Grafik Tasarımcı Yetiştirme Projesi” ile 40 işsiz ve ekonomik durumu iyi olmayan gence kapsamlı ve kaliteli bir eğitim vererek, sektörün nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Ankara Matbaacılar Odası ile Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği ve Hangar Marka İletişimi, Reklam ve Yayıncılık Hizmetlerinin birlikte sektörün sorunlarının çözümü amacıyla geliştirdiği; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” Hibe Programı’na kabul edilen “Nitelikli Grafik Tasarımcı Yetiştirme Projesi” açılış toplantısı Alba Otel’de gerçekleştirildi. Açılışa Ankara Matbaacılar Odası Başkanı Hüseyin Gürbüz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara Matbaacıları Derneği Başkanı Kenan Ünlü, Fotoğraf Sanatı Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uçar, Proje Koordinatörü Seyit Ahmet Peköz, sektöre uzun yıllar hizmet vermiş matbaacılar, grafikerler ve projede eğitim alacak kursiyerler aileleriyle birlikte katıldı.

Hedef Kitler; yoksulluk riski altında bulunan iyi eğitim alamamış gençler

Ankara Matbaacılar Odası Başkanı Hüseyin Gürbüz, açılışta yaptığı konuşmada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın finansmanını sağladığı proje ile yoksulluk riski altında bulunan iyi eğitim alamamış gençlerin sosyal entegrasyonu, istihdam edilebilirliğinin artırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin kaldırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında 15-24 yaş aralığındaki 40 lise mezunu veya lise eğitimini yarım bırakmış işsiz gencin Ankara ilinde aranan nitelik ve beceriye sahip işgücü olarak (Grafik tasarımcı, Web tasarımcı, Dizgi Operatörü, 3D modelleme ve illüstrasyon uzmanı) yetiştirilmesi, matbaacılık ve reklamcılık sektör işletmeleri ile görüşülerek kursiyerlere istihdam olanağı sağlanması, verilecek eğitim, seminer ve gerçekleştirilecek etkinlikler ile hobi kazandırılması ve sosyal entegrasyonlarının geliştirilmesi gibi konular yer alıyor.” dedi.

Programları ustaca kullanabilen grafiker, tasarımcı, dizgici sayısı yetersiz

Oda Başkanı Gürbüz, grafik tasarımcılarının matbaaların beyni olduğunu belirterek, “Nitelikli tasarım bizim sektörümüz için olmazsa olmazlardandır. Çünkü ürünü öne çıkaran esas etken baskı materyalleriyle birlikte tasarım olmaktadır. İyi bir tasarımcı ise piyasada kolay yetişmiyor. Matbaa ve reklamcılık işlerinde, grafik tasarım tabanlı programları ustaca kullanabilen grafiker, tasarımcı, dizgici sayısı yetersizliği, sektörde faaliyet gösteren ajans, matbaa alanlarında uzmanlaşmış tasarımcı bulunamaması işgücünün sektörel bilgi yetersizliğinden kaynaklanıyor. İyi yetişmemiş personel istihdamı ise sektördeki firmaları maddi zarara uğratmakta ve zaman kaybettirmektedir. Sektörün nitelikli işgücü bulamama sorununun temelinde yatan diğer bir neden de sektörün kendi ihtiyacına yönelik geniş çaplı projeler üretmeye odaklanmaması olduğu değerlendirilmektedir. Ankara Matbaacılar Odası olarak, hem gençlerimizin sorunlarının çözülebileceği ve yaşam enerjilerinin olumlu alanlara yönlendirilerek ekonomimiz açısından da değerlendirilebileceği hem de biz işverenler açısından gerekli niteliklere sahip donanımlı işgücünün yetişebilmesi için çalışmalar yapmakta ve projeler üretmekteyiz. Böylelikle sektörümüzdeki işletmelerin sorunlarının çözülmesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.