DOLAR 8,67700.08%
EURO 10,18360.15%
ALTIN 492,040,12
BITCOIN 373226-8,64%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Koroner Arter Hastalığı – Köşe Yazısı

ABONE OL
11 Nisan 2017 11:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalbe kan ve oksijen sağlayan ince damarların artarak daralmasına koroner arter hastalığı denir. Genellikle yağlı bir maddenin oluşturduğu plaklar (ateroskleroz) nedeniyle oluşur. Koroner arterler daraldıkça, kalbe giden kan gittikçe azalır, hatta kesilebilir. Bu hastalık göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp krizi gibi belirtilere sebep olur. Diğer isimleri koroner arter hastalığı ve aterosklerotik kalp hastalığıdır.

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyerek kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlardır.

Beslenme bozukluğu, aşırı yemek yeme, yağlı beslenme, hareketsiz bir yaşam sürme gibi nedenlerden dolayı yediğimiz yiyeceklerin yan maddeleri damarlarda birikir. Damar duvarı elastik yani genişleyebilen bir yapıdadır. Bazen damardaki kan miktarı artar fakat bu bize basınç artışı olarak dönmez. Örneğin, tuzlu bir şeyler yediğimizde dengeyi sağlamak için vücudumuz su tutar. Fakat kan basıncı (tansiyon) hemen artmaz. Çünkü damar esnemiştir ve artmış kan miktarını dengelemiştir.

Öyleyse sorun nedir ve nerdedir? Sorun bu damarların yapısının bozulmasıdır. Yani beslenme alışkanlığının bozuk olmasıdır. Belli bir yaşa gelince bu biriken yan maddelerden dolayı damar duvarındaki kaslar görevlerini yerine getiremez. Yani esneyemez. Zamanla damar tıkanır ya da daralır. Kalbe yeterince kan ve oksijen gitmez. Bu durumda koroner arter hastalığı dediğimiz sorun ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?
Belirtiler belirigin olabilmekle birlikte uzun süre şikayet olmaksızın, sessiz seyredebilen bir hastalıktır. Göğüs ağrısı en sık belirtidir. Kalbe kan ve oksijen sevkinin azalmasına bağlıdır. Ağrının şiddeti kişiye göre değişir. Ağrı tipik veya atipik olabilir. Tipik göğüs ağrısı, göğsün orta yerinde baskı veya sıkışma tarzında, eforla veya stres ile ortaya çıkar, istirahat ile azalır.
Atipik göğüs ağrısı karında, sırtta, sol veya sağ kolda, boğaz veya çenede olabilir. Keskin ve değişken karakterde olabilir. Kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.
Göğüs ağrısının tipik olması ve kişinin yaşı koroner kalp hastalığı olasılığını tahmin etmemize yarar. Örneğin tipik göğüs ağrısı olan 65 yaşında bir kadının koroner kalp hastalığı olasılığı %91 iken, atipik anginası olan 55 yaşında bir kadının olasılığı %32’dir.
Koroner kalp hastalığının diğer belirtileri nefes darlığı, sersemlik hissi, soğuk terleme ve bulantıdır. Kalp krizi (infarktüs) bazen, koroner kalp hastalığının ilk belirtisi olabilir. Kalbi besleyen damarın tamamen tıkanması veya yağlı plaktan kalp kasına parçalar atması nedeniyle oluşur. Bu durumda göğüs ağrısı daha şiddetlidir, istirahatle geçmez, bulantı ve terleme eşlik edebilir. Derhal en yakın hastaneye başvurulması gerekmektedir.

Devamı yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.