DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3531558,07%
Ankara
31°

AÇIK

17:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

GECE- Köşe Yazısı

GECE- Köşe Yazısı

ABONE OL
15 Nisan 2017 10:45
GECE- Köşe Yazısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gece; siyah ve beyaz ipliği birbirinden ayıramadığın anda başlayan, sonu da aynı şekilde biten bir zaman aralığıdır. Ben size geceyi tarif etmeyeceğim. Sadece, ama gecenin anlamına hissiyatlarımızı ekleyerek bir şeyler paylaşacağım bu yazımda.

İlk aklımıza gece denilince gelen, ışığın kaybolması ve derin bir sessizliktir. Biz insanoğlu, geceyi kendi dünyamızın iç huzuru gibi kabul ediyoruz. Sanki gündüzden daha uzun geliyor. İnsana saatler oysa hep aynı. Gece, yani karanlık bizim hissiyatlarımıza derinlik katıyor ve bu derinlik sonsuzlukla eş değerdir adeta ve çok sessizdir.

Birde gecenin bu derin karanlığında ışığı daha net,daha durgun ve hareketsiz görmemize sebep olur. Gökyüzündeki yıldızlar daima ordalar, ama bir yaz gecesi gökyüzünü düşünün müthiş bir ahenk vardır. Bir çarşaf gibidir. Bütün yıldızlar alabildiğine daha nettir. İşte olağanüstü şeyler, bu hissiyatlarla anlam bulur. Gece, şairler en güzel şiirlerini, bestekârlar en güzel bestelerini yaparlar. İşte doğa gecesinde olağanüstü yaratıcılık hissi veriyor bizlere ve biz bunu içimizde duyuyoruz. İşte bu derin, net ve karanlık örtü bizi sarıyor,kucaklıyor. Birde bunun tam terside yaşanılabilir. Oda aynı derin yaşanıyor.  Bu seferde acı ve keder veren duygularımız gecelerde daha çok kabarıyor. Bitmez tükenmez bir hal alabilir. Işığı ve gündüzü unutabilirsiniz aynı şekilde ümitsizliğe de düşebilirsiniz. Sabah olmayacak sandığımız olur. Olsa da, sizin onu bir daha göremeyecekmişsiniz hissine kapıldığınız olur. Dayanır mıyım, yüzleşebilecek miyim dediğimiz çok anlar olmuştur. Herkes böylesi duyguları gecelerde yaşamıştır. Sevinç heyecan dolu bir gece de olabiliyor… Aynı zamanda uzun bitmeyen acıların ve üzüntülerinde kaynağı olabiliyor.

Genelde büyük felaketlerde gece olur. Hatta gece ile ifade edilir. İşte en uzun gece, bu gece çok uzun olacak gibi. Düşünün birçok depremlerin sel veya doğa olayları ekseriyetle gece olur. Işığın uykuda olduğu saatlerdir.

Biz insanoğlunun da gecelerde uykuda bedenimizi ve ruhumuzu dinlendirdiğimiz gibi. İşte gecenin en karanlık örtüsü her iki şekilde de hissedilebiliyoruz.

Ben gündüzden çok, geceyi seviyorum. Karanlık olduğu için veya daha uzun olduğu için değil, inanın gündüzlerde hep bir telaş ve koşuşturma içerisine giriyoruz. Işık kaybolmadan tüm ihtiyaçlarımızı ve işlerimizi bitirmeye çalışıyoruz. Sonra gece başlar başlamaz. Biz kendi iç dünyamıza daha çok yönelebiliyoruz. İşte biz bizi içimizdekini yaşıyoruz aslında. Asıl olan biz gece gibiyiz.  Gündüz kendi sosyal çevremizle daha çok var oluyoruz. Çoğumuz maskelerle veya rol yaparak gündüzü geçiriyoruz bir şekilde.  Gece, yıldızların daha net ve parlak görünmesi gibi, bizde kendi ışığımızı gece, daha net görebiliyoruz. Acıyı da, sevinci de, doyasıya yaşayabiliyoruz Birde geceyi uzatmak bizim elimizde gibi geliyor bana çünkü uykumuzdan feragat edip, geceyi uzatabiliyoruz.  Tam tersi kısalta da biliyoruz erkenden bedenimizi ruhumuzu dinlendirerek.

Düşüncelerimiz daha yoğun yaşandığından dolayı değerlendirmelerimiz daha doğru oluyor. Derler ya gecenin koynunda kurulan hayaller daha güçlüdür ve sürükleyicidir. Birde ayrılıklar vuslatlar gecelerde buluşur ve dertleşirler, sevgililer dökerler tüm içtenlikleriyle duygularını çünkü yoğun yaşanır her duygu katbekat uzun gecelerde.

Gece uzun bir bekleyiştir aynı zamanda ışığını kaybetmenin verdiği bir tutukluluk halidir ve acıların geçmişin hatırlandığı anlardır hesaplaşmadır ışıkla veya yeniden ışığı özlemektir. Gece, tek başına kalıştır. Her şeyle çünkü çevrendeki ışık halesi kaybolmuş kendi bedenini görememedir. Ama iç dünyanın tam tersine aydınlandığından çok net biçimde hissedebilirsin.  İç dünyamızda aynı gök kubbe üzerindeki kandiller misali aydındır.

Kalbinizin ve aklınızın ışığı gecenizi hep aydınlatsın…

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.