DOLAR 8,64230.15%
EURO 10,14030.19%
ALTIN 493,710,31
BITCOIN 3745233,43%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hizmette güven 99,9 oldu

ABONE OL
25 Nisan 2017 09:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Nisan ayı hizmet sektörü güven endeksi rakamlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mart ayında 96,9 iken, Nisan ayında %3 oranında artarak 99,9 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla %5, %3,3 ve %1,1 arttı.
Perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine yükseldi
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Nisan ayında %4,1 oranında artarak 101,6 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %7,2 ve %7 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi %1,6 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi 85,7 oldu
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 85,8 iken, Nisan ayında %0,2 oranında azalarak 85,7 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla %0,1 ve %0,2 azaldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.