DOLAR 8,4228-0.43%
EURO 9,9955-0.76%
ALTIN 491,27-1,17
BITCOIN 328681-2,20%
Ankara
29°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Alerjik Konjoktivit nedir?

ABONE OL
18 Nisan 2017 10:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel Polatlı Can Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ş.Gültekin Köklü alerjik konjoktivit hakkında bilgiler verdi.

Aslında bir grup hastalığı tanımlayan genel bir terim olan alerjik konjoktivit hakkında Op.Dr. Şenli “Alerjik konjoktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır, genellikle çocuklukta başlar. İnsanların yaklaşık yüzde 15’inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, kornea çoğunlukla sağlamdır ve kişinin görmesi etkilenmemiştir. Aynı zamanda burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik rinit bulguları da olabilir.”bilgilendirmelerinde bulundu.

Erkeklerde daha sık rastlanıyor

Hastalığın çeşitlerinden de bahseden Özel Polatlı Can Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ş.Gültekin Köklü “Beş değişik göz alerjisi vardır. Bunlar: bahar keratokonjunktivit, atopik keratokonjunktivit, dev papiler konjunktivit, temas göz alerjisi, mevsimsel ve mevsimsel olmayan alerjik konjunktivit. Çocuklarda ve gençlerde ,ayrıca erkeklerde daha sıktır.Bu hastaların yüzde 75’inde astım, atopik egzama ve alerjik rinit gibi ek hastalıklara rastlanabilir.”dedi.

Havuzlar tehlike oluşturabilir

Havuzların bu konuda ciddi tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Köklü “Havuzdan çıktıktan sonra, bir çok kişinin gözlerinde kızarıklık olur. Deniz suyu da gözlerde kızarıklığa yol açmaktadır. Ancak havuzda kirliliğin yol açtığı göz rahatsızlıkları olasılığı daha fazladır. Ayrıca havuz suyu fazla klorlanmışsa gözleri, genzi ve burun içini yakar.Gözlerde alerjik kızarıklıklar ortaya çıkar.Havuz suyunda gereğinden fazla klor varsa bundan herkes etkilenir.Çok klorlu havuzlarda ve çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak bizi alerjik göz rahatsızlığından koruyacaktır.”ifadelerini kullandı.

Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir

Bilgilendirmesinde tedavi yollarını da anlatan Op. Dr. Ş.Gültekin Köklü “Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ve laboratuar incelemeleri ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayenede göz kapakları, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarının arka yüzeyinin de incelenmesi gerekebilir.

Alerjinin tedavisinde yapılması gereken en önemli şey allerjen madde tespit edilebiliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları faydalı olabilir. Çoğunlukla da antihistaminik ilaçlar, damarları büzen ilaçlar, alerjik şikayetleri ortaya çıkaran hücreleri dengeleyici ilaçlar, iltihap giderici ilaçlar ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur.”açıklamalarında bulundu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.