DOLAR 8,64310.15%
EURO 10,15000.27%
ALTIN 493,760,33
BITCOIN 3746122,12%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bıraktığımız gibi bulduk!

ABONE OL
21 Nisan 2017 10:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 Ekim tarihinde gazetemizde yer alan TOKİ Camiinin temelinden su gelmesi haberini hatırlayanlarınız vardır. O günden bu yana burayla ilgili ne gibi bir çalışma yapıldığını görmek üzere tekrar ziyaret ettik fakat bıraktığımız gibi bulduk…

Biz zamanında Polatlı Çarşı Camiimiz ve Şentepe TOKİ Camii ile ilgili de bir çok haber yaparak eksikleri gidermek için çaba gösterdik. O günkü konumuz da “Mehmet Akif TOKİ Cami temelinden su alıyor ve bodrumdan resmen su fışkırıyor” idi. Gidip yerinde bir görmeniz gerek. Biz gördük ve sadece resimlerle gözlemlerimizi anlatabiliyoruz. Uzun bir aradan sonra TOKİ camiini tekrar ziyaret ettiğimizde yerdeki çukurların hatta su çekilen kovanın bile aynı yerinde durduğunu gördük. Hatta artık caminin o kısmı kilitli ve o katta ibadet eden de bulunmuyor.

Caminin çökmesine neden olabilir…

Yetkililer  “Temelden su çıkması” ne gibi tehlikeler doğurabilir? Şeklindeki sorumuzu şöyle yanıtladı: “Temelden su çıkması çok ciddi bir problemdir ve mutlaka anında çözüm için yetkili kişileri çağırmak gereklidir. Çünkü caminin temelinden su çıkmasının, binanın temeline zararı büyüktür. Temelden çıkan su, temeldeki toprak, demir ve çimentoya zarar vererek binanın tüm yükünü taşıyan temel kolonlarının içten çürümesine ve en sonunda binanın çökmesine neden olur. Depreme benzer bir etki yaratan bina çöküşünün, sanırız ciddi bir can ve mal kaybına neden olabileceğini söylememiz gerekir.”dediler.

Çözüm nasıl?

Cami altında ve temelden gelen suyun kaynak suyu olduğunu öğrendik. Aslında; Kaynak suyu için inşaat zamanından tedbir alınmalı idi, bina temelinin altına döşenen mıcır içine drenaj boruları döşemek ve yapılan bina çevresine çevre sularını emmesi için aynı drenajı döşemek gerekiyordu. Bu drenaj borularının amacı caminin bodrumundan ve Bina zemininden gelen kaynak suyunu engellemek ve bu suyun zemine çıkmadan önce drenaj borularına dolup bağlantı ile rögara atılması sağlamaktı. O zaman döşenmesi gereken bu Drenaj boruları delikli bir boru, deliklerin amacı toprağın emdiği suyu drenaj deliklerinden içeri alıp oradan da rögara vermesi. Bu yöntem bina yapılmadan önce yapılacak yöntem.

Bina yapımından sonrada yapılabilir ama maliyeti çok fazla ve inşaat işi çok.

Bina temelinden çıkan suyu önlemenin diğer bir yolu da bina temeline açılacak olan bir kuyunun suyu içine alması ve bu kuyudan suyun herhangi bir rögara ya da pimaşa basılmasıdır. Bu sistemde zeminden aşağı bir kuyu olması suyun yukarı çıkmasını engeller ve suyun kuyuya dolmasını sağlar bu şekilde su zemin üzerine çıkmaz. Kuyu içerisine yerleştirilen bir dalgıç pompa ile de su doldukça otomatik olarak tahliye edilir. Böylece suyun zemine kadar yükselmesi engellenmiş olur. TOKİ Camiinin altından su çıkıyor şikayetini çözmek bizce ya drenaj ya da kuyu yöntemi ile bu şekilde mümkün. Daha az maliyetli ve inşaat tamamlandıktan sonra yapılabilecek tek çözümde budur.

Biz artık bu konuda daha fazla yorum yapmak istemiyoruz. Bu camide namaz kılan ve görev yapan insanların hayatı tehlikede. Bu uyarıyı yapmak GAZETEMİZİN GÖREVİ…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.