DOLAR 8,6353-0.22%
EURO 10,15530.21%
ALTIN 491,49-0,07
BITCOIN 3840124,88%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ŞÜKÜR – Köşe Yazısı

ABONE OL
5 Nisan 2017 12:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hava daha soğuk da olsa, güneş kendini gösterdiği zaman, her yer ısınır. Toprak kabarıyor. Her yer papatya bahçesi gibi bu güzellikler karşısında “şükür” geliyor aklıma ilk gelen doğru bence. Şükürler olsun gözlerim bunu görebiliyor. Koklayabiliyorum bu kadar güzel kokuyu. Duyuyorum seslerin kendi içindeki dansını, hissedebiliyorum çok şükür.

Günlerdir umutla izliyordum, güneşin bulutlar arasında o mahcup, görünsem mi görünmesem mi edalarını. Bir ayı aşkın süredir; yazma ve okuma isteğim kayboldu, farkındayım. Elime aldığım kitaplar yarım yarım masamın üzerine sıralandı. Bir doğuşu bekliyordum, öncesindeki sancıdan belliydi ki geliyor.
Çevremi inceliyorum, soğuk günlerin arasında birkaç günlük ılık geçen günlerin yanıltmasıyla, badem ağaçlarının kupkuru dallarında o nazlı çiçeklerinin birdenbire açtığını şükür edalarıyla görüyorum.
Aman Yarabbi, bu ne muhteşem bir uyanış! Kudretin ne kadar büyük! Şükür bize bunu gösteriyorsun.
Taş gibi sert o kuru dallardan o incecik nazlı çiçekler örselenmeden, yırtılıp dağılmadan nasıl açıyorlar, hepsi ayni anda! Bütün erikler sözleşmiş gibi, ayni anda ayni elbiseyi giyindi. Muğla’nın farklı bölgelerinde, gelin gibi güzel ve nazlı ağaçlara bakıyorum, hepsi meyve ağaçları.
Bir süre sonra erguvanlar, diğer bütün ağaçlar, taze kekik o baygın kokularıyla baharı karşılama yarışına katılırlar.
Kuşlar farklı türküler söylüyor; ezberlerinde olan, en mutlu nağmeleriyle açan güneşe “merhaba” diyorlar! Sonrasında tüm çiçeklere şükür ilahileri söylerler. Sabah erken kalkarsanız nasıl bir mevlit okuduklarını duyarsınız. Efendiler efendisine nasıl ezgileriyle seslendiklerini. Bizlerde onlara şükür dualarımızla içimizden eşlik ederiz.
Sabah doğan güneşin ilk ışıkları insan psikolojisine çok olumlu katkılarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Çıkıp doğada bir yürüyüş yaparsanız, inanın ne isterseniz o olur. Çünkü doğanın tüm olumlu anına eşlik ediyor, ruhun şükür edasıyla her cins canlının duasına katılıyor. Bu duanın kabul olmaması mümkün mü sizce? Bu sabah güneşin doğuşunu bütün haşmetiyle görünce, buna tekrar şahadet ettim ki binlerce şükür edip, tüm kâinatı emrimize veren Rabbimize kulluk vazifesindeki eksiklerimiz için af diledim.
Sonra gördüm ki yalnız değilim. Park ve bahçelerdeki sümbüller, çuha çiçekleri, nergisler sanki daha şen, serçeler daha bir neşeli cıvıldıyorlar.
Kuvvetle esen lodos bile sanki daha ılık vuruyor yüzüme. Doğa uyanıyor, bunu oldukça rahat görebiliyoruz, ancak bunu daha net görebilmemiz için, güneşin rehberliğine ihtiyacımız varmış.
Bu kış çok sert geçmedi, o yüzden ilkbaharın gelmesi bile, bana inanılmaz geliyordu, yalancı bahar mı yaşıyoruz, hala çok soğuk olur mu endişesi kalbimin bir köşesinde kıpırdıyor. Soğuktan korktuğumdan değil bu kadar çiçek bu kadar böcek kış uykusundan uyandı. Bir daha dönüş yok. Onlar için dua ettim.
Güneşi gören olta balıkçıları göl kenarına ve kordon boyuna gelmeye başladı. Kordondan gölün ılık sularına, ilk açılan kordon boyundaki kafeteryalar da güneşlenen insanlar ve kordon boyunca sokak hayvanlarının çimlerin üzerindeki oyunları, neşeleri görülmeye bin değer.
Oyun parkları henüz boş, çocukların cıvıltısını onların sesini duyar gibi hissettim ama boş çünkü oranın sahipleri şimdi uyuyorlar. Ama oyun aletleri yürümek için çıkan birkaç kişinin ritmik hareketleri, sessiz gölün çevresinde tabloluk bir görüntü veriyor. Ama biraz daha vaktim olsa, birkaç saat sonra burada çocukların şen kahkahalarıyla çınlamalarını da duyarım.
Kordonun müdavimi; kediler, miskin köpekler güneşin keyfini çıkarıyorlar. Onlar için uykuya geçme vakti gelmiş de geçiyor.

Hafta sonu olmasa şimdi okula giden çocuklara rastlardım çünkü bu saatler onların vakti. Ama az da olsa dükkânlar açılıyor. Yoğun bir günün başlangıcı şimdi başlıyor. Herkes uyanıyor. Güneş şimdi daha çok etkili…

Gün boyunca bu saatler gibi izlemiyoruz doğayı, hatta hiç. Göremiyoruz, birden akşam oluyor, zaten gece birçok şey gibi saklanıyor, karanlığa bürünüyor, bütün güzellikler yerini başka başka güzellikler alıyor olsa da bizim gün içindeki yorgunluğumuz, dinlenmek için gelen vaktimiz duyularımızın da uyku hali… Gecenin son hali uykuya girmeden ruhumuzu teslim etmeden başka âleme ellerimi açıp, çok şükür Allah’ım bizleri sağ ve sağlıklı olarak bir bahara daha kavuşturdun. Bizlere bütün bir kâinatı bahşettin. Bizim asiliğimizi bağışla ve affet. Bizi şükredenlerden eyle…

Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız. Ayet

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.