DOLAR 8,82790.07%
EURO 10,3252-0.01%
ALTIN 496,610,10
BITCOIN 375727-4,43%
Ankara
20°

AÇIK

05:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAŞARI – Köşe Yazısı

ABONE OL
24 Nisan 2017 11:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayatıma çok da anlam yüklemeden devam etmeye çalışıyorum çoğu zaman. Kendi kendime sürdürdüğüm vazgeçmezlik ve yaptıklarımla devam ederken; dış gözlemlerin yanlış anladığı tüm tutumların izleyicisi oldum. Genelde çatışmalarla dolu, anlaşılmamanın hüküm sürdüğü ve ötelemelerin hâkim olduğu iş hayatının içinde neyi nasıl başaracağımın farkındayım.

İlerlemek temel amaç olsa da koşmaya bağımlı kılındığımız yaşam çerçevesi içinde, hangi durakta soluk alınabilecek, nerede kiminle ne paylaşılacak, farklı tutumların farklı bakış açılarından yansıyanının ne kadarını yakalayabilirsek ancak o kadarını anladığımız, kavradığımız olayları ve durumları yaşamamıza aktarmış olacağız. Virgülle başladığımız bir hayata hangi soluklanma arifesinde nokta koymayı başarabileceğiz. Aslında her başlangıç bir bitişin suçlaması ile oluştuğuna göre, noktanın nerde önemi olacağını bilmiyorum. Bilmek ya da bilmemek, aslında iki önermenin mantıksız olan tarafı…

Bunca karışık, yalan vs. gibi kavramlardan kurtulup sadece insan olduğumuzu hatırlamaya az kala, birileri herhangi bir huzursuzluk yaratıp yine eskisi gibi, dua et ama inanma ya da dua et, rahatla, fakat hayatına kaldığın yerden devam et. Vazgeçme, inanmaya inatla devam…

İnsanoğlu alışılagelmişin dışına çıkamamakla, aynı yerde uygun adım saymakta, hiç değişime uğramayan, ama sanki yaptığı şeyleri çok iyi ve tutarlı gibi görüp, devamlı aynı davranışlarda bulunmaya devam ediyor. Sessizliğin içerisinde yaşadığım bu karmaşık duygulardan kurtulmaya çalışıp ve yine aynı sessizlikle sürdürdüğüm yaşamıma anlam katmaya çalışır iken, nedendir bilmiyorum ama birileri mutlaka ellerine aldıkları çomağı bir başkasına dürtmeye hazır halde bekliyorlar. Görmüyorum veya görmezlikten geliyorum.

Yaşam zordur, diyenlerin aksine yaşamı zor hale getirmek vardır diye cevaplıyorum çoğu zaman. Eğer insan içinde bulunduğu durumu iyi anlar, gel git yapmadan ve olduğu ortamı oluruna bırakmadan iyi gözlemlemelidir. Hiçbir şeyi yalnız başına bırakmadan disipline ederek süreci olumlu hale getirebilir. Bu çok zor değil inanın. Eğer biraz olsun emek harcamaya yönelirse, aslında olması gereken her şey olduğunca kolay olacaktır.

Beni düşünün bu an bile yazdıklarımı düzensiz bir anlatımla yazmış olmasaydım. Belki beni okuyarak anlamaya çalışan okuyucuları karmaşaya sokmuş olacaktım. Hayatı da bir yazıya benzetmek gerekirse… Yazı nasıl başlar ve biterse, uzun veya kısa anlamlı ya da anlamsız fark etmeksizin hayat biçimi de aynı paralelliklerle sürdürülebilir bir durum kazanır.

Önemli olan bizim bunu nasıl anladığımız ve bunu yansıtabilme ile birlikte yorumlama şekli ile alakalı bir durumdur. Neden zevk alıyoruz, neye daha çok yönümüzü çeviriyoruz. Bir de aynada baktığımız ve gördüğümüz kişi ile ne kadar uyumluyuz. Gerçekten yansımamızla aynı kişi miyiz acaba? Bu soruya kendimiz verdiğiniz cevaba ne kadar inanıyoruz! İlk kendimizi ikna edebilecek miyiz? Bakalım! Hayatı oldukça anlamlı kılmak, ancak onu doğru cevaplamaktan geçer. Kimi zaman etrafıma bakıp gördüğüm tek şey, anlamsızlığın içinde anlam kazanmak olsa gerek. Bilinen doğrular yanlış olan her şeyi düzeltmeye yarar. Ben şimdi yazarken yoruldum. Bir daha ki yazılarımda da devam ederiz.

Vazgeçmeyin çünkü vazgeçmeyenlerin ismini hatırda tutuyoruz.Bunu unutmayın.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.