DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 563657-1,08%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kalas“İltihabi deri hastalıklarının en önde gelen belirtisi kaşıntı“

ABONE OL
20 Nisan 2017 12:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel Polatlı Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas kaşıntının cilt üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Kaşıntının çoğu zaman başlıca iltihabi deri hastalıklarının en önde gelen belirtisi olduğunu ifade eden Özel Polatlı Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas “Unutmamak lazım gelir ki, hiçbir deri bulgusu olmaksızın iç organlara ait kötü huylu bir hadisenin ilk ikazı, ilk belirtisi de olabilir. Herşeyden önce kaşıntı bir hastalık değil bir belirti, arazdır. Bu nedenle her kaşıntı ciddiye alınmalı ve sebebi bulunmaya çalışılmalıdır.“dedi.

Kaşıntının klinik olarak mevzii olabileceği gibi bütün vücudu kaplayacak şekilde yaygın olarak da görülebileceğini söyleyen Kalas “Bir kısım alt hastalıklarda bütün vücutta yaygın olarak yerleşmekle beraber, bazı bölgelerde daha yoğun bir şekilde yerleşir ve kaşıntıda oralarda kendini daha yoğun bir şekilde gösterir. Mesela uyuz hastalığı bunun güzel bir örneğidir ve kaşıntı karın, kollar, bacaklar ve ön bölgede görülür. Bütün bunların yanında bazı mevzii kaşıntılar herhangi bir deri bulgusu olmaksızın görülebilir. Şeker hastası kadınlarda görülen ön bölge kaşıntıları, bargırsak parazitlerinde görülen burun kaşıntısı, bazı beyin urlarında görülen burun deliklerindeki kaşıntı buna örnek teşkil ederler. Boyun ve yüzün alt kısmının kaşıntısı ise astım atağının habercisi olabilir. Bütün vucutta olabilen bir kaşıntı ise yine bazı deri hastalıklarına bağlı olabileceği gibi herhangi bir belirti iz (yara-bere) olmaksızın görüldüğünde ise basit olarak deri kuruluğundan gizli kalmış vb. gibi pek çok şey akla gelmelidir.Bir kaşıntı sistemik bir hastalığın ciddiye alınması gereken çok önemli bir belirtisi olabilir.Karaciğere bağlı kaşıntılarda, safra yollarına ait tıkanıklık kaşıntıya yol açar ve daima sarılıkla beraberdir. Sirozda görülen kaşıntıda hastalığın diğer belirtileriyle parelellik göstermez. Hepatite bağlı sarılıkta ise, kaşıntı görülmez. Ilaçlara bağlı safra tıkanıklarında da kaşıntı olabilir. Gebeliğin son 3 ayında görülen kaşıntı ise ekseriya safra birikmesinin eseridir. Safra yollarının kötü huylu urlarında veya ülseratif kolit gibi  karaciğer dışı bir nedenle tıkanması sonucu da kaşıntı görülebilir.Uzun süreli (kronik) böbrek yetmezliği vakalarında kaşıntı oranı %10-%40 arasındadır.“dedi.

Devamı yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.